Mateusz Malina mistrzem świata we freedivingu

Tytuł mistrza świata Malina zdobył 25 czerwca, podczas Individual AIDA Pool World Championships 2015, w Belgradzie. Wygrał w konkurencji DNF (dynamika bez płetw) z wynikiem 214 m.

Malina ma świetny rok. 9 listopada 2014 roku podczas zawodów w Brnie ustanowił nowy rekord świata płynąc 226 m bez płetw, teraz został mistrzem świata.

W 2011 roku zdobył tytuł wicemistrza świata, jego dalsza kariera stanęła pod znakiem zapytania - udział w zawodach w 2013 roku, gdzie miałby szansę powalczyć o najwyższe trofeum, nie był możliwy z powodu braku funduszy. W najtrudniejszym momencie pomocną dłoń wyciągnęła do sportowca medyczna firma GRENA, która w ramach projektu "Grena Talents Forge", umożliwiła mu rozwój międzynarodowej kariery.

- Każdy mój dzień był podporządkowany treningom. Wiedziałem, że tylko systematyczna praca jest kluczem do sukcesu.  Pamiętam jak zaczynałem trenować. Nurkowanie to drogi sport, a ja bardzo chciałem spróbować w nim swoich sił. Pierwsze fundusze zebrałem pracując za granicą na linii produkcyjnej w fabryce samochodów. Początkowo trenowałem na krakowskim Zakrzówku, zalanym kamieniołomie, w którym nurkuje sporo osób z całej Polski. Po pierwszym sukcesie uwierzyłem w swoje siły i wciąż podwyższałem sobie poprzeczkę. Dzisiaj mogę powiedzieć, że obrałem słuszną drogę i osiągnąłem sukces - mówi Malina.

Kiedy Mateusz Malina stawiał pierwsze kroki w nurkowaniu swobodnym, niewielu słyszało o tej dyscyplinie, nie mówiąc już o działaniu profesjonalnych trenerów czy zgrupowaniach mających na celu podniesienie kondycji sportowców. Malina, pochodzi z Ustronia, małej miejscowości, gdzie nie było wówczas nawet basenu (!), a podstaw freedivingu uczył się z internetu oglądając filmiki instruktażowe. Dziś ma 29 lat, tytuł mistrza świata, rekord świata w pływaniu bez płetw na jednym wdechu oraz 27 rekordów Polski na koncie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.