Medale Polaków w I mistrzostwach świata w Indoor Skydivingu

W ostatni weekend polscy skoczkowie spadochronowi zdobyli w Pradze tytuły Mistrzów i wicemistrzów świata w Indoor Skydivingu. Członkowie międzynarodowego Team Flyspot - trenującego na co dzień w warszawskim tunelu aerodynamicznym FLYSPOT zdobyli na tych mistrzostwach w sumie cztery medale: dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Trzy z nich zdobyli reprezentanci Polski.

Indoor Skydiving jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową, która narodziła się po zbudowaniu wertykalnych tuneli aerodynamicznych - symulatorów swobodnego latania.

Symulatory te, to urządzenia, które powstały po to, by idealnie symulować fazę skoku spadochronowego, która następuje po wyjściu z samolotu ale jeszcze przed otwarciem spadochronu. Są to urządzenia, które umożliwiają swobodny, niczym nieskrępowany lot i wykonywanie w powietrzu ewolucji i układów.

Latanie tunelowe rozwija się w dwóch kierunkach - pierwszy to przeniesienie do tunelu tradycyjnych dyscyplin spadochronowych - latania w kilkuosobowych formacjach, których zadaniem jest zbudowanie w określonym czasie konkretnych figur.

Drugi kierunek to latanie dynamiczne i freestyle - latanie pełne dynamicznych i skomplikowanych a przy tym bardzo efektownych figur, które można porównać do pływania synchronicznego - z tym, że w tunelu wszystko odbywa się na bardzo dużej prędkości i z ogromną dynamiką zmian.

Międzynarodowy Team Flyspot zdobył medale w obu tych odmianach latania tunelowego.

Polacy zdominowali konkurencję junior freestyle. Prowadzenie od pierwszej do ostatniej rundy zawodów zaowocowała złotym medalem dla Mai Kuczyńskiej i srebrem dla Andrzeja Sołtyka

Nieco więcej emocji było w kategorii Open FreeStyle w którym Inka Tiitto w pierwszych rundach musiała uznać wyższość reprezentantów Norwegii i Rosji, by ostatecznie objąć prowadzenie i nie oddać go aż do końca zawodów.

Najwięcej emocji dostarczył zespół Fly Definition zdobywcy brązowego medalu Mistrzostw Świata w kategorii VFS Open w którym zawodnicy latają przy ogromnych prędkościach powietrza głową w dół wykonując przy tym złożone sekwencje programu lotu.

Początek zawodów nie wyglądał zbyt obiecująco - Polacy zaczęli je od odległego 6 miejsca w klasyfikacji zawodów, by po imponującym finiszu w walce o trzecie miejsce i brązowy medal mistrzostw świata wyprzedzić o włos reprezentację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Najbliższe zawody w których będzie można zobaczyć najlepszych zawodników uprawiających indoor skydiving II Otwarte Tunelowe Mistrzostwa Polski odbędą się w warszawskim tunelu aerodynamicznym FLYSPOT w dniach 14-15 listopada 2015.

Koniecznie obejrzycie film z zawodów!

1st WISC 2015 Day 3 - Final day from Hurricane Factory on Vimeo .