Narciarska dieta - co powinniśmy jeść na zimowym wyjeździe?

Niska temperatura, wysiłek fizyczny, wymagające warunki klimatyczne - te wszystkie czynniki generują potrzebę dostosowania odpowiedniego żywienia, by móc z dobrym samopoczuciem bezpiecznie szusować po stokach. Dietetyk mgr Milena Nosek doradza co jeść na nartach.

W ciągu dnia na nartach (przynajmniej w kwestii lunchu) jesteśmy zdani na restauracje i "budki" z jedzeniem. Tym bardziej warto zadbać o pożywne śniadanie i kolację. Poniżej ogólne zasady, jakie mogą być pomocne w organizowaniu żywienia podczas zimowego wyjazdu.

Po pierwsze - energetyczne śniadanie

Z energii dostarczonej rano będziemy korzystać cały dzień. Śniadanie musi również zawierać składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu działającego na wysokich obrotach.

Chcesz być na bieżąco? Polub Na narty.sport.pl na FB !

Z czego powinno się składać? Podstawa to produkty zbożowe (pieczywo pełnoziarniste, płatki) oraz białko (szynka, serek, jajko). Istnieje kilka dobrych rozwiązań, z których każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie:

- jajecznica lub omlet z wędliną, pieczywem pełnoziarnistym i warzywami

- płatki owsiane na mleku z miodem

- jogurt z płatkami zbożowymi

- tosty pełnoziarniste z wędzoną rybą/ szynką/ serkiem wiejskim

Lunch - obiad na stoku

Tutaj pozwalamy sobie na większą swobodę - potrzebujemy energii do jazdy, a jest zimno! Jeżeli musisz zjeść frytki albo pizze, zrób to w ciągu dnia. Najlepsze propozycje, które dostarczą energii, a są zarazem zdrowe:

- zupa - rozgrzewa!

- porcja grillowanej lub pieczonej ryby z warzywami i ryżem

- porcja mięsa z kaszą i surówkami

Na stok warto zabrać zbożowy batonik lub świeży owoc, którym możemy zaspokoić na szybko głód w gondolce.

Kolacja

Wieczorem najlepiej jest zjeść w miarę lekkie danie, złożone głownie z produktu białkowego (ryby, jaja, chude mięso, dania z nasion roślin strączkowych, twarogi) i surowych warzyw, na przykład:

- kanapki z łososiem i twarogiem

- kurczak z ryżem

Na wieczór nie powinniśmy się objadać, bo wpływa to na stan naszego snu, którego potrzebujemy do regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym.

Wiem, że w rzeczywistości na kolację większość narciarzy zje spaghetti lub pizzę, ale może dzięki powyższym radom przynajmniej śniadanie będzie zdrowsze, a do kolacji dodamy surowe warzywa.

Tekst: Diana Stelowska na podstawie konsultacji z dietetykiem, mgr Mileną Nosek, Nutrition Coach Holmes Place ( holmesplace.pl )

źródło: Okazje.info