Powołanie Fundacji Narodowe Centrum Górskie

6 września 2014 r. powołana została Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Inicjatorem jej założenia jest Centrum Górskie Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi pod Babią Górą. Członkami Fundacji są wybitni himalaiści, taternicy, a także dziennikarze, reżyser oraz inicjatorzy wydarzeń kulturalnych związanych z górami.

Celem Fundacji jest upamiętnienie sylwetek i dokonań działaczy alpinizmu i himalaizmu polskiego; wspieranie środowiska himalaistów, alpinistów, taterników i podróżników, upowszechnianie wiedzy o wspinaczce górskiej, działania informacyjne i edukacyjne w zakresie eksploracji górskiej, a przede wszystkim stworzenie Centralnego Archiwum Górskiego, stanowiącego największe archiwum górskie na terenie Polski. Jego szefem został Janusz Kurczab. Centrum będzie wyszukiwać, gromadzić, digitalizować oraz udostępniać zbiory związane z polską wybitną działalnością w górach wysokich.

- Jest niespotykana ilość zdjęć, dokumentów, wspomnień, głównie w posiadaniu samych himalaistów, a także ich rodzin. Zajmuję się archiwizowaniem tych materiałów, ale teraz, dzięki Centrum sprawa nabierze rozpędu - mówi himalaista, olimpijczyk oraz dziennikarz Janusz Kurczab.

- Zarchiwizowane i zdigitalizowane materiały zostaną udostępnione w "chmurze", zatem będą dostępne szerokiej liczbie odbiorców. Natomiast pamiątki takie jak sprzęt, ubrania, etc., dostępne będą w Centrum Górskim Korona Ziemi w Zawoi pod Babią Górą - mówi Bartosz Krawczak, prezes Fundacji.

- Od czasów pierwszych polskich wypraw w góry wysokie wiele rzeczy się zmieniło, w tym sprzęt, sposób organizowania wyprawy, kwestie medyczne. Warto te zmiany archiwizować - mówi Janusz Majer, himalaista, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy, członek Fundacji Narodowe Centrum Górskie.

- Obecnie dziennikarze szukający materiałów związanych z górami wysokimi, muszą bazować głównie na swoich znajomościach w środowisku. Centralne Archiwum Górskie ułatwi im poszukiwania, stanowić będzie bogatą bazę danych - podkreśla Renata Wcisło, redaktor naczelna czasopisma "Taternik" wydawanego przez Polski Związek Alpinizmu, która również zasiliła szeregi Fundacji.

- Obecnie wiele osób działających w górach zdobywając szczyt robi sobie "sweet focię" i natychmiast umieszcza się na Facebooku. Dawniej tak nie było, i oczywiście dziś nie wszyscy tak robią, ale świat się zmienia, stąd potrzeba archiwizowania i dokumentowania dawnej działalności górskiej - podkreśla himalaista Krzysztof Wielicki, członek Fundacji.

Władze Fundacji

Zarząd

Prezes : Bartosz Krawczak (prezes Centrum Górskiego Korona Ziemi)

Członkowie: Wojciech Chowaniak (wiceprezes Centrum Górskiego Korona Ziemi), Magdalena Ziaja (Centrum Górskie Korona Ziemi, dyrektor Spotkań z Filmem Górskim Zakopane), Wojciech Grzesiok (członek Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu)

Sekretarz: Daniel Kobiela (Centrum Górskie Korona Ziemi)

Rada Fundacji: Bartosz Krawczak, Wojciech Chowaniak, Magdalena Ziaja, Wojciech Grzesiok, Daniel Kobiela, Renata Wcisło (red. naczelna "Taternika"), Jerzy Porębski (reżyser specjalizujący się w tematyce górskiej), Wojciech Fusek (z-ca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej), Krzysztof Wielicki (himalaista), Janusz Majer (himalaista), Zofia Majer, Janusz Kurczab (himalaista).