Filmy spod znaku zapałki 1/2

Niedawno obejrzałem Superheroes of Stoke i dotarło do mnie coś, co tak naprawdę przeczuwałem od dawna - uwielbiam filmy narciarskie Matchstick Productions. Jest wiele wytwórni, są naprawdę świetne produkcje, ale MSP całą swoją historią pokazuje najwyższy poziom. Niewyobrażalne linie i skoki, zdrowy dystans do tego wszystkiego oraz świetna muzyka - to ich znaki szczególne. Przedstawiam przegląd filmów MSP.

Polub  Na narty.sport.pl na Facebooku . Dlaczego? Bo jest super.

Na początku chciałem napisać artykuł o filmach narciarskich w ogóle, ale szybko zorientowałem się, że jest ich za dużo. Samo Matchstick ma w dorobku ponad 20 produkcji różnego typu. O innych napisze później, teraz prezentacja dorobku MSP. Najnowszy film, Superheroes of Stoke, jest może przesycony patosem, ale trafnie pokazuje jak narciarstwo zmieniło się przez ostatnie 20 lat, oraz, że ogladanie filmów narciarskich może jednak do czegoś doprowadzić. Młodzi raiderzy MSP opowiadają w nich, jak sami fascynowali się herosami których oglądali we wcześniejszych produkcjach MSP i jak to motywowało ich do pracy nad własną techniką. Więcej o Superbohaterach w starszym artykule . Wszystkie filmy Matchstick Productions są dostępne w sklepie iTunes.

Pierwszy film który zobaczyłem to, wstyd się przyznać, Yearbook (2004) . Wstyd dlatego, że wcześniej było 13 innych filmów MSP. Yearbook to produkcja z idealną proporcją jazdy, soków i poczucia humoru. Bez tego nawet najbardziej spektakularne linie i dropy po pewnym czasie wywołują tylko kolejne ziewnięcia.

Kolejna produkcja to Focused (2003) . Film, który w zasadzie mógłby być teledyskiem. Idealnie nadaje się jako tło do Apres SKi gdzieś w Alpach, po ciężkim dniu jazdy, podchodzeniu na turach, skokach w snowparku czy po prostu jeżdżenia "góra-dół".

Dalej (nie chronologicznie, ale w mojej głowie) jest Attack de La Nina (2011) . Tyle śniegu w jednym filmie, to się nie mieści w głowie.

A dalej nie będę już pisał, bo słów brak i tak pewnie każdy woli oglądać, niż to czytać.

Ski Movie (2000)

In Deep (2009)

Sick Sense (1998)

Seven sunny days (2007)

There is something about McConkey (2000)

Dla wytrwałych, na samym końcu, zwiastun dokumentu o nieżyjącym już (zginął podczas kręcenia filmu dla MSP) Shane'ie McConkey. Premiera w zimie 2013

Podoba Ci się? Polub Na narty.sport.pl na Facebooku .

Więcej filmów od MSP w kolejnym artykule.

tekst: Franek Przeradzki

Copyright © Agora SA