Najlepsi górscy fotografowie wystawili swoje prace, by pomóc rodzinom ofiar tragedii na Mount Evereście [ZDJĘCIA]

Najlepsi górscy fotografowie wystawili swoje prace, by pomóc rodzinom ofiar na Mount Evereście [ZDJĘCIA]
18 kwietnia na zboczach Mount Everestu miał miejsce najtragiczniejszy wypadek w historii. Lodowa lawina, która zeszła na wysokości 5800 metrów zabiła 16 Szerpów. Prawie wszyscy wspinacze przerwali swoje działania na najwyższej górze świata. Grupa najlepszych outdoorowych fotografów świata (Jimmy Chin, James Balog, Cory Richards, Renan Ozturk, Teru Kuwayama, Pete McBride, Gordon Wiltsie, Andy Bardon, Robb Kendrick i Max Lowe) postanowiła pomóc rodzinom ofiar, wystawiając swoje górskie fotografie na sprzedaż. Każdą z nich można kupić za 100 dolarów na stronie <b>www.sherpasfund.org</b>.<br><br>
<b>Jimmy Chin ''Wester Cwm''.</b> Arita Szerpa i Ang Tsering Szerpa niosą sprzęt do obozu II. Muszą pokonać gigantyczną szczelinę w Western Cwm (Dolinie Ciszy) na Mount Evereście. 18 kwietnia na zboczach Mount Everestu miał miejsce najtragiczniejszy wypadek w historii. Lodowa lawina, która zeszła na wysokości 5800 metrów zabiła 16 Szerpów. Prawie wszyscy wspinacze przerwali swoje działania na najwyższej górze świata. Grupa najlepszych outdoorowych fotografów świata (Jimmy Chin, James Balog, Cory Richards, Renan Ozturk, Teru Kuwayama, Pete McBride, Gordon Wiltsie, Andy Bardon, Robb Kendrick i Max Lowe) postanowiła pomóc rodzinom ofiar, wystawiając swoje górskie fotografie na sprzedaż. Każdą z nich można kupić za 100 dolarów na stronie www.sherpasfund.org.

Jimmy Chin ''Wester Cwm''. Arita Szerpa i Ang Tsering Szerpa niosą sprzęt do obozu II. Muszą pokonać gigantyczną szczelinę w Western Cwm (Dolinie Ciszy) na Mount Evereście. Fot. Jimmy Chin/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Andy Bardon ''Lodowiec Khumbu''.</b> Drabina nad jedną ze szczelin lodowca Khumbu, który trzeba pokonać w drodze do obozu II na Mount Evereście.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Andy Bardon ''Lodowiec Khumbu''. Drabina nad jedną ze szczelin lodowca Khumbu, który trzeba pokonać w drodze do obozu II na Mount Evereście.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Andy Bardon/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Gordon Wiltse ''Ama Dablam''.</b> Księżyc świeci nad Ama Dablam (6828 m.n.p.m.).
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Gordon Wiltse ''Ama Dablam''. Księżyc świeci nad Ama Dablam (6828 m.n.p.m.).

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Gordon Wiltsie/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Aaron Huey ''Powrót''.</b> Szerpa wraca przez lodowiec Khumbu. Przed chwilą zapakował ostatnie rzeczy z obozu II na Mount Evereście. Zdjęcie wykonane w ostatnich dniach sezonu 2013.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Aaron Huey ''Powrót''. Szerpa wraca przez lodowiec Khumbu. Przed chwilą zapakował ostatnie rzeczy z obozu II na Mount Evereście. Zdjęcie wykonane w ostatnich dniach sezonu 2013.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Aaron Huey/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Pete McBride ''Shivling''.</b> Droga mleczna nad Shivlingiem (6543 m.n.p.m.), jednym ze szczytów w grupie Gangotri w zachodniej części Himalajów Garwahlu. Kiedy Europejczycy zobaczyli go po raz pierwszy, to nazwali wierzchołek Matterhornem, ponieważ kształtem przypomina charakterystyczny szczyt w Alpach.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Pete McBride ''Shivling''. Droga mleczna nad Shivlingiem (6543 m.n.p.m.), jednym ze szczytów w grupie Gangotri w zachodniej części Himalajów Garwahlu. Kiedy Europejczycy zobaczyli go po raz pierwszy, to nazwali wierzchołek Matterhornem, ponieważ kształtem przypomina charakterystyczny szczyt w Alpach.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Pete McBride/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Jimmy Chin ''Pokój z widokiem''. </b>Renan Ozturk w Himalajach Garwahlu podczas wspinaczki na Meru.<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Jimmy Chin ''Pokój z widokiem''. Renan Ozturk w Himalajach Garwahlu podczas wspinaczki na Meru.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Jimmy Chin/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Max Lowe ''Pudża w klasztorze Pangboche''.</b> Mnisi modlą się w rytm muzyki podczas ceremonii pudża. To ważny obrzęd, który ma pomóc wspinaczom znaleźć bezpieczne przejście i zapewnić przychylność losu podczas drogi na szczyt Mount Everestu. 
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Max Lowe ''Pudża w klasztorze Pangboche''. Mnisi modlą się w rytm muzyki podczas ceremonii pudża. To ważny obrzęd, który ma pomóc wspinaczom znaleźć bezpieczne przejście i zapewnić przychylność losu podczas drogi na szczyt Mount Everestu.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Max Lowe/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Aaron Huey ''Taboche''.</b> Szczyt Taboche (6495 m.n.p.m.) w towarzystwie gwiazd i flag modlitewnych.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Aaron Huey ''Taboche''. Szczyt Taboche (6495 m.n.p.m.) w towarzystwie gwiazd i flag modlitewnych.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Aaron Huey/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Aaron Huey ''Kwiaty w Monjo''.</b> Kwiaty w wiosce Monjo w październiku. Khumbu, Nepal.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Aaron Huey ''Kwiaty w Monjo''. Kwiaty w wiosce Monjo w październiku. Khumbu, Nepal.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Aaron Huey/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Cory Richards ''Nepalskie dzieci''.</b> Nepalskie dzieci w Królestwie Mustang.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Cory Richards ''Nepalskie dzieci''. Nepalskie dzieci w Królestwie Mustang.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Cory Richards/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Robb Kendrick ''Pociąg jaków''.</b> Szerpowie prowadzą obładowane paczkami jaki przez zamarznięte źródło w Dolinie Khumbu.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Robb Kendrick ''Pociąg jaków''. Szerpowie prowadzą obładowane paczkami jaki przez zamarznięte źródło w Dolinie Khumbu.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Robb Kendrick/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Robb Kendrick ''Mani Rimdu''.</b> Skupiony mnich w klasztorze Thame. Podczas corocznego festiwalu Mani Rimdu przeganiane są złe duchy.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Robb Kendrick ''Mani Rimdu''. Skupiony mnich w klasztorze Thame. Podczas corocznego festiwalu Mani Rimdu przeganiane są złe duchy.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Robb Kendric/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Andy Bardon ''Obóz II nocą''.</b> Obóz drugi na Mount Evereście. Nocne zdjęcie wykonane od zachodu.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Andy Bardon ''Obóz II nocą''. Obóz drugi na Mount Evereście. Nocne zdjęcie wykonane od zachodu.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Andy Bardon/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Tommy Heinrich ''Czorten z modlitewnymi flagami''.</b> Szerpowie odpoczywają i modlą się pod czortenem znajdującym się bazie pod Mount Everestem.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Tommy Heinrich ''Czorten z modlitewnymi flagami''. Szerpowie odpoczywają i modlą się pod czortenem znajdującym się bazie pod Mount Everestem.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Tommy Heinrich/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Tommy Heinrich ''Cień Everestu''.</b> Wschód słońca. Cień Mount Everestu (i Lhotse, po lewej).
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Tommy Heinrich ''Cień Everestu''. Wschód słońca. Cień Mount Everestu (i Lhotse, po lewej).

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Tommy Heinrich/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Pete McBride ''Dolina Ciszy''.</b> Wspinacze podczas zejścia przez Dolinę Ciszy, która rozciąga między drugim i pierwszym obozem na południowej stronie Mount Evereście na wysokości ponad 6000 metrów.<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Pete McBride ''Dolina Ciszy''. Wspinacze podczas zejścia przez Dolinę Ciszy, która rozciąga między drugim i pierwszym obozem na południowej stronie Mount Evereście na wysokości ponad 6000 metrów.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Pete McBride/źródło: www.sherpasfund.org
<b>James Balog ''Khumbu Time Lapse''.</b> Kilka ujęć lodowca Khumbu.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. James Balog ''Khumbu Time Lapse''. Kilka ujęć lodowca Khumbu.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. James Balog/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Teru Kuwayama ''Kruk''.</b> Kruk lecący w Nepalu w rejonie Khumbu.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Teru Kuwayama ''Kruk''. Kruk lecący w Nepalu w rejonie Khumbu.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Teru Kuwayama/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Renan Ozturk ''Świątynia Małp''.</b> Świątynia Małp w Katmandu, znana również jako Swayambhunath.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Renan Ozturk ''Świątynia Małp''. Świątynia Małp w Katmandu, znana również jako Swayambhunath.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Renan Ozturk/źródło: www.sherpasfund.org
<b>Cory Richards ''Modlące się ręce''.</b> Stare ręce trzymające tradycyjny tybetański sznur modlitewny (mala).<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Cory Richards ''Modlące się ręce''. Stare ręce trzymające tradycyjny tybetański sznur modlitewny (mala).

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Cory Richards/źródło: www.sherpasfund.org
<b> Grayson Schaffer ''Zbieranie liści''.</b> Częsty obrazek na szlaku: dziecko zbierające liście, które posłużą za opał i kadzidło. 15-letni Stephan Rai pracuje niedaleko Lukli.
<br><br>
Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Grayson Schaffer ''Zbieranie liści''. Częsty obrazek na szlaku: dziecko zbierające liście, które posłużą za opał i kadzidło. 15-letni Stephan Rai pracuje niedaleko Lukli.

Fotografię można kupić na www.sherpasfund.org. Fot. Grayson Schaffer/źródło: www.sherpasfund.org