Polskie stoki. Stacja narciarska Rusiń Ski [DOJAZD, INFRASTRUKTURA, CENY]

Jechaliście kiedyś wyciągiem zaprojektowanym przez Porsche Design Studio? Teraz, żeby tego doświadczyć, nie trzeba jechać do szwajcarskiego Laax. Wystarczy odwiedzić ośrodek Rusiń Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, jeden z najbardziej przyjaznych ośrodków narciarskich na Podhalu.

Galeria zdjęć stacji narciarskiej Rusiń Ski

Dojazd i Parking

Ośrodek Rusiń Ski leży na obrzeżach Bukowiny Tatrzańskiej, niecałe 20 km od Zakopanego. Łatwo dojechać tu samochodem, czy bezpłatnymi busami (z centrum Bukowiny i z Gliczarowa). Na miejscu czeka duży, bezpłatny parking, na którym bez problemu mieszczą się zarówno auta osobowe jak i autokary. W bezpośredniej okolicy nie ma rozbudowanej bazy noclegowej, trzeba zatem wziąć pod uwagę (z reguły krótkie) dojazdy na stok. Plusem tej lokalizacji jest to, że bardzo blisko stąd do basenów termalnych w Bukowinie, Szaflarach i Białce. Dlatego jeżeli będziecie mieli tylko ochotę, to kilkanaście minut po jeździe na nartach, możecie już moczyć się w gorącej wodzie.

Infrastruktura

Co nietypowe, cały ośrodek mieści się u góry stoków. Na dole są tylko stacje do wsiadania i kasy biletowe dla roztargnionych. Sercem całości jest duża (350 miejsc), dwupiętrowa Karczma Regionalna. Na strudzonych narciarzy czeka tu spory wybór dań w rozsądnych cenach (pisząc precyzyjniej: za schabowego z frytkami i kompotem zapłaciłem 15,80 zł). Oprócz rzeczy oczywistych, jest też strefa zabaw dla dzieci i bezprzewodowy internet.

Rusiń SkiRusiń Ski fot. Franek Przeradzki fot. Franek Przeradzki

Poruszanie się po stacji jest łatwe. Jest tu kilka wypożyczalni i sklep ze sprzętem narciarskim, zewnętrzne bary, szałasy i sklepiki "z ciupagami". Jest też oczywiście szkółka narciarska. Jedyną, nieco uciążliwą cechą "komunikacyjną" jest oddalenie nowej, sześcioosobowej kanapy od reszty wyciągów. Dotarcie tam wiąże się z odpięciem nart i około pięciominutowym spacerem, aczkolwiek można zaparkować również nad nowym wyciągiem.

Wyciągi

Rusiń SkiRusiń Ski fot. inf. pras. fot. inf. pras.

Rusiń Ski już od lat jest bardzo przyjazną i nowoczesną stacją. Działa tu nowoczesne, czteroosobowe krzesło, jeden długi (400 m) i jeden krótki (200 m) orczyk. Oprócz nich, jest też niewielki wyciąg dla dzieci, w sam raz do stawiania pierwszych narciarskich kroków. W styczniu 2015 otwarto nowy, imponujący, sześcioosobowy wyciąg Porsche-Bartholet (na mapce oznaczony literką D, o przepustowości 2700 osób na godzinę). Dzięki niemu Rusiń Ski można śmiało nazwać jednym z najnowocześniejszych ośrodków na Podhalu. Stacja działa od godziny 8.30 do 21. Mniejsze wyciągi (krótki orczyk i dziecięcy) nie są oświetlone i zamykają się o 16.

Trasy

Główny stok w Ośrodku Rusiń Ski ma długość około 750 metrów, ale, co ważne, jego szerokość to aż 150 metrów. Jest idealny zarówno do nauki jak i dla osób, które nie lubią się przesadnie rozpędzać. Często, w wydzielonym miejscu, trenują tu "na tyczkach" szkoły i kluby narciarskie, co również świadczy dobrze o infrastrukturze stacji. Nowo wytyczona trasa również jest szeroka i ma długość około 1200 metrów. Choć oznaczona jako czerwona, nie jest równie stroma co na przykład początek Polany Szymoszkowej . Jest za to od niej szersza (biorąc pod uwagę górny odcinek tej ostatniej).

Cennik

Pojedynczy wjazd starym krzesłem kosztuje 5 złotych. Nowym 7 zł. Za dwie godziny jazdy zapłacimy 45 zł, a za cały dzień 90 zł. Cennik ośrodka Rusiń Ski więcej informacji: rusin-ski.pl

Trwa akcja Polskie stoki, pokazujemy wybrane, polskie stacje narciarskie

Zobacz wideo

Lot nad Rusiń Ski

 

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA