Trwa pierwsza polska narciarska wyprawa Karakorum. Ostrowski i Śnigórski w drodze pod Gaszerbruma II

Olek Ostrowski (KW Kraków) i Piotrek Śnigórski wyruszyli 17 czerwca do Pakistanu. Ich celem jest dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z Gasherbruma II - 8035 m n.p.m.

25 czerwca z miejscowości Askole narciarze rozpoczęli tygodniowy trekking wzdłuż lodowca Baltoro z zapierającymi dech w piersiach widokami na absolutne klasyki wspinaczkowe: Trango Tower, Maszerbrumy, Mustang Tower i wreszcie Górę Gór - K2. Do bazy pod Gaszerbrumem II na wysokości ok. 5300 m n.p.m. na lodowcu Abruzzi wyprawa dotrze ok. 30 czerwca.

Cały lipiec przeznaczony jest na działalność górską na drodze normalnej: aklimatyzację, założenie kolejnych obozów, próbę ataku szczytowego i zjazd z wierzchołka na nartach. Obóz pierwszy znajdować się będzie na wysokości 5900 m n.p.m., drugi - 6500 m n.p.m., a 3 - 7100 m n.p.m.

Cała akcja górska odbywać się będzie bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu. Zjazd na nartach ze szczytu pokrywać się będzie z linią podejścia. Narciarze chcą zjechać najniżej jak to będzie możliwe czyli najprawdopodobniej w okolice obozu 1, likwidując po drodze wyższe obozy. Powrót do Polski planowany jest na 10 sierpnia.

Postępy wyprawy można śledzić na: - www.facebook.pl/climb2skipl - www.climb2ski.pl