Najnowsze wiadomości

 • Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol bezpieczni w bazie

  Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol bezpieczni w bazie

  To koniec ataku szczytowego Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol. O 10:50 miejscowego Simone Moro odebrał od Polaka wiadomość o przerwaniu wspinaczki. Polak i Francuzka dotarli bezpiecznie do bazy.

  Dominik Szczepański, Diamir Base Camp
 • Rowerem po Amazonce. 'Muito perigoso' - pirackie opowieści z Amazonki.

  Rowerem po Amazonce. "Muito perigoso" - pirackie opowieści z Amazonki.

  Kolorowa koszulka, luźne spodnie, szpanerskie okulary najlepiej "ray-bany", tlenione włosy - tak wygląda typowy pirat grasujący na amazońskich wodach na brazylijskim terytorium pomiędzy Tefe a Manaus. Niczym nie przypomina Johny'ego Depp'a z "Piratów z Karaibów" czy choćby Kapitana Hooka z "Piotrusia Pana". Nie szuka też skrzyni ze złotem, interesuje go nieco inny rodzaj łupu - narkotyki.

  Piotr Chmieliński
 • Nanga Parbat. Mackiewicz i Revol walczą z czasem. Moro: Nie mamy z nimi łączności
 • Nanga Parbat. Moro: Mackiewicz i Revol biwakują w bardzo niebezpiecznym miejscu
 • Adam Bielecki rezygnuje ze zdobywania Nanga Parbat

  Adam Bielecki rezygnuje ze zdobywania Nanga Parbat

  Polski himalaista Adam Bielecki zrezygnował ze zdobywania tej zimy Nangi Parbat (8126 m n.p.m.). Przyczyną jest kontuzja ręki, której nabawił się kilka dni temu po 80-metrowym upadku. Nanga Parbat to jeden z dwóch, obok K2 (8611 m n.p.m.) ostatnich ośmiotysięczników nie zdobytych zimą.

  Dominik Szczepański, Nanga Parbat
 • Rowerem po Amazonce. Groźne spotkania z piratami
 • Kolosy (za rok) 2015. Czas na zgłaszanie wypraw

  Kolosy (za rok) 2015. Czas na zgłaszanie wypraw

  Od 11 do 13 marca 2016 roku odbędzie się w Gdyni kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, czyli Kolosów - największej imprezy podróżniczej w Europie. Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, projekcji filmów i opowieści o najciekawszych wyprawach ostatnich dwunastu miesięcy będzie wręczenie statuetek za podróżnicze dokonania roku 2015,

  materiały prasowe
 • Rowerem po Amazonce. Święta zastały Polaków w brazylijskiej miejscowości Tabatinga

  Rowerem po Amazonce. Święta zastały Polaków w brazylijskiej miejscowości Tabatinga

  - Ten odcinek był po prostu świetny! - zgodnie stwierdzili bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński płynący rowerami amazońskimi po - rzecz jasna - królowej rzek, Amazonce. Zaraz za Iquitos, gdzie zatrzymali się na kilka dni, by uzupełnić osprzęt w postaci, mających tendencje do nader uciążliwego rozpadania się napędów, zauważyli ogromną zmianę w porównaniu z pokonywaną niedawno Ukajali. Na rzece nie było już tylu zakrętów, gadające ryby zastąpiły zachwycone nietypowym towarzystwem delfiny, woda natomiast nie tak ceglastoczerwona jak dotychczas, była dużo łagodniejsza, bo pozbawiona większych fal, ale za to jaka szybka! Rowerzyści z dumą i wielką radością odnotowywali osiąganą prędkość - średnio około 10-14 km/godz. Czasem nawet nie było potrzeby pedałować, a pojazdy i tak przesuwały się w niezłym tempie, zmierzając do kolejnego celu podróży, już na granicy peruwiańsko-brazylijskiej.

  Piotr Chmieliński
 • Wypadek polskiego podróżnika w Kolumbii

  Wypadek polskiego podróżnika w Kolumbii

  Dzięki pomocy kolumbijskich wojsk lotniczych znany polski podróżnik Maciej Tarasin, który kilka temu został w dżungli ukąszony przez jadowitego węża, trafił pod opiekę specjalistów szpitala wojskowego w Bogocie.

  Tomasz Jakubiec
 • Ryby śpiewają, nie, ryby gadają w Ukajali!

  Ryby śpiewają, nie, ryby gadają w Ukajali!

  Nie wiadomo skąd, nagle na rzece pojawiły się fale. Długie na jakieś 50 metrów. Zbliżają się, jedna po drugiej, podpływając pod amazońskie rowery. Niemal nacierają na pojazdy i unoszą je wysoko w górę. Intensywne pedałowanie na niewiele się zdaje, woda niesie jak chce i gdzie chce.

  Piotr Chmieliński
 • Doug Tompkins, współzałożyciel marki North Face, nie żyje. Zginął w wypadku na kajaku
 • Trwają zapisy na WinterCamp 2016

  Trwają zapisy na WinterCamp 2016

  Profesjonalne szkolenia, spotkania z podróżnikami, zawody terenowe i niezwykła atmosfera - to wszystko czeka na uczestników VII edycji unikalnego zimowego biwaku WinterCamp. W związku z ogromnym zainteresowaniem wydarzeniem, po raz pierwszy odbędą się aż dwa turnusy - 11-14 oraz 18-21 lutego 2016. Pasjonaci górskiej aktywności zimowej spotkają się tradycyjnie już pod schroniskiem w Turbaczu. Zgłoszenia można wysyłać do 15 stycznia - liczba miejsc jest ograniczona.

  materiały prasowe
 • 13. Krakowski Festiwal Górski już w ten weekend

  13. Krakowski Festiwal Górski już w ten weekend

  Światowej sławy alpinista, himalaista, autor wielu książek, żywa legenda - Brytyjczyk Sir Christian John Storey Bonington, niezwykle utalentowana wspinaczka młodego pokolenia, specjalistka od wspinania tradowego - Hazel Findlay oraz wybitny słoweński alpinista i wspinacz lodowy - Klemen Premrl - oto gwizdy 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który odbędzie się już w ten weekend, w dniach od 4 do 6 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

  materiały prasowe