Kolosy 2014. Zapraszamy do Gdyni!

Największa tego typu impreza w Europie, 17. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączone z Kolosami 2014, rozpocznie się w piątek 13 marca w Gdyni. Będą wszyscy: Olek Doba, Denis Urubko, Tomek ?Czapa? Mackiewicz, Andrzej Bargiel, Piotr Strzeżysz i wielu innych. Niedzielny finał, podczas którego wręczone zostaną statuetki za największe podróżnicze dokonania ubiegłego roku, poprowadzą Sylwia Bukowicka i Tomek Michniewicz.

Przez trzy dni, od rana do wieczora, w hali Gdynia Arena zobaczymy kilkadziesiąt pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najważniejsze polskie osiągnięcia eksploracyjne 2014 roku. Ponadto drugie tyle prezentacji odbywających się ramach Fotoplastykonu będzie można oglądać w salach - to nowość w tym roku! - Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego .

Dokładny program imprezy można znaleźć na stronie www.kolosy.pl . Na co (czy raczej na kogo) warto zwrócić szczególną uwagę?

Rok 2014 pod wieloma względami należał do Aleksandra Doby , Olka nie mogłoby więc zabraknąć w Gdyni. Na Kolosach bywa zresztą niemal od samego początku, a swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał tu od Kapituły już czternaście lat temu (!), za samotny rejs kajakiem z Polic do Narviku. W tym roku (w sobotę) zrelacjonuje wyprawę nieco dłuższą, bo w ogóle najdłuższą w historii kajakarstwa morskiego: swój drugi samotny trawers Atlantyku.

Również w sobotę gościem Kolosów będzie Denis Urubko (od niedawna obywatel RP!). Jeden z najwybitniejszych współczesnych himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołkach Makalu i Gaszerbruma II, przedstawi w Gdyni historię swojej zawiłej górskiej kariery - będzie mówił m.in. o próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu oraz wyprawie zakończonej zdobyciem Kanczendzongi od północy.

Z kolei w niedzielę będzie okazja, by spotkać się z Tomkiem Mackiewiczem . Jego dramatyczną, piątą próbę zimowego wejścia na wciąż niezdobyty o tej porze roku szczyt Nanga Parbat, śledziły w internecie tysiące sympatyków. O tym, co wydarzyło się w Karakorum - o podejściu na 7800 metrów i o upadku, który o mały włos nie skończył się tragicznie - "na żywo" Czapa jeszcze nie opowiadał. Zrobi to na Kolosach.

Inne ważne tematy górskie i "okołogórskie" z programu odbywającej się w Gdyni imprezy to:

* prezentacja (w sobotę) Andrzeja Bargiela , znakomitego skialpinisty, który w ubiegłym roku najpierw wszedł w rekordowym tempie (14 godzin!) na Manaslu, a następnie zjechał z wierzchołka tego ośmiotysięcznika na nartach;

* relacja (również w sobotę) Olka Ostrowskiego z wyprawy na Czo Oju (samotne wejście, a potem polski rekord wysokości w zjeździe na nartach)

* spotkanie (w piątek) z Krzysztofem Wielickim , który podsumował ostatnio swoją długą wspinaczkową drogę książką Mój wybór (wywiad-rzeka Piotra Drożdża);

* spotkanie z Januszem Gołąbem , który w niedzielę będzie gościem specjalnym Kolosów i opowie o tym, jak to jest stanąć na szczycie K2 dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę pierwszego wejścia na tę górę;

* i wreszcie relacja Tomasza Kawy z wyprawy, której uczestnicy przelecieli szybowcem nad Himalajami .

Ponadto warto zaznaczyć, że również Super Kolosa za całokształt dokonań odbierze w tym roku himalaista - Janusz Kurczab .

Usatysfakcjonowani będą żeglarze, na Kolosach znajdzie się bowiem miejsce m.in. dla relacji z wyprawy śladami Władysława Wagnera , której uczestnicy w latach 2010-2014 opłynęli świat dookoła, oraz z drugiej części rejsu dookoła bieguna północnego jachtem "Lady Dana 44" (w ubiegłym roku załoga Ryszarda Wojnowskiego otrzymała Kolosa za pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami).

Z kolei grotołazi nie powinni przegapić sprawozdania Dariusza Bartoszewskiego z ubiegłorocznych postępów w eksploracji jaskini Hagengebirge .

Co jeszcze? Mnóstwo. Dlatego tak trudno coś wybrać.

Na przykład:

* relacja z rekordowego lotu balonem na ogrzane powietrze (na wysokości ponad 11 tys. metrów), zakończonego skokiem ze spadochronu trójki śmiałków;

* opowieść o przebiegu ekspedycji Cinemaya Panamericana, zorganizowanej śladami Tony'ego Halika ;

* prezentacja Krzysztofa Suchowierskiego na temat ekstremalnej rowerowej przeprawy przez Jakucję - zimą (!);

* a także premiera arcyciekawego, pełnego ironii, ale i trudnych pytań, filmu Uciec na Pitcairn (w niedzielę wieczorem).

I wreszcie uwielbiani przez publiczność Kolosów samotnicy: Piotr Strzeżysz (który dopiero co zakończył swoją przeprawę rowerem z północy na południe Ameryki) i Łukasz Supergan (w 2014 roku przemierzył - jak zwykle - pieszo Iran, wędrując przez góry Zagros).

Podczas ubiegłorocznej edycji Kolosów miał miejsce eksperyment - dłuższa (dwugodzinna) retrospektywna prezentacja poświęcona historii polskich osiągnięć eksploracyjnych, przygotowana przez wybitnych znawców tematu. Na pierwszy ogień - nie mogło być inaczej - "poszła" wtedy złota era polskiego himalaizmu. Pomysł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, dlatego retrospektywy nie zabraknie także w programie Kolosów 2014. Tym razem tematem będzie historia polskiego polarnictwa , dziedziny, w której Polacy odegrali w skali świata rolę nie mniej istotną niż w himalaizmie. Przybliżą ją Wojciech Moskal i prof. Jan Marcin Węsławski .

Oprócz tego, jak co roku:

* premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena)

* salon mediów podróżniczych;

* salon sprzętu outdoorowego;

* wystawy zdjęć;

* warsztaty (fotografia w podróży, bezpieczeństwo w podróży, zdrowie w tropiku);

* oraz nieskończona ilość inspiracji.

Ponadto - zmiana. W tym roku Kolosy odbędą się nie tylko - jak zwykle - w hali Gdynia Arena (na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów - podczas Kolosów staje się ona największą salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale po raz pierwszy w historii również w bardzo nowoczesnym Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali Gdynia Arena). Do dyspozycji uczestników 17.OSPŻiA będą tam dwie sale. W większej, 330-osobowej, zagości Fotoplastykon , czyli pokazy, które miały dotąd miejsce w sali seminaryjnej - będzie trzy razy więcej miejsca, większy ekran i lepsze nagłośnienie - natomiast w mniejszej, 90-osobowej sali PPNT, przez cały czas będzie się odbywała transmisja "na żywo" z tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów - statuetek za dokonania roku, które Kapituła przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm , Eksploracja jaskiń , Podróże , Żeglarstwo i Wyczyn roku . W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

Wcześniej, w piątkowy wieczór, rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego organizatorem jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

Organizatorami 17. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są agencja MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym imprezy. Sponsorem głównym Kolosów jest wiodąca marka outdoorowa The North Face?.

KolosyKolosy Kolosy