alpinizm

 • Adam Bielecki rezygnuje ze zdobywania Nanga Parbat

  Adam Bielecki rezygnuje ze zdobywania Nanga Parbat

  Polski himalaista Adam Bielecki zrezygnował ze zdobywania tej zimy Nangi Parbat (8126 m n.p.m.). Przyczyną jest kontuzja ręki, której nabawił się kilka dni temu po 80-metrowym upadku. Nanga Parbat to jeden z dwóch, obok K2 (8611 m n.p.m.) ostatnich ośmiotysięczników nie zdobytych zimą.

  Dominik Szczepański, Nanga Parbat
 • 12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

  12. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

  W tym roku lista naszych gości jest wyjątkowo bogata. Będziemy mieli okazję spotkać się z wieloma wybitnymi polskimi himalaistami, m.in. z Krzysztofem Wielickim, Ryszardem Pawłowskim, Leszkiem Cichym, Anną Czerwińską i Anną Okopińską, a także Wojtkiem Grzesiokiem i Januszem Gołąbem. Polecamy zwłaszcza wspomnieniowe bloki programowe, poświęcone wyprawie na Gasherbrumy z 1975 roku i na Nanga Parbat z 1985 roku.

  materiały prasowe
 • Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Jacek Czech: Nawet lodowy żołnierzyk nosi buławę generała w plecaku

  Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Jacek Czech: Nawet lodowy żołnierzyk nosi buławę generała w plecaku

  - Nie jedziemy tam dla cierpienia, tylko dla radości. To mój zimowy debiut w Himalajach, dopiero się przekonam jak tam jest, ale spójrzmy na historię: Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb swoje pierwsze ośmiotysięczniki zdobyli właśnie zimą. Może i mi się uda, a jeśli nie, to może przynajmniej pomogę Adamowi Bieleckiemu - mówi Jacek Czech.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Dzień Górski na UW już w piątek

  Dzień Górski na UW już w piątek

  GÓRY - MÓJ WYBÓR. Dzień Górski na UW organizowany w ramach obchodów jubileuszowych Uniwersytetu Warszawskiego. Początek 20 listopada o 17:30. Wstęp Wolny.

  materiały prasowe
 • Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Adam Bielecki: Himalaizm zimowy w stylu alpejskim

  Zimowa wyprawa na Nanga Parbat. Adam Bielecki: Himalaizm zimowy w stylu alpejskim

  - Dwa miesiące w bazie to koszmar. Na obu moich zimowych wyprawach pogoda dopisywała pod koniec grudnia. Denerwowało mnie, że nie udawało nam się tego wykorzystać. Musieliśmy ''kwitnąć'' w bazie i czekać na marzec. Stąd pomysł: zaaklimatyzować się tam, gdzie jest ciepło i szybko atakować szczyt Nanga Parbat - mówi Adam Bielecki.

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Zimowa Nanga Parbat. Szczyt oblężony. Bielecki, Gołąb, Mackiewicz, Moro i Nanga Dream

  Zimowa Nanga Parbat. Szczyt oblężony. Bielecki, Gołąb, Mackiewicz, Moro i Nanga Dream

  Jeszcze nigdy w historii ośmiotysięcznika w zimie nie atakowało pięć wypraw. Czy ktoś w końcu zdobędzie o tej porze roku Nanga Parbat? W składach czterech ekspedycji są Polacy. Adam Bielecki tym razem wspina się w innym zespole niż Janusz Gołąb. Pod Nanga Parbat jadą też: himalajski naturszczyk Tomasz Mackiewicz, antykorporacyjna ekipa Nanga Dream z kierownikiem Markiem Klonowskim i Simone Moro, wspinaczkowa gwiazda.

  Dominik Szczepański
 • ''Leciały kamienie wielkości samochodów''. 22-letnia Amerykanka na Ścianie Śmierci
 • Ueli Steck: Na zimę jestem za słaby [WYWIAD]

  Ueli Steck: Na zimę jestem za słaby [WYWIAD]

  - Ze wszystkich wspinaczy zwłaszcza himalaiści są często zbyt słabo przygotowani fizycznie. Jeśli jesteś w formie, to prawie każdy z ośmiotysięczników możesz zdobyć normalną drogą w jeden dzień. A co jest normą? Rozbijanie po drodze czterech obozów i odpoczywanie w każdym z nich - mówi Ueli Steck.

  rozmawiał w Zakopanem Dominik Szczepański
 • Za dwa tygodnie XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

  Za dwa tygodnie XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

  Już za dwa tygodnie startuje jubileuszowy, dwudziesty, Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Rocznicowe edycje ważnych imprez są zawsze trudne - z jednej strony chciałoby się zrobić retrospektywę minionych dwudziestu lat - z drugiej - bieżące tematy też przecież czekają na prezentacje.

  materiały prasowe
 • Polacy ruszają na niezdobytą ścianę Annapurny IV. Można pomóc