alpinizm

 • Red Bull X-Alps powraca. Faron gotowy

  Red Bull X-Alps powraca. Faron gotowy

  Ekstremalny rajd przygodowy Red Bull X-Alps powraca na górskie szlaki Alp! Jego uczestnicy będą mieli do pokonania trasę prowadząca przez góry od Salzburga do Monako, której odległość szacuje się w linii prostej na 1000 km. W elitarnym gronie na linii startu zobaczymy również Polaka - Pawła Farona!

  materiały prasowe
 • "Everest - poza krańcem świata" w kinach od 21 listopada

  "Everest - poza krańcem świata" w kinach od 21 listopada

  W końcu załatwiliśmy tego skurczybyka - to słynne zdanie wypowiedział 29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary tuż po tym, jak jako pierwszy człowiek na świecie wszedł na najwyższą górę na Ziemi. Teraz, dzięki pierwszej w historii produkcji, która łączy oryginalne zdjęcia i nagrania z legendarnej wyprawy z zapierającymi dech w piersiach ujęciami szczytu w technologii 3D, mamy okazję poznać dramatyczne szczegóły tamtej ekspedycji. "Everest - poza krańcem świata" w kinach już od 21 listopada.

  materiały prasowe
 • 25 lat temu zginął Jerzy Kukuczka. ''Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie''

  25 lat temu zginął Jerzy Kukuczka. ''Od śmierci w dolinach zachowaj nas, Panie''

  To słowa modlitwy, którą często powtarzał Jerzy Kukuczka. 25 lata temu odpadł od południowej ściany Lhotse. Mimo że dwa lata wcześniej zdobył swój czternasty ośmiotysięcznik, nie przestał szukać wyzwań w najwyższych górach świata. - To byłoby zaprzeczenie wszystkiego, co robiłem do tej pory - tłumaczył.

  Dominik Szczepański
 • Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę pomnika tragicznie zmarłych himalaistów

  Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę pomnika tragicznie zmarłych himalaistów

  24 października minie ćwierć wieku od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Najsłynniejszy polski himalaista pozostał na zawsze pod Lhotse. Nie ma swojego grobu w rodzinnych Katowicach. Swoich mogił nie mają tutaj również: Henryk Furmanik, Andrzej Hartman, Rafał Chołda, Jan Nowak, Mirosław ''Falco'' Dąsal i Artur Hajzer. Wszyscy oni związani byli z Klubem Wysokogórskim w Katowicach.

  źródło: pza.org.pl
 • Karim Hayat: Rodzice Tomka Kowalskiego poprosili mnie o przeniesienie jego ciała [WYWIAD]

  Karim Hayat: Rodzice Tomka Kowalskiego poprosili mnie o przeniesienie jego ciała [WYWIAD]

  - Wyprawa poszukiwawcza Jacka Berbeki wykonała kawał wspaniałej roboty na Broad Peaku. Zrobili wszystko, co mogli, ale rodzice Tomka podjęli dobrą decyzję. Trzeba było przenieść jego ciało kawałek dalej w bezpieczne miejsce. Wcześniej było na widoku każdego, kto szedł na szczyt - mówi Karim Hayat, pakistański wspinacz, który pomagał Polakom podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

  rozmawiał w Lądku-Zdroju Dominik Szczepański
 • Kurt Diemberger: Łatwo jest nauczać etyki z poziomu doliny [WYWIAD]

  Kurt Diemberger: Łatwo jest nauczać etyki z poziomu doliny [WYWIAD]

  - Wejście na jeden ośmiotysięcznik nie ma sensu, jeśli nie zdobędziesz wszystkich pozostałych? Wątpię, czy wielu wspinaczy marzy o szczycie Annapurny. Przecież tam mają 50 proc. szans na przeżycie. Martwi mnie dzisiejsza pogoń za rekordem i liczbą - mówi Kurt Diemberger, jedyny żyjący zdobywca dwóch dziewiczych ośmiotysięczników.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie tragedii na Broad Peaku

  Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie tragedii na Broad Peaku

  Wyprawa była dobrze zorganizowana, himalaiści są świadomi ryzyka, które podejmują, od nikogo nie można wymagać czynów heroicznych, a górska etyka wykracza poza zakres normatywny - to wnioski śledczych badających okoliczności śmierci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki na Broad Peaku. Sprawę umorzono.

  Dominik Szczepański, wf
 • Denis Urubko i Adam Bielecki przygotowują zimową wyprawę na K2
 • Denali: The Ridge. Nowatorskie zdjęcia spod pokładu helikoptera [WIDEO]
 • Historia ataku szczytowego na Broad Peak zespołu BPME2014 Karima Hayata oraz sprostowanie komunikatu
 • Człowiek gór poza dobrem i złem [ZAPOWIEDŹ ROZMOWY Z REINHOLDEM MESSNEREM]

  Człowiek gór poza dobrem i złem [ZAPOWIEDŹ ROZMOWY Z REINHOLDEM MESSNEREM]

  - W ostatnich latach szkoły już wiedziałem, że moja droga do wiedzy nie będzie prowadziła przez biblioteki i profesorów, przez uniwersytety i studia. Ja wybrałem życie oraz przeżycie rzeczywistości - mówi Reinhold Messner w rozmowie z Dominikiem Szczepańskim. Całość już w sobotę w nowym, większym i ciekawszym "Magazynie Świątecznym".

  red.
 • Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan zdobyli K2,

  Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan zdobyli K2,

  Janusz Gołąb nad ranem polskiego czasu zdobył K2, drugi co do wysokości szczyt ziemi. Kilka godzin później na wierzchołku stanął Marcin Kaczkan.

  Tadeusz Kądziela
 • Heroiczna akcja polskich himalaistów na Broad Peaku. Uratowali umierającego Tajwańczyka
 • Polacy zdobyli Broad Peak

  Polacy zdobyli Broad Peak

  Agnieszka Bielecka, Marek Chmielarski i Piotr Tomala w czwartek zdobyli Broad Peak (8051 m.n.p.m.) i bezpiecznie wrócili do obozu III. Himalaiści są uczestnikami wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

  Dominik Szczepański
 • Polak na Mont Blanc - nieprzygotowany amator pełen roszczeń. Francuzi zbulwersowani

  Polak na Mont Blanc - nieprzygotowany amator pełen roszczeń. Francuzi zbulwersowani

  Polski turysta zażądał, by do schronu na zboczach Mont Blanc przyleciał po niego helikopter z ratownikami. Nie był ranny, jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, a obok znajdował się przewodnik wysokogórski, który mógł go sprowadzić w dół. Kiedy ratownicy odmówili akcji, Polak próbował zamówić prywatny śmigłowiec, co rozwścieczyło miejscowych. - Polacy nie są lubiani w Alpach właśnie przez takie sytuacje - mówi ratownik TOPR i przewodnik wysokogórski IVBV Grzegorz Bargiel.

  Dominik Szczepański, Daily Telegraph
 • Pierwsza polska wyprawa na Pik Kosmos

  Pierwsza polska wyprawa na Pik Kosmos

  27 lipca br. rusza wyprawa eksploracyjna Pik Kosmos 2014. Potrwa do 31 sierpnia. Wszyscy uczestnicy wyprawy należą do KW Kraków i od wielu lat aktywnie wspinają się w górach wysokich.

  materiały prasowe
 • AFP: Masakra na Nanga Parbat nie była planowana. Chodziło o porwanie

  AFP: Masakra na Nanga Parbat nie była planowana. Chodziło o porwanie

  Zamachowcy, którzy rok temu zabili 10 wspinaczy w bazie pod pakistańskim ośmiotysięcznikiem Nanga Parbat, chcieli porwać chińsko-amerykańskiego technika i wymienić go na jednego z przywódców Talibów. Sprawy w bazie pod Nanga Parbat poszły jednak źle - podaje agencja AFP.

  Dominik Szczepański, AFP, The Alpinist
 • Broad Peak Memorial Expedition 2014. Oczekiwanie na lepszą pogodę
 • ''Hermann Buhl - liczy się to, co wielkie i piękne''. Nowy komiks o legendzie alpinizmu
 • Himalaje pod Babią Górą. Powstaje centrum górskie

  Himalaje pod Babią Górą. Powstaje centrum górskie

  U stóp Babiej Góry powstaje Centrum Górskie Korona Ziemi - miejsce wyjątkowe, w którym będzie można poznać najwyższe szczyty Ziemi i historie Polaków, którzy je zdobywali. Kamień węgielny na budowie wmurują w poniedziałek czołowi polscy himalaiści.

  Bartłomiej Kuraś, ef