alpinizm

 • Himalaizm. Bezskuteczne poszukiwania Olka Ostrowskiego
 • Himalazim. Ostrowski zaginął na Gaszerbrumie II
 • Andrzej Bargiel w czwartek zaatakuje Broad Peak

  Andrzej Bargiel w czwartek zaatakuje Broad Peak

  Bargiel wyruszy z bazy o 5:00 rano czasu pakistańskiego (2:00 czasu polskiego) Zabierze ze sobą narty i spróbuje dokonać pierwszego w historii zjazdu z wierzchołka.

  dsz, materiały prasowe
 • Himalaizm. Kinga Baranowska pobiła rekord Wandy Rutkiewicz

  Himalaizm. Kinga Baranowska pobiła rekord Wandy Rutkiewicz

  Kinga Baranowska zdobyła dziewiąty ośmiotysięcznik w karierze. Wchodząc na wierzchołek Gaszerbruma II pobiła rekord Wandy Rutkiewicz. Najbardziej utytułowana dotąd polska himalaistka zdobyła osiem szczytów mających wysokość ponad 8 tys. metrów.

  Łukasz Jachimiak
 • Andrzej Bargiel pod Broad Peakiem [ZDJĘCIA]

  Andrzej Bargiel pod Broad Peakiem [ZDJĘCIA]

  Andrzej Bargiel i Dariusz Załuski dotarli do bazy pod Broad Peakiem. Celem Bargiela jest pierwszy zjazd na nartach ze szczytu tego ośmiotysięcznika.

  Dominik Szczepański
 • Akademia Górska TOPR odc. 5 pt: "Zimowa, piesza turystyka wysokogórska".
 • Czesi chcą poprowadzić nową drogę na Gaszerbrumie I. Najambitniejsza wyprawa lata w górach wysokich
 • Pierwsza polska wyprawa narciarska na ośmiotysięcznik w Karakorum. Olek Ostrowski zbiera pieniądze na Gaszerbruma II
 • Zew lodu. Moro jedzie na Manaslu z kobietą, a Polacy planują zimową wyprawę na K2

  Zew lodu. Moro jedzie na Manaslu z kobietą, a Polacy planują zimową wyprawę na K2

  Trawers Manaslu - od wierzchołka wschodniego (7992 m.) do głównego (8163 m.) - to cel tegorocznej zimowej wyprawy Simone Moro i Tamary Lunger. Z kolei Polacy na przyszłą zimę planują pojechać na K2. Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego Janusz Majer mówi, że w skład wyprawy wejdzie 6-8 himalaistów. Możliwa jest też grupa wsparcia, która pomoże im w zabezpieczaniu góry. Padły nazwiska.

  Dominik Szczepański
 • Nowe GÓRY (241) już w sprzedaży

  Nowe GÓRY (241) już w sprzedaży

  Zima, zima, zima... i choć na razie - przynajmniej w miastach - nie pada śnieg, proponujemy Wam dwa materiały skiturowe: wycieczkę w słynnym masywie Monte Rosa i Doliną Staroleśną. Z chłodem kojarzy się też zwykle Skandynawia. W podróż na Lofoty zaprasza Adam Pustelnik. Przekonacie się, że surowy jest tam nie tylko klimat, ale także reguły wspinaczkowej gry - pisze Łukasz Ziółkowski, zastępca redaktora naczelnego ''Gór''.

  materiały prasowe
 • Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Mackiewicz: Leciałem 50 metrów, bez Elizy bym nie przeżył. Koniec wyprawy

  Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Mackiewicz: Leciałem 50 metrów, bez Elizy bym nie przeżył. Koniec wyprawy

  - Śnieg się pode mną zapadł. Wpadłem w szczelinę. Leciałem plecami w dół. Nie miałem nad tym żadnej kontroli. Patrzyłem w górę. Widziałem jak wycinek nieba zmniejsza się w kosmicznym tempie, obijałem się o ściany i jakimś cudem ten lot skończył się po 50 metrach, a ja żyłem - mówi Tomasz Mackiewicz, który próbował wejść na Nanga Parbat, jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

  Dominik Szczepański
 • Zimowy rekord wysokości na Nanga Parbat wyrównany? Mackiewicz w bazie, ale z kłopotami
 • "Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą - moje prawie niemożliwe marzenie" - wychodzi książka wybitnego himalaisty Simone Moro

  "Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą - moje prawie niemożliwe marzenie" - wychodzi książka wybitnego himalaisty Simone Moro

  14 stycznia obchodziliśmy 10. rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Sziszapangmę (8027 m n.p.m.). Dokonali tego Simone Moro i Piotr Morawski, po 17 latach braku sukcesów w zimowym himalaizmie. Właśnie wychodzi książka włoskiego bohatera tamtych wydarzeń "Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą - moje prawie niemożliwe marzenie". Specjalnie dla Was, mamy jej fragment, który był publikowany w czwartkowym ?Dużym Formacie?.

  off.sport.pl
 • Centrum lawinowe na Kalatówkach zaprasza na szkolenia

  Nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa w górach, jeśli nie potrafimy się nim posługiwać. Te umiejętności można zdobyć w działającym od soboty na Hali Kalatówki centrum lawinowym.

  Marek Podmokły
 • Himalaje poznasz w Centrum Górskim Korona Ziemi

  Himalaje poznasz w Centrum Górskim Korona Ziemi

  Od niedzieli w Zawoi pod Babią Górą można odwiedzać Centrum Górskie ?Korona Ziemi?. To jedyne miejsce w kraju, które tak dokładnie opowiada o wyczynach Polaków w górach wysokich.

  Bartłomiej Kuraś
 • Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Adam Bielecki wraz z Denisem Urubką i Alexem Txikonem mieli tej zimy zaatakować K2, jeden z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały jeszcze zdobyte zimą. Niestety w ostatniej chwili Chińczycy cofnęli pozwolenie na wspinaczkę z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. To nie znaczy, że Bielecki na K2 w zimie już się nie pojawi!

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Krzysztof Wielicki opowiada. Pierwszy książkowy wywiad z najwybitniejszym polskim himalaistą

  Krzysztof Wielicki opowiada. Pierwszy książkowy wywiad z najwybitniejszym polskim himalaistą

  ?Mój wybór? - a jakże, mógłby być inaczej zatytułowany wywiad z jednym z najwybitniejszych żyjących himalaistów - Krzysztofem Wielickim. By zajść tam gdzie zaszedł nieustannie musiał wybierać. Między życiem rodzinnym, a górami, między karierą naukową, a zarabianiem pieniędzy na wyprawy, między wygodą domu, a zimnem namiotu, między lękiem, który mówił mu zostań w bazie, a ambicją, która pchała go w górę drogami, którymi nikt wcześniej nie szedł, często solo.

  Wojciech Fusek
 • Andrzej Bargiel: Chcę zjechać bez tlenu z Everestu

  W 2016 roku chcę jako pierwszy człowiek na świecie zjechać bez tlenu z Everestu.... Rozmowa z Andrzejem Bargielem, himalaistą, który w rekordowym czasie zdobył Manaslu (8156 m n.p.m.).

  Monika Waluś
 • Denis Urubko stara się o polskie obywatelstwo

  Denis Urubko stara się o polskie obywatelstwo

  Jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii chce zostać Polakiem. Tej zimy, jeszcze jako Rosjanin, Denis Urubko będzie próbował wejść na K2. O tej porze roku nikomu się to jeszcze nie udało. Jego partnerami będą Adam Bielecki i Alex Txikon.

  Dominik Szczepański
 • Sandy Allan: Wróci czas wielkiej wspinaczki [WYWIAD]

  Sandy Allan: Wróci czas wielkiej wspinaczki [WYWIAD]

  - Zachłysnęliśmy się nowymi technologiami. Zrobienie dobrego zdjęcia i wrzucenie go od razu na Facebooka jest często ważniejsze od drogi, którą się wspinasz. Ale powoli zaczynamy rozumieć, na czym to wszystko polega. Czasy wielkiej wspinaczki wrócą - mówi Sandy Allan, zdobywca Złotego Czekana za przejście grani Mazeno.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Alex Huber gościem 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

  Alex Huber gościem 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

  W sobotni wieczór, 6 grudnia 2013 roku na scenie 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego wystąpi jeden z najwybitniejszych wspinaczy na świecie - Alexander Huber. Będzie to jego druga wizyta w Krakowie, na KFG gościł równo 10 lat temu.

  Dorota Dubicka/KFG
 • "Twarde, stare dranie". Historia pierwszego przejścia grani Mazeno

  "Twarde, stare dranie". Historia pierwszego przejścia grani Mazeno

  Grań Mazeno w Himalajach - 13 kilometrów ostrego jak nóż szlaku, na nim osiem siedmiotysięczników, a na koniec Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Pokonać ją - misja niemożliwa. Aż do wyprawy dwóch wspinaczy, w sumie 113 lat porządnego życia. By sprostać wyzwaniu, nie pili nic przez pięć i nie jedli przez trzy ostatnie dni wspinaczki.

  Dominik Szczepański
 • Adam Bielecki wraca do zimowego himalaizmu. "Dojrzałem, by pojechać na K2 w zimie''

  Adam Bielecki wraca do zimowego himalaizmu. "Dojrzałem, by pojechać na K2 w zimie''

  [WYWIAD ZOSTAŁ PRZEPROWADZONY PRZED ODWOŁANIEM WYPRAWY] Trzech wspinaczy jedzie w zimie na górę, która do tej pory opierała się wielkim ekspedycjom. W dodatku spróbują poprowadzić nową drogę na szczyt K2. - Mamy w tym swój plan. Góra stanie się naszym przyjacielem - mówi Adam Bielecki, który wraca do zimowego himalaizmu dwa lata po zdobyciu Broad Peaku.

  rozmawiał Dominik Szczepański