SUPER KOLOS - kpt. Wojciech Jacobson
za całokształt osiągnięć żeglarskich, w szczególności zaś za: - udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, - pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, - docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz - kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.
EKSPLORACJA JASKIŃ - KOLOSA nie przyznano
WYRÓŻNIENIA
Członkowie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego
za eksplorację na tzw. Trzecim Dnie jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach, w uznaniu konsekwencji w zmaganiach z trudnym problemem, dzięki czemu odkryto ok. 600 m nowych korytarzy.
Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego
za wyeksplorowanie prawie 11 km korytarzy w jaskiniach chińskich prowincji Hubei i Chongqing.
ALPINIZM - KOLOS - Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając
za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi "Hard Camping" w zachodnim Syczuanie
WYRÓŻNIENIA
Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz
za wytyczenie zimą nowej drogi "Katharsis" na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii
Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik
za eksplorację doliny Tagas w Karakorum
ŻEGLARSTWO - KOLOS - Piotr Kuźniar i załoga jachtu "Selma Expeditions"
za rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus.
WYRÓŻNIENIE Mariusz Koper i załoga jachtu "Katharsis II"
za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy.
PODRÓŻE - KOLOS - KOLOSA nie przyznano
WYRÓŻNIENIA
Kamila Kielar
za niesamowitą, rowerowo-narciarską zimową eksplorację północnych terytoriów Kanady i USA
Tomasz Owsiany
za odważną, opartą na znajomości lokalnego języka, próbę poznania sekretów codziennego życia mieszkańców archipelagu Filipin
Witold Palak i Dorota Wójcikowska
za niestrudzoną kontynuację eksploracji subkontynentu indyjskiego, która doprowadziła ich do poznania północno-wschodnich rubieży Indii
WYCZYN ROKU - KOLOS - Dawid Andres i Hubert Kisiński
za wyprawę rowerami po Amazonce
WYRÓŻNIENIA
Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan
za przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego
Marcin Gienieczko
za trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku do Atlantyku
NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY - Michał Woroch i Maciej Kamiński
na wyprawę Wheelchairtrip_South America 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego
NAGRODA DZIENNIKARZY - Tomasz Owsiany
za 8-miesięczną podróż przez Filipiny i udowodnienie, że o wartości wyprawy nie musi decydować wyczyn, ale może również niesamowita chęć poznania i zrozumienia kawałka świata oraz przekazania tego zrozumienia innym.
NAGRODY PUBLICZNOŚCI - NAJLEPSZA PREZENTACJA - Kamila Kielar
NAJLEPSZA PREZENTACJA FOTOPLASTYKONU W PPNT - Władysław Labuda
NAJLEPSZE ZDJĘCIE WYSTAWY FOTOGLOB - Cezary Wyszyński
za zdjęcie "Kto tam"
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a Publiczności dziękujemy za to, że byliście z nami przez te trzy intensywne dni. Do zobaczenia za rok!