Paralotnictwo

 • Red Bull X-Alps 2015. Faron w końcu na mecie!

  Red Bull X-Alps 2015. Faron w końcu na mecie!

  W piątek, 17 lipca zakończył się najtrudniejszy rajd przygodowy świata Red Bull X-Alps. Zawodnicy, a wśród nich Polak, Paweł Faron, dotarli do Monako, po przebyciu liczącej ponad tysiąc kilometrów trasy z Salzburga. Paralotniarze musieli ją pokonać pieszo lub w powietrzu. Zwyciężył Szwajcar Chrigel Maurer, który po raz czwarty okazał się bezkonkurencyjny dla swoich rywali. W piątek o 09:00, na 16. miejscu na mecie w Peille zameldował się Paweł Faron.

  materiały prasowe
 • Szwajcar Christian Maurer po raz czwarty wygrywa Red Bull X-Alps

  Szwajcar Christian Maurer po raz czwarty wygrywa Red Bull X-Alps

  W poniedziałek po południu rozstrzygnęła się kolejna edycja Red Bull X-Alps. Christian Maurer przez osiem kolejnych dni nieustannie wzbudzał podziw rywali i fanów, realizując bezbłędną strategię i dając mistrzowski popis lotniczych umiejętności. Od chwili startu w Salzburgu w niedzielę 5 lipca zawzięcie przemierzał - pieszo i w powietrzu - góry Austrii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Francji, zaliczając po drodze 10 punktów kontrolnych. Do mety dotarł w poniedziałek ok. 16:37.

  materiały prasowe
 • Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Uciec przed burzą

  Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Uciec przed burzą

  - Nie wytrzymałem do trzeciego pioruna. Nagle usłyszałem dziwny świst. W powietrzu grzmoty brzmią inaczej niż na ziemi. Błyskawica przecięła niebo 200 metrów przede mną. Zacząłem się cały trząść i zabrałem się do lądowania, ale wtedy rozpoczęło się ssanie. Chmura mnie zabierała - mówi Paweł Faron, jedyny Polak w wyścigu Red Bull X-Alps.

  wysłuchał Dominik Szczepański
 • Wyścig Red Bull X-Alps 2015 już za trzy tygodnie!

  Wyścig Red Bull X-Alps 2015 już za trzy tygodnie!

  W niedzielę, 5 lipca 2015 roku rozpocznie się kolejna edycja jednego z najdłuższych i najtrudniejszych wyścigów przygodowych na świecie. W ramach Red Bull X-Alps zawodnicy będą ścigać się pieszo i na paralotni z Salzburga do Monaco. Polskę będzie reprezentował, pochodzący z Żywca, Paweł Faron.

  materiały prasowe
 • Paweł Faron w najbardziej prestiżowych zawodach paralotniarskich na świecie
 • Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Jestem zadowolony, chociaż były chwile grozy

  Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Jestem zadowolony, chociaż były chwile grozy

  - Gdyby nie zatrucie pokarmowe i inne początkowe problemy, to byłoby o wiele lepiej. Ale i tak jest dobrze. Do mety zabrakło mi 152 km, wyprzedziłem wielu świetnych zawodników. Chociaż był jeden moment, gdy mogło być po mnie. Zatrzymałem się 10 metrów od przepaści - opowiada Paweł Faron, jedyny Polak w trwającym prawie dwa tygodnie wyścigu przez Alpy.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • MŚ w paralotniarstwie. Polka mistrzynią świata
 • Red Bull X-Alps. Maurer zdeklasował rywali

  Red Bull X-Alps. Maurer zdeklasował rywali

  To, że Christopher Maurer wygra trzeci raz z rzędu można było jeszcze przewidzieć, ale tego w jakim stylu to zrobi, chyba nikt się nie spodziewał.

  Dominik Szczepański
 • Red Bull X-Alps. Maurer na czele, Faron zły na siebie

  Red Bull X-Alps. Maurer na czele, Faron zły na siebie

  - Skopałem na Dachsteinie. Za długo czekałem. Teraz muszę mieć szczęście, żeby dogonić czołówkę. A leje jak z cebra -  mówi Paweł Faron, jedyny Polak w wyścigu Red Bull X-Alps, który na razie jest 19. W wyścigu z Salzburga do Monako bierze udział 31 zawodników z 21 krajów świata.

  Dominik Szczepański
 • Ruszył Red Bull X-Alps! Pierwsze loty za płoty

  Ruszył Red Bull X-Alps! Pierwsze loty za płoty

  Ruszył jeden z najtrudniejszych wyścigów świata. Prowadzi Szwajcar Christian Maurer, nieźle idzie naszemu Pawłowi Faronowi. Nerwowo było podczas pierwszych lotów.

  Dominik Szczepański, Salzburg
 • Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Walka z własnym ciałem

  Red Bull X-Alps. Paweł Faron: Walka z własnym ciałem

  - Do tego nie da się przygotować w stu procentach. To za bardzo wycieńczające - mówi Paweł Faron, jedyny Polak w tegorocznej edycji Red Bull X-Alps, wyścigu, który rusza 7 lipca z Salzburga. W linii prostej do mety w Monako jest 1031 km, ale realnie droga wydłuża się do prawie 2000 km kilometrów. Przed nami ok. dwa tygodnie morderczej rywalizacji.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Thomas de Dorlodot paralotnią nad Karakorum

  Thomas de Dorlodot paralotnią nad Karakorum

  Lot w pobliżu K2, przeprawa przez trzy największe lodowce górskie świata, 300 km podróży. Paralotnią nad Karakorum to wyprawa, którą zakończył Thomas de Dorlodot. Belgijczyk stał się tym samym pierwszą osobą, która samotnie na paralotni przebyła drogę nad drugim lańcuchem górskim Ziemi.

  annabar
 • Od Egiptu po Namibię, czyli paralotnią przez Afrykę

  Od Egiptu po Namibię, czyli paralotnią przez Afrykę

  Cztery miesiące podróży, wizyta w 10 krajach - od Egiptu po Namibię. Thomas de Dorlodot i Horacio Llorens poznali Afrykę w sposób jakiego jeszcze nikt nie próbował - na paralotni. Zobaczcie film i zdjęcia z wyprawy!

  annabar
 • Ruszyła rejestracja zawodników do Red Bull X-Alps 2013

  Ruszyła rejestracja zawodników do Red Bull X-Alps 2013

  Starcie 30 najlepszych paralotniarzy z całego świata, ekstremalne zmagania na trasie z Salzburga do Monaco, 900 km wyścigu wśród alpejskich szczytów. Tak zapowiadają się przyszłoroczne zawody Red Bull X-Alps! Rejestracja ruszyła 15 lipca i potrwa do 15 września 2012.

  annabar
 • Weekend w chmurach: impreza paralotniowa dla niesłyszących

  Weekend w chmurach: impreza paralotniowa dla niesłyszących

  Loty w tandemie z instruktorem, wykłady teoretyczne o bezpieczeństwie lotów, pokazy skoków spadochronowych i modeli latających RC sterowanych radiem, loty balonem. Tak zapowiada się Weekend w Chmurach, pierwsza w Polsce impreza paralotniowa dla niesłychących. Piknik odbędzie się już między 25 a 27 maja na lotnisku w Borsku.

  annabar
 • Sekrety Afganistanu: wyprawa wspinaczkowo-paralotniowa

  Sekrety Afganistanu: wyprawa wspinaczkowo-paralotniowa

  Wyprawa do odległych dolin Korytarza Wachańskiego, wspinaczka na dwa niezdobyte szczyty Afganistanu, lot paralotnią nad górskimi wierzchołkami, a to wszystko udokumentowane na filmie. Tak zapowiada się wspinaczkowo-paralotniowa ekspedycja Sekretne Szczyty Afganistanu 2012, która odbędzie się już w lipcu.

  annabar