Test butów. The North Face Verbera Lightpacker GTX [OCENA +4]

W ciągu ostatnich czterech lat kupiłem dwie pary butów, które jeździły ze mną w góry. Pierwsze, zimowe, nieźle sprawdzały się w tatrzańskich wędrówkach, dobrze ogrzewały stopę, ale były też ciężkie. Drugie były typowo letnie, lekkie, ale po dwóch sezonach się rozkleiły. Gdy rok temu jechałem w Andy, to zapakowałem do plecaka obie pary, ale żałowałem, że nie mogę jednej, która sprawdziłaby się zarówno podczas trekkingu w Kanionie Colca i wejścia na sześciotysięcznik Chachani. Okazuje się, że takie buty istnieją.

W tym roku potrzebowałem nowych butów. Przypomniały mi się przemyślenia z Peru i zacząłem szukać czegoś, co sprawdziłoby się w dwóch czekających mnie wyjazdach: zimowym w Tatry (z długimi wędrówkami w głębokim śniegu) i wiosennym do Walii (gdzie według prognoz z nieba miało się lać obficie).

Trafiłem na buty The North Face Verbera Lighpacker GTX. W sklepie kilka razy zapytałem sprzedawcę, czy na pewno nie zmarznę przy kilkunastu stopniach mrozu w polskich górach i czy nie będzie mi za gorąco, kiedy w lecie pojadę w Bieszczady. Sprzedawca odpowiedział, że sam sprawdził te buty w różnych warunkach. Dałem mu wiarę, a teraz nadszedł czas rozliczenia.

But wygląda na solidny, dlatego kiedy wziąłem go pierwszy raz do ręki, to byłem zdziwiony, że jest również bardzo lekki. Para waży tylko 1480 gramów - jak na buty, w których można pojechać zimą w góry, niewiele.

Pierwszy test odbył się w Tatrach. Podczas długich godzin spędzonych w ruchu na szlaku nie było mi zimno. Gdy trzeba było na chwilę się zatrzymać i założyć stanowisko asekuracyjne, palce również nie cierpiały. Lekka membrana Gore-tex umieszczona między materiałem wierzchnim a podszewką cholewki sprawia, że do środka buta nie przedostanie się woda (no chyba, że podczas przedzierania się przez głęboki śnieg zapomnimy stuptutów).

Nie zdążyłem przeprowadzić jednego testu - wspinaczki lodowej. Buty nie zostały zaprojektowane z myślą o niej, ale nie oznacza to, że po założeniu raków nie da się w nich wspinać w lodzie. Tym bardziej, że próbowałem już tego w butach o miększej podeszwie i nie było najgorzej.

Pierwszy, zimowy test, wypadł więc bardzo dobrze, ale bardziej interesował mnie drugi, ten w Walii.

Zaczął się już w samolocie, bo postanowiłem nie brać innych butów. Co by nie mówić o tanich liniach, na pokładzie nie jest zimno. Podobnie w londyńskim metrze. Noga jednak się nie pociła. Jak później się dowiedziałem, maczała w tym palce ta sama membrana, która ratowała w Tatrach stopę przed powodzią. Gdy podczas trekkingu wychodziło słońce, a temperatura skakała do +15 stopni, skarpetka wciąż była sucha. Podobno to wszystko dzieje się dzięki 1,4 miliarda mikroskopijnych porów, które są 700 razy większe od cząsteczek pary wodnej. Dlatego wilgoć zamiast gromadzić się na stopie, odparowuje poprzez membranę.

The North Face Verbera Lightpacker GTXThe North Face Verbera Lightpacker GTX Podeszwa buta The North Face Verbera Lightpacker GTX (fot. Kim Brun/The North Face) Podeszwa buta The North Face Verbera Lightpacker GTX (fot. Kim Brun/The North Face)

Kiedy zaczynało padać, nie bałem się o to, że w bucie zrobi się mokro. Ostatnie lęki dotyczyły... błota. Walijskie ścieżki szybko robią się grząskie, a zejścia po śliskich kamieniach, zwłaszcza z 15-kilogramowym plecakiem, mogły okazać się groźne. Walijskie trasy przebiegają w znakomitej większości przez tereny prywatne, gdzie przeważnie mieszkają owce. Dlatego kolejnym wyzwaniem są... rozmiękczone przez deszcz, śliskie odchody.

Na szczęście podeszwy z systemem Vibran spisały się świetnie. Buty dobrze trzymały kostkę, stopa nie latała, a wieczorem, po rozbiciu namiotu, nogi nie bolały. Buty świetnie amortyzowały, nie obtarły, nie przemokły.

W skali od 1 do 5 oceniam buty na czwórkę z plusem. Piątkę dam wtedy, kiedy sprawdzę je podczas wspinaczki w lodzie. Najprościej mówiąc - buty z linii backpacking są z założenia całoroczne, mają sprawdzić się różnych - warunkach - od +15 w Walii do -15 w Tatrach. Czyli wszędzie tam, gdzie ludzie chodzą z plecakami.

Ocena: 4+ Cena: Od 549.00 do 899.89 zł