Polecamy

 • Rekord na Manaslu: Szybkościowe wejście i zjazd na nartach w 23,5h
 • Felix Baumgartner nie skoczył ze stratosfery! Warunki pogodowe przeszkodziły misji
 • Polacy na Lhotse: Andrzej Bargiel przerywa atak

  Polacy na Lhotse: Andrzej Bargiel przerywa atak

  - Nastąpiło totalne załamanie pogody - gruby pułap ciężkich chmur sięga wysokości 6500 m, pada słaby śnieg. Słońca brak. Andrzej Bargiel i Tensing Sherpa po nocy spędzonej w obozie 3 pakują się do zejścia. Niestety, i ta próba zdobycia szczytu nie powiodła się - to ostatni komunikat jaki przekazał Artur Hajzer, szef wyprawy PZA na Lhotse (8516 m.n.p.m).

  dsz
 • Reinhold Messner: Kukuczka był bez szans

  Reinhold Messner: Kukuczka był bez szans

  - Nie było wyścigu pomiędzy mną, a Kukuczką, to był wymysł mediów. On w ogóle nie miał racji bytu, bo Kukuczka był bez szans - opowiada Travelerowi Reinhold Messner, człowiek, który jako pierwszy w historii zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata.

  wyb. dsz
 • Polacy na Lhotse: wiatr przerywa pierwszy atak szczytowy

  Polacy na Lhotse: wiatr przerywa pierwszy atak szczytowy

  Z powodu zbyt silnego wiatru przerwany został pierwszy atak szczytowy na ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m). - Zespół szturmowy po ciężkiej nocy wycofał się z obozu III do bazy. Wiatr w porywach osiągał 80 km/h. Prognoza zapowiadała, że wiatr w nocy osłabnie - niestety to się nie sprawdziło - poinformował 8 października kierownik wyprawy Artur Hajzer.

  annabar
 • Baumgartner skacze z 36,5 tys. m! "To wyzwanie niepodobne do innych"

  Baumgartner skacze z 36,5 tys. m! "To wyzwanie niepodobne do innych"

  36576 metrów wysokości, najwyższa warstwa stratosfery, najwyższy załogowy lot balonem, najdłuższe swobodne spadanie, przekroczenie bariery dźwięku. Jeden człowiek, cztery rekordy. To wyzwanie jakiego podejmie się Felix Baumgartner. Skok już 9 października w Roswell w Nowym Meksyku.

  annabar, red bull
 • 19 metrów Starnawskiego

  19 metrów Starnawskiego

  - Brakuje mi tylko tyle. Sonda w Hranickiej Propasti uderzyła w dno na głębokości 373 metrów. Jeszcze 19 i będzie rekord świata! Wynurzałem się 8,5 godziny. Gdy wyszedłem na powierzchnię miałem poparzoną całą twarz i wargi, bo ta czeska woda jest kwaśna. Zupełnie jakbym nurkował w wodzie mineralnej - opowiada off.sport.pl polski nurek Krzysztof Starnawski.

  Rozmawiał Dominik Szczepański
 • Michał Ligocki: sam jestem swoim największym rywalem

  Michał Ligocki: sam jestem swoim największym rywalem

  Jest czołowym polskim snowboardzistą, najlepiej czuje się w konkurencji half-pipe, nadchodzący sezon to dla niego przede wszystkim walka o kwalifikację na IO w Sochi. Michał Ligocki z końcem września wrócił ze zgrupowania w nowozelandzkiej Cardronie, gdzie walczył o pierwsze punkty w rankingu FIS. - Wyjazd ogólnie uważam za bardzo owocny i idealny na rozjazd przed zimą zbliżającą się wielkimi krokami do naszej północnej półkuli - przekazał zawodnik teamu Burn.

  Rozmawiała Anna Bartosiewicz
 • Kalymnos Climbing Festiwal: znamy zwycięzców

  Kalymnos Climbing Festiwal: znamy zwycięzców

  Światowa czołówka wspinaczy, sportowa rywalizacja w trzech konkurencjach, a przede wszystkim świetna atmosfera! To właśnie Kalymnos Climbing Festival. Impreza odbyła się między 26 a 30 września w Grecji.

  The North Face, annabar
 • Szkoła pod Żaglami: Morska kuźnia charakterów

  Szkoła pod Żaglami: Morska kuźnia charakterów

  - Na udział decydują się tylko bardzo zdeterminowani młodzi ludzie - mówi kapitan Krzysztof Baranowski, pomysłodawca projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń". Za roczną pomoc niesioną innym 25 września 30 uczniów z trzeciej klasy gimnazjum ruszyło w rejs Fundacji Szkoła pod Żaglami. Domem, szkołą i miejscem odpoczynku stał się dla uczestników żaglowiec. Szkolne ławki zastąpił pokład POGORII. Czas odmierzają wachty. Zamiast szkolnych dzwonków słyszą wybijanie szklanek. Gazeta Wyborcza i Sport.pl patronują temu projektowi.

  Rozmawiała Anna Bartosiewicz
 • Tytuły Mistrzów Polski klas Olimpijskich przyznane

  Tytuły Mistrzów Polski klas Olimpijskich przyznane

  Cztery dni rywalizacji, 177 najlepszych polskich żeglarzy na starcie, 70 widowiskowych wyścigów, zawzięta walka o tytuł mistrza! Tak przebiegały Mistrzostwa Polski klas Olimpijskich. Regaty odbywały się między 26 a 30 września w Górkach Zachodnich.

  annabar, PZŻ
 • Czy będzie rekord wejścia na Lhotse? Przygotowania do ataku szczytowego

  Czy będzie rekord wejścia na Lhotse? Przygotowania do ataku szczytowego

  Obóz IV osiągnięty, polscy himalaiści zakończyli proces aklimatyzacji przed atakiem szczytowym na ośmiotysięcznik Lhotse. Jeden z uczestników - Andrzej Bargiel - przygotowuje się do pobicia rekordu wejścia na wierzchołek. Szacowany czas to około 16 godzin z bazy do szczytu.

  annabar
 • Z pokładu POGORII: sztormy na Morzu Północnym

  Z pokładu POGORII: sztormy na Morzu Północnym

  - Nie najlepszą porę wybraliśmy na żeglowanie po Morzu Północnym. Przełom września i października znany jest z wędrujących niżów i silnych zachodnich wiatrów. A my przemy na zachód, by wydostać się na Atlantyk - poinformowała załoga POGORII, która płynie w rejsie Fundacji Szkoła pod Żaglami "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń".

  annabar
 • Edukacja w rytmie wiatru i morza. Rozpoczęła się Szkoła pod Żaglami

  Edukacja w rytmie wiatru i morza. Rozpoczęła się Szkoła pod Żaglami

  Przed nimi setki mil przygody, na prawie dwa miesiące ich domem stał się żaglowiec, szkołą morze, a Neptun najsurowszym nauczycielem. 30 uczniów trzecich klas gimnazjum właśnie dziś, 25 września na pokładzie POGORII rozpoczęło rejs "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" Fundacji Szkoła pod Żaglami. - O 10.00 rzuciliśmy cumy i majestatycznie wysunęliśmy się z główek Świnoujście - przekazał kapitan Krzysztof Baranowski. Sport.pl i Gazeta Wyborcza patronują temu projektowi.

  annabar
 • Polacy na Lhotse: stoi obóz III

  Polacy na Lhotse: stoi obóz III

  Członkowie kierowanej przez Artura Hajzera wyprawy unifikacyjnej PZA na ośmiotysięcznik Lhotse dotarli 23 września do "trójki". - Mateusz Grobel, Krzysztof Starek i Szerpa Tenzing wyszli z obozu II do góry i około 13:00 postawili namiot w obozie III - poinformowali himalaiści.

  annabar, PHZ
 • Morski zaśpiew, czyli o szantach i pieśniach dawnych żaglowców

  Morski zaśpiew, czyli o szantach i pieśniach dawnych żaglowców

  "Mawiano kiedyś, że prawdziwy żeglarz nie brał liny do ręki bez pieśni". W czasach kiedy ludzkie mięśnie były jedynym źródłem umożliwiającym pracę na żaglowcach śpiew odgrywał znaczącą rolę. Śpiewano, by wyznaczyć rytm pracy na żaglowcu, by przekląć twardą służbę, czy też by uprzyjemnić sobie czas morskiej podróży. Utwory, które rozbrzmiewały na pokładzie to właśnie szanty.

  annabar
 • Ekstremalne spotkania w Zakopanem

  Ekstremalne spotkania w Zakopanem

  Niezwykły widok na Krupówkach. Turyści zamiast swoim zwyczajem wpatrywać się w witryny sklepów albo szukać miejsca w restauracjach, zgodnie stoją z zadartymi głowami. Patrzą na to, co rozgrywa się kilkanaście metrów wyżej. Po linie rozwieszonej między dachami budynków idzie człowiek.

  Dominik Szczepański, Zakopane
 • Thomas Huber dla Off.sport.pl: Wspinaczka nie jest niebezpieczna

  Thomas Huber dla Off.sport.pl: Wspinaczka nie jest niebezpieczna

  - W zasadzie nie boję się, kiedy się wspinam. Odpowiedzialność oznacza, że doskonale wiem, co robię. Kalkuluje ryzyko. Prawdziwe lęki czekają na dole - mówi Off.sport.pl Thomas Huber, jeden z najlepszych wspinaczy na świecie.

  Dominik Szczepański
 • Mistrzostwa Polski klas olimpijskich w Górkach Zachodnich

  Mistrzostwa Polski klas olimpijskich w Górkach Zachodnich

  Najlepsi żeglarze na starcie, dziesięć wyścigów do rozegrania, zacięta rywalizacja w sześciu klasach olimpijskich. Tak zapowiadają się Mistrzostwa Polski klas Olimpijskich. Regaty odbędą się między 26 a 30 września w Górkach Zachodnich.

  annabar
 • Polacy na Lhotse: pierwsze rozpoznanie Ice Fallu

  Polacy na Lhotse: pierwsze rozpoznanie Ice Fallu

  Uczestnicy tegorocznej wyprawy unifikacyjnej PZA na Lhotse (8516 m) w niedzielę 9 września wczesnym popołudniem dotarli do bazy położonej na lodowcu Khumbu na wysokości 5300 m n.p.m. Himalaiści dokonali wstępnego rozpoznania Ice Fallu.

  annabar
 • ME klasy 49er: Polacy liderami po pierwszych wyścigach finałowych
 • ME klasy 49er: Polacy w czołówce, wszystkie trzy załogi w finałach
 • Arka Kobiet: 11 pań na szczycie Araratu

  Arka Kobiet: 11 pań na szczycie Araratu

  Jedenaście kobiet ze Stowarzyszenia Kilimandżaro i Fundacji Centrum Promocji Kobiet w niedzielę 9 września stanęło na szczycie góry Ararat (5137 m) w Turcji. Wyprawę, której celem było zachęcenie kobiet do wyznaczania sobie celów pozornie niemożliwych do osiągnięcia, prowadziła himalaistka Anna Czerwińska.

  annabar