Nikołaj Penczew

Nikołaj Penczew

Nikolay Penchev urodził się 22 maja 1992 roku w Płowdiwie, w Bułgarii. Zawodnik mierzy 194 cm wzrostu i gra na pozycji przyjmującego. Swój debiut w drużynie narodowej zaliczył w roku 2010.

Kariera drużynowa

Nikolay Penchev pochodzi ze sportowej rodziny. Jego dwaj młodsi bracia – Chono i Rozalin również są siatkarzami. Pierwsze siatkarskie kroki Nikolay Penchev stawiał w lokalnym zespole Victoria Volley Płowdiw. Występował tam przez 5 lat. Później w sezonie 2010/2011 grał dla Pirin Balkanstroj Razłog. W tym czasie zdobył 2 miejsce w Mistrzostwach Bułgarii.

W roku 2011 siatkarz postanowił kontynuować karierę za granicą. W sezonie 2011/2012 reprezentował barwy Copra Elior Piacenza. Jednak po roku spędzonym we Włoszech, Nikolay Penchev podjął decyzję o przeprowadzce do Polski i zasilił szeregi drużyny Effector Kielce. Jednak tam również grał tylko przez 1 sezon.

W roku 2013 zawodnik przeszedł do Asseco Resovii. Dzięki temu w znacznym stopniu powiększyła się jego kolekcja trofeów. Bowiem w roku 2013 siatkarze z Podkarpacia zdobyli Superpuchar Polski. W sezonie 2013/2014 rzeszowski zespół zajął 2 miejsce na koniec rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki, zaś w następnym roku sięgnął po Mistrzostwo Polski. Oprócz tego zawodnicy Asseco Resovii zdobyli srebrne medale za zajęcie 2 miejsca w siatkarskiej Lidze Mistrzów. W finale lepsi okazali się siatkarze drużyny Zenit Kazań.

W sezonie 2015/2016 Asseco Resovia ponownie sięgnęła srebrne medale Mistrzostw Polski. Jednak Nikolay Penchev w roku 2016 podjął decyzję o opuszczeniu Rzeszowa i dołączył do zespołu Skry Bełchatów.

Kariera reprezentacyjna

Nikolay Penchev już jako młody zawodnik odnosił sukcesy z reprezentacją Bułgarii. Bowiem na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbywały się na Białorusi, jego drużyna narodowa zdobyła srebrny medal. Lepsi od Bułgarów okazali się tylko Rosjanie. Nikolay Penchev otrzymał wówczas prestiżową nagrodę indywidualną, dla najlepszego przyjmującego całego turnieju. W roku 2010 zawodnik rozpoczął występy w kadrze A reprezentacji Bułgarii.

Zobacz również:

Bruno Rezende - Nicolas Marechal - Antonin Rouzier - Jaqueline Carvalho - Aleksandar Atanasijević

Nikołaj Penczew