Spróbuj czegoś nowego! Sezon skitourowy w pełni

Pogoda za oknem to dowód na to, że do końca zimy pozostało jeszcze sporo czasu. Choć "zwykli" narciarze zjazdowi mogą myśleć już powoli o zakończeniu sezonu, to amatorzy ski touringu wiedzą, że wiosna w górach to najlepszy czas dla nich. Spróbuj czegoś nowego! Polskie góry są idealne na pierwsze ski tourowe kroki.

Dla miłośników narciarskich wędrówek po górach i zjazdów poza trasami zima rozkręca się na dobre. Po styczniu i lutym, kiedy jest zimno, wietrznie, a dzień jest dosyć krótki, nadchodzi wreszcie ten okres w roku, kiedy będzie coraz więcej czasu na eksplorację odleglejszych zakątków gór.

Polskie Tatry to doskonałe miejsce by spróbować skitouringu. Ukształtowanie terenu ułatwia stawianie pierwszych kroków i stopniową naukę prawidłowej techniki, a wypożyczenie odpowiedniego sprzętu (butów, nart ze specjalnymi wiązaniami i fok) nie stanowi w tej chwili żadnego problemu.

Widok z Przełęczy Zawrat na Dolinę Pięciu Stawów PolskichWidok z Przełęczy Zawrat na Dolinę Pięciu Stawów Polskich fot. Franek Przeradzki fot. Franek Przeradzki

Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski z Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu - "Narty tourowe to najprostszy sposób by poruszać w takim terenie. Podchodzenie na fokach wymaga dużo mniej wysiłku niż mozolne brnięcie po kolana w śniegu, a wycieczka w góry oznacza zazwyczaj jakiś fajny zjazd. Każdy dobrze jeżdżący narciarz, znudzony jazdą w kółko po tych samych stokach poradzi sobie poza trasą, a wrażenia z pewnością będą niezapomniane."

Niestety zimowe wyprawy w góry wiążą się z zagrożeniem jakim są lawiny . Właśnie dlatego do podstawowego wyposażenia każdej osoby wychodzącej zimą w góry (nie tylko skiturowców) należy zaliczyć: sondę, łopatkę i detektor czyli lawinowe ABC . Odpowiednie zestawy wypożyczyć można w tych samych miejscach co narty turowe, a ich sprawnej obsługi nauczyć się można przede wszystkim na kursach lawinowych.

"Szkolenie to okazja by sprawdzić działanie sprzętu i zdobyć wiedzę na temat najważniejszego środka bezpieczeństwa jakim jest odpowiednie planowanie wyjść w góry. Gdzie i dlaczego może być niebezpiecznie? Jak wybierać trasę podejścia i zjazdu? Jak interpretować informacje o pogodzie i zagrożeniu lawinowym? Na takie pytania odpowiadają doświadczeni ratownicy prowadzący np. kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Dodatkowo, na kursach na poziomie zaawansowanym można pod ich okiem odbyć pierwsze wycieczki na nartach, a na kursie freetourowym poznać techniki asekuracji i poruszania się w stromym terenie" - dodaje Lesiewski.

Narty tourowe to sposób na ucieczkę od zatłoczonych ośrodków narciarskich i dotarcie w niesamowite zakątki gór. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że oddalając się od wyznaczonych tras sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto zatem zacząć od wypraw z przewodnikami górskimi, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i kursów, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności.

Więcej informacji na temat kursów lawinowych PSF znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl www.facebook.com/lawiny | Na narty.sport.pl na FB

źródło: materiały Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu

Ski touring to dyscyplina pokrewna do free touringu. Różnica sprowadza się przede wszystkim do używanego sprzętu i priorytetów. O ile sprzęt skitourowy powinien być jak najlżejszy, o tyle amatorzy free tourów są gotowi "wciągnąć" na górę cięższe narty i buty, głównie po to, by jakość zjazdu było znacznie wyższa. Wyższa waga sprzętu, czyli przede wszystkim twardsze buty i szersze narty, daje większą przyjemność z jazdy w dziewiczym terenie.

Zobacz, czego potrzebujesz by bezpiecznie i przyjemnie jeździć poza trasą.