Uwolnij piętę - wiązania freeride'owe

Na pewno nie jeden raz zdarzyło się Wam po udanym zjeździe poza trasą znaleźć się w miejscu w którym trzeba było odpiąć narty i rozpocząć wędrówkę do wyciągu lub też maszerować w butach narciarskich do wybranego wcześniej zjazdu. W takich sytuacjach na pomoc przychodzą nam odpowiednie wiązania oraz "foki".

Do niedawna cały temat uchylnych wiązań do freeride'u dotyczył jedynie firmy Marker, która w swojej kolekcji miała dwa wiązania: Duke oraz troszkę "słabszy" Baron. Równolegle rozwijały się wiązania skitourowe, zwłaszcza firmy Dynafit. Były rewelacyjne do podchodzenia, ale za delikatne na poważne zjazdy. W sezonie 2012/13 ta sytuacja może się drastycznie zmienić, ale na razie miłośnikom freeride'u pozostają cięższe modele.

Ski/walk

W tym sezonie w tej kategorii zaszły duże zmiany za sprawą premiery dwóch wiązań; Tyrolii Adrenalin, Salomon Guardian oraz lekkiej zmiany w konstrukcji Duke'a. Podstawy konstrukcji tych wiązań nie różnią się znacznie od siebie. To co odróżnia nowe modele, to system blokady szyny, który znalazł się za butem. Dzięki niemu nie musimy się wypinać by zmienić tryb z podchodzenia na zjazd, bądź odwrotnie. Na korzyść Salomona działa płyta wiązania oparta na dwóch prętach, dzięki której unikniemy problemów z wpięciem spowodowanych przez śnieg zalegający na narcie, które mogą nas spotkać w przypadku Tyrolii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Guardian oferuje dwa stopnie podchodzenia, podczas gdy Adrenalin i Duke mają jeszcze tryb "0", który znacznie usprawnia poruszanie się po płaskim.

Waga

W przypadku wiązań, w których można podchodzić bardzo duże znaczenie ma waga. Na tym polu wygrywa Tyrolia, oferując 300g wagi mniej niż Salomon, a w środku stawki plasuje się Marker. W tym momencie, chwilę po wejściu na rynek wiązań Salomona i Tyrolii, ciężko wybrać najlepsze wiązanie w tej cały czas rozwijającej się kategorii. Za Duke'ami przemawia to, że jest to konstrukcja obecna na rynku od długiego czasu i jest na ich temat sporo pozytywnych opinii. Jeżeli chodzi o nowości to na lepiej dopracowaną wygląda konstrukcja Tyrolii Adrenalin, ale najsolidniej ze wszystkich prezentuje się Guardian. Temat jest gorący, a przyszły sezon zapowiada kolejne nowości. Nie ma co spodziewać się rewolucji, jednak zmiany w tym segmencie wydają się nastepować szybciej niż w tradycyjnym, "stokowym" narciarstwie.

Poniżej podstawowe specyfikacje techniczne omawianych wiązań. Ceny w nawiasach to sugerowane ceny detaliczne, ale na wiosnę można znaleźć wiele promocji.

Marker Duke (1600 PLN)

Skala Din 6 - 16, wysokość stania 36 mm, waga 2790 gram, zakres stopni 0/ 7 /13

Marker Baron (1300 PLN)

Skala Din 4 - 13, wysokość stania 36 mm, waga 2480 gram, zakres stopni 0/ 7/13

Tyrolia Adrenalin ( 1519 PLN)

Skala Din 5 - 16, wysokość stania 36 mm, waga 2650 gram, zakres stopni 0/ 7 /13

Salomon Guardian (1399 PLN)

Skala Din 7 - 16, wysokość stania 26 mm, waga 2960 gram, dwustopniowy tryp walk

tekst: Cyprian Paulanis /  MySki.pl

Freeride w serwisie Na narty.sport.pl