Akrobacje nad pokładem żaglowca, czyli Red Bull Slackship już w sobotę w Gdyni

11 lipca, o godz. 14:00, na żaglowcu Dar Młodzieży rozpoczną się zawody Red Bull Slackship. Na taśmie zawieszonej 25 metrów nad pokładem zmierzą się slicklinerzy z całego świata, a swoimi akrobacjami postarają się zachwycić publiczność i jury. Wstęp dla kibiców jest wolny.

Red Bull Slackship to zapierające dech w piersiach widowisko, które po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Zawody miłośników akrobacji na taśmach zawieszonych na dużych wysokościach odbędą się w nietypowej scenerii - pomiędzy masztami Daru Młodzieży - największego polskiego żaglowca. Uczestnicy Red Bull Slackship przybędą do Gdyni z różnych zakątków świata. Zadaniem każdego z nich będzie zaprezentowanie oszałamiających trików podczas dwuminutowego pokazu. Sędziowie oceniać je będą wg trzech kryteriów: kreatywność, styl i trudność trików. Upadek z taśmy będzie automatycznie kończył występ zawodnika. Po pierwszych dwóch rundach odpadną slacklinerzy z najniższymi notami. Po trzeciej rundzie, do finału, przejdzie pięciu najlepszych. Być może w gronie tym znajdzie się któryś z poniżej zaprezentowanych zawodników.

Polskę reprezentować będzie 16-letni Filip Oleksik, który uprawia slackline od prawie trzech lat. Jest najmłodszym i jednym z najbardziej utalentowanych zawodników w kraju. Ma na swoim koncie ok. 60 pokonanych highlinów, a jego rekord w przejściu na nisko zawieszonej taśmie to 190 m. Brał udział w licznych zawodach i jest podekscytowany udziałem w zawodach w Gdyni: Red Bull Slackship, to super inicjatywa. Jest to duża szansa zarówno dla mnie jak i dla całego środowiska. Zapytany o swoje obawy przed zawodami odpowiada: Wysokości się nie boję. Jestem highlinerem, w tym tygodniu miałem w Norwegii 800 m pod sobą, więc dam radę, nie stresuj się .

Austrię reprezentować będzie rówieśnik Filipa - Moritz Purer . Mimo młodego wieku, może pochwalić się pierwszymi sukcesami, jak chociażby 2. miejsce na austriackim Trickline Cup. Jest to wynik licznych treningów, bo jak sam stwierdza Bez pracy nie ma kołaczy i dodaje: Gdy kupiłem swoją pierwszą taśmę do slicklineu, od razu uzależniłem się od tego sportu. Gdy samo chodzenie po taśmie stało się zbyt proste, zacząłem pracowąć nad moimi pierwszymi trikami.

W Gdyni zobaczyć będzie można również mistrza Francji w slackline - Lousi'a Boniface'a . Zapytany o swoją pasję do tego sportu odpowiada: Uwielbiam to uczucie robienia figur w powietrzu, tańczenia, unoszenia się Louis startował m.in. w Red Bull Airlines we włoskiej Katanii, gdzie zajął 4. miejsce.

No risk, no fun - dewiza reprezentanta Niemiec - Simon'a Meirandres'a - to obietnica emocjonujących trików w jego wykonaniu. Pasją do slackline'a zaraził go przyjaciel, który zabrał go na pierwszy trening. Od tego czasu Simon skupił się na ćwiczeniu kolejnych trików, z niezłymi efektami, czego potwierdzeniem jest 3. miejsce na zawodach Trick'n Slack w Innsbrucku.

Wyzwaniem dla zawodników będzie zmierzenie się z Mickey Wilson'em - Amerykaninem, który zaledwie miesiąc temu zwyciężył w zawodach slickelineowych Red Bull Baylines w San Francisco, a w 2013 r. zajął drugie miejsce we Włoszech na zawodach Red Bull Airlines. Mickey z wykształcenia jest fizykiem, a jego ambicją było ocalenie świata za pomocą energii słonecznej. Slickline, który zaczął uprawiać jeszcze jako student, pokrzyżował jego ambitne plany zbawienia świata. W zamian ukształtował ambitnego i utalentowanego zawodnika, którego akrobacje będzie można podziwiać w Gdyni.

Więcej o slackline

Początki slackline sięgają lat 70-tych i doliny Yosemite w Stanach Zjednoczonych. Zabawa polegająca na utrzymywaniu równowagi i chodzeniu po łańcuchach parkingowych przerodziła się w robienie trików na rozpiętej między drzewami taśmie. Z roku na rok zdobywała coraz więcej entuzjastów, aż stała się międzynarodowym sportem uprawianym w dziesiątkach krajów. Łańcuchy parkingowe zastąpiły kilkudziesięciometrowe taśmy zawieszone nad kanionami, stadionami, ulicami czy budynkami. Slackline jest coraz bardziej popularny także w Polsce, a amatorzy tego sportu, chodzący po taśmach rozwieszonych między drzewami w parkach, stają się powszechnym widokiem. Jest to dyscyplina, którą może uprawiać każdy, bez względu na wiek, płeć i sportowe doświadczenie.

Red Bull Slackship

11 lipca 2015 r., godz. 14:00

Żaglowiec Dar Młodzieży, Gdynia Wstęp dla kibiców jest wolny Więcej informacji na www.redbull.pl/slackship