Red Bull X-Alps zakończony. Faron 14.

19 lipca o godzinie 12:00 dobiegł końca wyścig Red Bull X-Alps. Do tego momentu Monako przywitało 10 z 31 startujących zawodników. Zwycięzca - Christian 'Chrigel' Maurer (Szwajcaria) pokonał trasę z Salzburga do Monako (1031 km) w rekordowym czasie zaledwie 6 dni 23 godzin i 40 minut. Paweł Faron zajął 14 pozycję w podniebnej rywalizacji.

Pod wieloma względami tegoroczny transalpejski wyścig był rekordowy. Red Bull X-Alps 2013 miał najdłuższą trasę w historii - 1031 km w linii prostej. Jego zwycięzca dotarł do mety w czasie krótszym niż tydzień. A wyścig ukończyła rekordowa liczba zawodników.

7. lipca na linii startu w Salzburgu stanęło 31 zawodników, wyścig ukończyło 10 z nich. Trzech opuściło wyścig na skutek co 48-godzinnej eliminacji najwolniejszych zawodników w stawce Claudio Heidel (Argentyna), Babu Sunuwar (Nepal), Thomas Hofbauer (Austria3). Tylko jeden uczestnik - Stephan Haase (USA2) zrezygnował sam, ze względu na zakażenie stopy, uniemożliwiające mu chodzenie po górach.

Reprezentant Polski - Paweł Faron w chwili zakończenia wyścigu był 14. Tym samym poprawił wynik sprzed dwóch lat, kiedy to był 17.

- Finisz był bardzo ciekawy. Doliną szedł Rosjanin, który był przede mną, ja leciałem razem z Belgiem. Eugenij Griaznow (Rosja) szedł, a my kręciliśmy się w miejscu, bo termika była słaba. Czekałem więc, aż się wykręcę jak najwyżej. Dopiero tuż przed 12:00, o której kończyły się zawody nabrałem prędkości. W ostatnich czterech minutach udało mi się wyprzedzić jeszcze Rosjanina. To była emocjonująca końcówka. Walczyliśmy nieustannie przez 13 dni i ponad 1000 km, ale to w ciągu ostatnich trzech minut miało rozstrzygnąć się, które miejsce zajmę w wyścigu - komentuje Faron.

Christoph Weber, dyrektor wyścigu, twierdzi, że była to jedna z najlepszych edycji wyścigu: - Pogoda i warunki do latania były naprawdę dobre, dzięki czemu rywalizacja była bardzo szybka i dynamiczna. Maurer doleciał do Monako w niecały tydzień. Na trasie rozegrały się mini bitwy, na przykład walka o drugie miejsce pomiędzy Francuzami i o czwarte pomiędzy Brytyjczykiem i Włochem. To było naprawdę ekscytujące - mówi Weber.

Najbliższy rajd przygotowy Red Bull X-Alps za dwa lata.

Aby zobaczyć najlepsze momenty, statystyki, analizy trasy i więcej, skorzystaj z dodatkowych opcji, które można znaleźć na Red Bull Mobile Live Tracking ( www.redbullxalps.com/live-tracking.html ). ?

31. Claudio Heidel (Argentyna) Wyeliminowany

* W kilometrach podany został dystans jaki zawodnicy mieli jeszcze do przebycia w chwili zakończenia wyścigu.