Jak dbać o skórę - czyli co zrobić by nie odmrozić sobie twarzy na nartach

Narty przygotowane, ciało w formie - ale czy nasza skóra też jest gotowa na zimowy wyjazd? Warto zadbać o naszą cerę już przed nartami i wiedzieć jak chronić ją podczas całych dni spędzonych na stoku.

Wiatr, mróz i słońce mogą wyrządzić skórze duże szkody, zwłaszcza, jeżeli spędzamy czas na świeżym powietrzu, np. podczas jazdy na nartach. Na początku powinniśmy zrozumieć co dzieje się z naszą skórą w czasie zimy. Jest atakowana przez zimne i suche powietrze na zewnątrz oraz gorące i suche w pomieszczeniach ogrzewanych. Powoduje to znaczne odwadnianie naszej skóry. Dodatkowo zimą nasza twarz jest pozbawiona ochronnej tłuszczowej warstwy (skóra sucha i tak ma jej mniej), ponieważ gruczoły łojowe spowalniają produkcję sebum. Na skórze widoczne są popękane naczynka i rumieńce.

Jak dbać o skórę w zimie

Skórę odwodnioną (odwodniona może być też cera tłusta) trzeba nawilżać kremami- pamiętajmy jednak, że te nawilżające nie nadają się na mróz, w dzień używajmy tłustych, chroniących dodatkowo twarz przed ujemnymi temperaturami. Skóra z natury sucha będzie w zimie dodatkowo cierpieć - nie wystarczy jej nawodnić, konieczna jest odbudowa płaszcza lipidowego. Zalecane są ciężkie i tłuste kremy lipidowe.

Bez względu na rodzaj cery unikajmy w zimie mocnych pilingów (uszkadzają naskórek i wystawiają cerę na działanie czynników zewnętrznych) i toników (wysuszają).

Jakiego kremu używać w czasie jazdy na nartach?

Krem na stok musi chronić nas nie tylko przed mrozem, ale też przed promieniami słonecznymi. SPF powinno wynosić minimum 30, nawet z wysokim filtrem SPF 50 wrócimy z wyjazdu opaleni. Wybierajmy więc kremy tłuste, przeznaczone specjalnie zimę (cold cream, winter formula) z wysokim filtrem.

Proponowane kosmetyki na zimę

Na stok

Kremy Puiz Buin Mountain - seria specjalnie przygotowana dla narciarzy, chroni przed mrozem, ale też przed słońcem - SPF 50+ Iwostin, Sensitia - krem do zadań specjalnych i stosowania w czasie największych mrozów, ale posiada niskie SPF 15, warto dobrać inny krem z wyższym filtrem jako podkład

Pharmaceris, Lipo Intesive - tłusty krem na zimę, SPF 20

Na co dzień

Repechage, Hydra 4 - krem do cery suchej i wrażliwej, idealny na zimę, natłuszcza i nawilża, zawiera lipidy, olej jojoba, pantenol

Avene, Cold Cream - tłusty krem idealny dla skóry suchej, dobrze spisuje się w trakcie mrozów, będzie odpowiedni dla osób mających problemy z naczynkami

Tekst: Zofia Cieślak, kosmetolog Izar - Repechage City Spa ( repechage.net.pl)