Polecamy

 • Miej odwagę! Zdobądź pieniądze na wyprawę marzeń

  Miej odwagę! Zdobądź pieniądze na wyprawę marzeń

  - Łatwo jest napisać projekt wyprawy na K2, ale organizacja i wykonalność takie wyprawy to już inna sprawa. Szukamy ludzi nietuzinkowych, ale myślących - mówi Olga Puncewicz, założycielka Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!''. Termin nadsyłania zgłoszeń kończy się 31 stycznia.

  Dominik Szczepański
 • "Walka o oddech" - Andrzej Bargiel walczy o czyste powietrze

  "Walka o oddech" - Andrzej Bargiel walczy o czyste powietrze

  - Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie - mówi Andrzej Bargiel w spocie "Walka o oddech". Himalaista i narciarz wysokogórski wsparł kampanię Podhalańskiego Alarmu Smogowego domagającego się poprawy jakości powietrza w Zakopanem. Premiera filmu odbyła się w czwartek, 22 stycznia w Krakowie i Zakopanem.

  materiały prasowe
 • 11. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Hayat, Bielecki, Kaczkan i inni
 • Premiera książki Stefana Czernieckiego - zwycięzcy I edycji "Miej odwagę!" Memoriału Piotra Morawskiego
 • Nowe zimowe GÓRY (240) już w sprzedaży

  Nowe zimowe GÓRY (240) już w sprzedaży

  W specjalnym zimowym numerze GÓR (nr 240) m.in.: skituring (Haute Route w stylu retro, Grossvenediger, Mustagh Ata, Dolina Pięciu Stawów, Śnieżnik), wywiady (Andrzej Bargiel, Olek Ostrowski), najlepsze wycieczki na nartach biegowych - propozycje Kadry Narodowej, narty na Słowacji, wspinanie lodowe w Austrii i Hiszpanii, alpinizm (Wielki Filar Narożny Mont Blanc i Matterhorn), porady sprzętowe, felietony.

  materiały prasowe
 • Miej odwagę (!) zgłosić swój projekt do V edycji Memoriału Piotra Morawskiego

  Miej odwagę (!) zgłosić swój projekt do V edycji Memoriału Piotra Morawskiego

  24 listopada rusza V edycja "Miej odwagę" - projektu grantowego, który od 2010 roku wspiera i promuje początkujących globtroterów. Projekty można zgłaszać do 31 stycznia poprzez formularz na stronie www.miejodwage.pl . Udział w Memoriale to szansa na urzeczywistnienie wyprawy marzeń - zwycięzcy otrzymują wsparcie finansowe potrzebne do zrealizowania ekspedycji. Kiedyś sponsorzy uwierzyli w Piotra, dziś Fundacja jego imienia organizując "Miej odwagę!", pomaga odważnym i ciekawym świata w realizacji ich podróżniczych marzeń.

  materiały prasowe
 • 12. Krakowski Festiwal Górski - zapraszamy do zgłaszania filmów do Konkursu Filmu Polskiego
 • Laureaci IV edycji "Miej odwagę!" minęli Jakuck i płyną dalej!

  Laureaci IV edycji "Miej odwagę!" minęli Jakuck i płyną dalej!

  W połowie czerwca Kasia Kosarzycka, Darek Dudzik i Piotrek Rożek wyruszyli w kierunku Syberii zrealizować swój zwycięski projekt "Syberiada 2014. Z prądem Leny". Biurokracja na rosyjskiej granicy, nieustające wyzwania z ogromnym bagażem i podróż Koleją Transsyberyjską (którą przekroczyli aż pięć stref czasowych!) dostarczyły im wielu emocji już na samym początku podróży.

  materiały prasowe
 • Reinhold Messner we Władysławowie. Odsłoni Koronę Himalajów

  Reinhold Messner we Władysławowie. Odsłoni Koronę Himalajów

  28 czerwca we Władysławowie o godz. 17 zostanie odsłonięta rzeźba ''Korona Himalajów''. Uroczystość uświetni swoją obecnością światowej sławy himalaista Reinhold Messner, który jako pierwszy na świecie zdobył Koronę Himalajów. Obecni będą także wybitni polscy himalaiści.

  materiały prasowe
 • Ruszyła budowa Centrum Górskiego ''Korona Ziemi''

  Ruszyła budowa Centrum Górskiego ''Korona Ziemi''

  16 czerwca czołowi himalaiści polscy wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty powstającego w Zawoi pod Babią Górą Centrum Górskiego "Korona Ziemi". Przekazali też memorandum, które włożone zostało do "kapsuły czasu" i wmurowane w fundamenty.

  materiały prasowe
 • Zakończenie sezonu skiturowego na XVII Memoriale Piotra Malinowskiego

  Zakończenie sezonu skiturowego na XVII Memoriale Piotra Malinowskiego

  W sobotę 26 kwietnia już po raz siedemnasty, tradycyjnie w rejonie Hali Gąsienicowej rozegrano Memoriał Piotra Malinowskiego w ski-alpinizmie. Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci Jana Tybora "Timura" - ratownika TOPR, przewodnika wysokogórskiego IVBV i świetnego zawodnika. Timur z powodzeniem startował w zawodach narciarstwa wysokogórskiego, między innymi w Pierra Menta, a na "Malinowskim" był od początku - najpierw jako zawodnik, później jako kierownik trasy, a w ostatnich latach jako wierny kibic

  materiały prasowe
 • Laureaci Memoriału ''Miej odwagę!'': Syberia jest tak blisko, a to wciąż biała plama na mapie
 • ''Annapurna. Góra kobiet''. Miejsce kobiet jest na szczycie

  ''Annapurna. Góra kobiet''. Miejsce kobiet jest na szczycie

  Był 1978 rok. Annapurna (8091 m.n.p.m.) już wtedy miała złą reputację. W ciągu 28 lat od pierwszego wejścia tylko czterem wyprawom udało się ją zdobyć, na szczycie stanęło tylko ośmiu mężczyzn. Próbowało 90. Dziś statystyki pokazują, że to najniebezpieczniejszy ośmiotysięcznik na świecie - co czwarty wspinacz nie wraca z jego zboczy. Zginęło tam już ponad 50 osób.

  Dominik Szczepański
 • Wystawa Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' w Agorze

  Wystawa Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' w Agorze

  Od 1 kwietnia do 5 maja w holu głównym siedziby Wydawnictwa Agora (ul. Czerska 8/10 w Warszawie) można oglądać wystawę fotograficzną przedstawiającą dotychczasowe edycje ?Miej odwagę!? Memoriału Piotra Morawskiego oraz wyprawy zrealizowane przez jego laureatów. Mecenat nad wystawą objęła marka Samyang, producent obiektywów fotograficznych i filmowych.

  materiały prasowe
 • II Pięciostawiański Wyścig Kombinowany. Można się zapisywać!
 • Wystawa Macieja i Ewy Berbeków we Wrocławiu

  Wystawa Macieja i Ewy Berbeków we Wrocławiu

  W dniach 6 marca - 18 kwietnia we Wrocławiu zaprezentowana zostanie wystawa Macieja i Ewy Berbeków "Między niebem a ziemią", upamiętniającą tragicznie zmarłego wybitnego artystę plastyka i himalaistę. Znajdą się na niej fotografie z wypraw i ekspedycji Macieja Berbeki oraz obrazy i sztandary jego żony, inspirowane wyprawami. Wystawie towarzyszyć będzie również film "Jasna Góra Annapurna" z 1984 roku dokumentujący wyprawę dedykowaną Papieżowi Janowi Pawłowi II.

  materiały organizatora
 • Rakietna - otwarte mistrzostwa Polski w biegu na rakietach śnieżnych

  Rakietna - otwarte mistrzostwa Polski w biegu na rakietach śnieżnych

  Brzydzisz się mrozem i uważasz, że zima mogłaby zniknąć z kalendarza? Myślisz, że śnieg jest efektem globalnego spisku przeciwko ludzkości ? Mdli cię na samą myśl o jakiejkolwiek aktywności na białym puchu? Nie!? To doskonale! W takim razie zapraszamy Cię na RAKIETNĄ!

  materiały organizatora
 • ''Chiński maharadża'', czyli cierpienia Wojtka Kurtyki [RECENZJA]

  ''Chiński maharadża'', czyli cierpienia Wojtka Kurtyki [RECENZJA]

  Książki o górach mają na ogół tę wadę, że bywają hermetyczne. Szczegółowe opisy technik wspinaczkowych czy wyposażenia sprawiają, że ci z nas, którzy nie są wyznawcami, uważają je za nudne. Ale co w ogóle to znaczy wyznawca?

  Dominik Szczepański
 • Ruszyły zapisy na V edycję WinterCamp. Spotkaj się z Wielickim

  Ruszyły zapisy na V edycję WinterCamp. Spotkaj się z Wielickim

  Po raz piąty Polish Outdoor Group zaprasza na zimowy biwak szkoleniowy WinterCamp, który odbędzie się w dniach 30.01 - 02.02 2014 roku przy schronisku na Turbaczu. Zgłoszenia będą przyjmowane do połowy stycznia, a liczba miejsc jest ograniczona. Gościem specjalnym WinterCamp 2014 będzie m.in. himalaista Krzysztof Wielicki.

  materiały organizatora
 • Memoriał ''Miej odwagę!''. Olga Morawska: Szukamy ludzi nietuzinkowych, ale myślących

  Memoriał ''Miej odwagę!''. Olga Morawska: Szukamy ludzi nietuzinkowych, ale myślących

  - Łatwo jest napisać sobie projekt wyprawy na K2, ale organizacja i wykonalność takiego przedsięwzięcia to już inna sprawa. W tym roku rozszerzyliśmy formularz do zgłaszania wypraw. Trzeba opisać dokładnie cały budżet. Chcemy pokazać ludziom, jak się taki projekt konstruuje. Łatwo jest napisać: chcę 500 tys. zł. Ale po co ci te pół miliona, skoro chcesz pojechać rowerem dookoła Morza Śródziemnego? - opowiada Olga Morawska, która cztery lata temu stworzyła program finansujący marzenia podróżników.

  rozmawiał Dominik Szczepański