Zadbaj o bezpieczeństwo w górach [KURSY LAWINOWE]

Wychodząc zimą w góry trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bierze się pełną odpowiedzialność za wszelkie podejmowane decyzje. Co więcej, w sytuacji awaryjnej, trzeba będzie liczyć przede wszystkim na swoją wiedzę i umiejętności i osoby, z którymi wyszliśmy.

Zima w górach od zawsze fascynowała i przyciągała miłośników aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach szczególnie szybko rośnie jednak liczba osób, które w poszukiwaniu ciekawych narciarskich i snowboardowych zjazdów, czy nowych celów wspinaczkowych docierają coraz dalej i wyżej. Dla nich wyprawy w góry wiążą się z wieloma dodatkowymi niebezpieczeństwami, z których największe stanowią lawiny.

Polub na Facebooku  Na Narty.sport.pl oraz  Off.Sport.pl . Będziesz mógł wygrać miejsce na kursie lawinowym w Tatrach.

Zjawisko to badane jest od lat, jednak wciąż pozostaje trudno przewidywalne, przede wszystkim ze względu na zależność od wielu czynników takich jak: wiatr, ukształtowanie terenu, intensywność opadów, czy zmiany temperatury. Właśnie charakter tego zagrożenia sprawia, że zimą szczególnego znaczenia nabierają wiedza i umiejętności, które pozwalają samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także prawidłowo zachować się w razie wypadku.

Jak tłumaczy Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR - "Komunikaty na temat stabilności pokrywy śnieżnej, tablice informacyjne w miejscach szczególnie narażonych na lawiny, czy oznaczenia na mapach to tylko część informacji, która stanowi podstawę do właściwej oceny sytuacji w terenie, w którym się poruszamy. Każde zbocze jest inne, w różnych jego miejscach możliwość wyzwolenia lawiny jest większa lub mniejsza, dlatego umiejętność odpowiedniego wnioskowania, to podstawa dla osób, które chcą samodzielnie eksplorować góry."

Kursy Lawinowe

Tego, jak wyciągać odpowiednie wnioski, dowiedzieć się można na szkoleniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR, które od 6 lat cieszą się coraz większą popularnością wśród osób eksplorujących zimą góry.

"Od lat angażujemy się w programy poprawiające bezpieczeństwo w życiu codziennym: na drogach, nad wodą i w górach. Każdego roku przeznaczamy miliony złotych z funduszu prewencyjnego na te działania. Jesteśmy dumni, że kursy lawinowe cieszą się coraz większą popularnością, co bezpośrednio przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa w górach. Wysoki poziom wiedzy teoretycznej i porady dotyczące zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach są siłą tego programu. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie." - dodaje Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU - strategicznego partnera akcji.

W najbliższym sezonie w Tatrach zorganizowanych zostanie osiem weekendowych szkoleń lawinowych, których bazą będzie tradycyjnie schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej. W czasie kursów prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR będzie można zdobyć wiedzę na temat oceny zagrożenia lawinowego, planowania wyjść w góry, czy też nauczyć się obsługi sprzętu umożliwiającego poszukiwanie osób zasypanych przez lawiny (detektor, sonda i łopatka).

Oprócz kursów podstawowych będzie można wziąć udział także w jednym z dwóch szkoleń skiturowych lub szkoleniu skialpinistycznym. W programie tego ostatniego znalazły się przede wszystkim zagadnienia związane z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego do asekuracji w stromym i trudnym technicznie terenie lub sytuacjach awaryjnych. Kursy skiturowe to trwające 3 dni wycieczki narciarskie pomiędzy tatrzańskimi schroniskami. Wstępnie planowane są przejścia na trasach Hala Kondratowa - Ornak i Murowaniec - Pięć Stawów.

"Sześć lat temu postanowiliśmy zorganizować kursy lawinowe, które będą łatwo dostępne dla uczestników tzn. udział w nich nie wymagałby wzięcia kilku dni urlopu w pracy albo ominięcia zajęć na uczelniach, a koszt nie przekraczałby zbytnio tego ponoszonego przy zwykłej wyprawie w góry. Każdego roku zwiększamy liczbę szkoleń i wciąż nie mamy problemów z frekwencją. Coraz więcej osób w poszukiwaniu nowych wyzwań dociera jednak coraz dalej i wyżej. Kwestia bezpieczeństwa w górach zaczyna coraz częściej oznaczać w ich przypadku także wiedzę i umiejętności związane z poruszaniem się na nartach turowych, czy asekuracją w terenie skalnym i lodowym. Stąd pomysł, by do akcji dodać nowe typy szkoleń." - mówi Andrzej Lesiewski, pomysłodawca akcji.

Kursy jednodniowe

Jeszcze jedną nowością w najbliższym sezonie będą dwa jednodniowe szkolenia w Centrum Lawinowym na Kalatówkach. Ich uczestnicy zapoznają się z obsługą sprzętu lawinowego oraz podstawowymi zasadami prowadzenia akcji ratowniczych.

Szkolenia PSF i TOPR to kilka dni w sezonie, które z pewnością warto poświęcić, by zdobyć wiedzę i umiejętności, które mogą kiedyś uratować życie nam, partnerom naszych wypraw, a nawet nieznanym nam osobom, które ulegną wypadkowi.

Program poszczególnych szkoleń oraz rezerwację miejsc znaleźć można na stronie: www.kursylawinowe.pl .

Polub na Facebooku  Na Narty.sport.pl oraz  Off.Sport.pl . Będziesz mógł wygrać miejsce na kursie lawinowym w Tatrach.

Terminy kursów:

13 - 15.12.2013 - kurs lawinowy

10 - 12.01.2014 - kurs lawinowy

24 - 26.01.2014 - kurs lawinowy

08.02.2014 - kurs jednodniowy

14 - 16.02.2014 - kurs lawinowy

21 - 23.02.2014 - kurs skialpinistyczny

22.02.2014 - kurs jednodniowy

28.02 - 02.03.2014 - kurs lawinowy

07 - 09.03.2014 - kurs skiturowy

14 - 16.03.2014 - kurs lawinowy

28 - 30.03.2014 - kurs lawinowy

04 - 06.04.2014 - kurs skiturowy

11 - 13.04.2014 - kurs lawinowy

źródło: Informacja Prasowa Polskiego Towarzystwa Freeskiingu

Partner strategiczny: PZU | Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Akcję wspierają: The North Face, Nikon, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada

Kursy Lawinowe 2013

źródło: PSF