Telemark - "Życie jest zbyt krótkie na jedno sztywne wiązanie"

Tradycja i teraźniejszość, elegancja i agresywność, jazda sportowa i freestyle, oto cechy, które w skrócie mogą opisać współczesny telemark. Współczesne narciarstwo alpejskie, zawdzięcza swoją teraźniejszość prastarej technice narciarskiej wywodzącej się z rejonu Telemark leżącego na południu Norwegii. Jej prekursor, Sondre Norheim (1825-1897), wykonał pierwsze taliowane narty oraz nowoczesne, jak na tamte czasy, wiązania narciarskie.

Na narty.sport.pl na FB

Renesans telemarku przypada na lata 70-te XX wieku w Ameryce. Grupa instruktorów narciarstwa w Rocky Mountains, zafascynowana stylem telemarku odnalezionym na starych fotografiach, chcąc spróbować tej starej techniki narciarskiej ponownie ją spopularyzowała. Wszechstronność telemarku w każdym terenie i rodzaju śniegu, spowodowała, że coraz większa rzesza narciarzy zaczęła go ponownie uprawiać, by w końcu zabawa i wielka przyjemność przekształciła się w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku w rywalizację sportową.

Tradycja i teraźniejszość, elegancja i agresywność, jazda sportowa i freestyle - oto cechy, które w skrócie mogą opisać współczesny telemark. Ekwipunek współczesnego telemarkowca, to taliowane narty o zróżnicowanych parametrach, nawiązujące do tradycji, nowoczesne wiązania o różnych konstrukcjach, płyty podwyższające i buty z tworzyw sztucznych o różnym stopniu twardości. Dobór sprzętu do wieku, potrzeb i umiejętności jest podobny, jak w narciarstwie zjazdowym.

Dlaczego Telemark?

Arno Klien - guru austriackiego i europejskiego telemarku zadał kiedyś w jednym ze swoich artykułów pytanie: dlaczego właśnie telemark?

Odpowiadając na nie stwierdził między innymi, że telemark jest prostą, zdrową techniką zbliżoną do naturalnego sposobu poruszania się (zmiana narty prowadzącej), formą zabawy na śniegu, częścią uzupełniającą profesjonalny trening sportowy alpejczyka ( uprawiają go słynni alpejczycy, jak Michael Walchofer czy Hermann Maier).

Telemark pełen elegancji, oparty na tradycji wspartej przez nowoczesne wyposażenie jest techniką dla ludzi poszukujących nowych wyzwań i niezapomnianych wrażeń. Czyż można się nie zgodzić z tymi stwierdzeniami? Ludzie uprawiający telemark z pewnością podpiszą się pod nimi obydwiema rękami.

Kiedy rozpocząć naukę?

Odpowiedź jest prosta - wczoraj. Naturalność telemarkowca leży od początku w każdym z nas. Czy telemark w Polsce istnieje? Tak, oczywiście! Międzynarodowy Kongres Narciarstwa IVSI w roku 2005 w Lech- Zurs to potwierdził. Polski telemark stał się faktem. Na kolejnych światowych Kongresach Narciarstwa ISIA ( Korea Południowaw 2007 i St.Anton Austria 2011), polski telemark został zauważony i co najważniejsze bardzo pozytywnie odebrany przez szacowne grono uczestników tej najwyższej rangi imprezy. Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN zachęcone sukcesem nie pozostało bierne. Cyklicznie organizujemy kursy telemarku umożliwiając chętnym zapoznanie się z tą jakże piękną techniką narciarską. Powstało Polskie Centrum Telemarku, posiadające własną wypożyczalnię sprzętu telemarkowego, a przede wszystkim urozmaicone stoki do nauczania i uprawiania różnych form telemarku. Prowadzimy wykłady i zajęcia praktyczne w oparciu o najnowsze europejskie programy nauczania telemarku. Nasza kadra składa się z zawodowych instruktorów posiadających europejskie uprawnienia instruktorów telemarku. Współpracujemy z telemarkowcami zrzeszonymi wokół Polskiej Strony Telemarku, współorganizując rokrocznie, na początku stycznia, Spotkania Telemarkowe.

Z roku na rok przybywa wielbicieli tego stylu jazdy. Podczas spotkań odbywają się testy najnowszych kolekcji sprzętu telemarkowego, umożliwiamy osobom chcących skosztować telemarku, jego naukę pod okiem doświadczonych instruktorów, a wieczorami odbywają się spotkania kuluarowe podczas których udowadniamy wyższość telemarku nad innymi rodzajami sportów śnieżnych...

tekst: Piotr Kapustianyk, instruktor wykładowca PZN

Telemark Tribe na FB - anglojęzyczny serwis poświęcony współczesnemu telemarkowi

Copyright © Agora SA