Zegar ruszył i Aleksander Doba wkrótce wypływa na Atlantyk

Rozpoczęło się odliczanie dni do inauguracji Trzeciej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, Podróżnika Roku 2015 National Geographic, zdobywcy tytułu "Adventurer of the Year 2015". Dla większości po prostu Olka.

29 maja, o godzinie 13:07 Aleksander Doba zwoduje swój kajak "OLO" na wodach rzeki Hudson i z nowojorskiej Liberty Landing Marina, przepłynie niedaleko Statuy Wolności skąd ruszy na wschód, w kierunku Europy. Dlaczego właśnie o 13:07? Ze względu na odpływ, wczesne popołudnie to najlepszy czas na wypłynięcie. Po drugie, już od poprzedniej ekspedycji czas podróży Olka mierzony jest nieco inaczej niż powszechnie jest to przyjęte. Pełna godzina przypada 7 minut po każdej godzinie, a doba liczy się dokładnie od godziny startu.

Z Nowego Jorku Olek popłynie północną stroną Atlantyku, zmierzając do Lizbony. Ta ekspedycja będzie zdecydowanie odmienna od dwóch poprzednich, ponieważ jej trasa przebiegać będzie z zachodu na wschód. Będzie też trudniejsza, ze względu na silne i częste sztormy występujące w tej części oceanu oraz niskie temperatury.

Przygotowania do wyprawy wydają się już zakończone. Kajak "OLO" właśnie dopływa kontenerowcem do Nowego Jorku, skąd mam go odebrać w najbliższych dniach. Olek również jest już w drodze do USA. Przed wypłynięciem spotka się z wieloma osobami zainteresowanymi jego podróżami i oczywiście z Polonią. W pierwszej kolejności odwiedzi Chicago, gdzie oczekiwany jest już od kilku lat. Tym razem będzie okazja do spotkania się z Polakami i innymi mieszkańcami wietrznego miasta między innymi w Muzeum Polskim, Kongresie Polonijnym i w Konsulacie RP.

Następny w programie jest Waszyngton i wreszcie Nowy York, gdzie Olek opowie o planowanej wyprawie między innymi w NY Explorers' Club.

O przebiegu wizyty Olka w Stanach Zjednoczonych będziemy informować na bieżąco.