Doug Tompkins, współzałożyciel marki North Face, nie żyje. Zginął w wypadku na kajaku

Doug Tompkins zginął podczas wyprawy kajakowej w Chile w Patagonii. Miał 72 lata. Był współzałożycielem firmy outdoorowej North Face zajmującej się produkcją i sprzedażą specjalistycznej odzieży i sprzętu wspinaczkowego.

Tompkins przebywał na wyprawie kajakowej na jeziorze General Carrera w Chile, największym w Patagonii i najgłębszym w Ameryce Południowej (maksymalna głębokość 590 metrów). Był tam z pięcioma znajomymi. Wszyscy wpadli do wody.

Współzałożyciel North Face trafił do szpitala Coyhaique, gdzie umarł z pwoodu hipotermii. Gdy zaczęto udzielać mu pomocy był skrajnie zmarznięty, temperatura jego ciała miała tylko 19 stopni Celsjusza.

Firma The North Face powstała w 1968 roku w San Francisco w Kalifornii ze wspinaczkowej pasji Douglasa Tompkinsa i Dicka "Hap" Kloppa. Ponad 40 lat temu otworzyli oni sklep ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym, któremu nadali nazwę "The North Face".

Przez 40 lat rozwoju firma stała się najbardziej popularnym  towarzyszem wypraw organizowanych przez najlepszych alpinistów i himalaistów świata, a także zdobyła popularność wśród milionów turystów.