PFO 2014 zakończone. Bartek Sibiga i Zuzanna Witych Mistrzami Polski Big Air [ZDJĘCIA]

11. edycja The North Face Polish Freesking Open czyli Mistrzostwa Polski we freeskiingu odbyła się w dniach 31.01-1.02 2014 w ośrodku narciarskim Harenda, w Zakopanem. W najbardziej widowiskowej konkurencji Big Air tryumfował Bartek Sibiga, pokonując zeszłorocznego mistrza Szczepana Karpiela i Pawła Palichleba. Wśród kobiet "bezkonkurencyjna" była Zuzanna Witych. Na railach, wśród Polaków, zdecydowanie najlepiej spisał się Robert Szul zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Organizatorzy nie mieli w tym roku łatwego zadania. Do połowy stycznia w całych polskich Tatrach brakowało śniegu potrzebnego do wybudowania skoczni. Na szczęście, w krytycznym momencie przyszły oczekiwane mrozy i udało się wyprodukować dostatecznie dużo sztucznego śniegu, by zbudować potężną, śnieżną konstrukcję. Jak na złość, w dniu eliminacji zaczął wiać halny (ciepły wiatr), który nie dość, że przeszkadzał zawodnikom w lotach, to jeszcze skutecznie roztopił śnieg dookoła stoku.

Na sobotę, 1.02, zaplanowano finały, jednak silny wiatr stwarzał realne zagrożenie dla skoczków. W związku z tym zawodnicy, wspólnie z organizatorami, zgodzili się, by wyniki piątkowych eliminacji uznać za wiążące dla całych zawodów. Skoki przy zmiennym wietrze, oprócz podwyższenie poziomu ryzyka, dałyby zbyt wielką siłą przypadkowi i chwilowym warunkom. Mimo to zgromadzona publiczność nie zawiodła się. W bezwietrznych chwilach zawodnicy wykonywali efektowne skoki pokazowe.

| The North Face Polish Freeskiing Open 2014. Harenda, Zakopane 31.01-01.02.2014| The North Face Polish Freeskiing Open 2014. Harenda, Zakopane 31.01-01.02.2014 fot. Franek Przeradzki fot. Franek Przeradzki

Mistrzem Polski w kategorii Big Air został Bartek Sibiga, dotychczasowy wicemistrz. Zamienił się miejscami ze Szczepanem Karpielem, który na najwyższym stopniu podium stał przez kilka ostatnich lat. Wśród kobiet jedyną Polką, która odważyła się zmierzyć z potężną skocznią, była Zuzanna Witych, uznawana powszechnie za najlepszą polską "freestylerkę" na nartach.

Mistrzowie Polski Big Air 2014 | fot. Franek Przeradzki

Klasyfikację generalną Big Air wygrał Pontus Penttilä z Finlandii, przed PC Fosse z Norwegii i kolejnym finem, Ville Vuori. Wymienieni wcześniej Polacy zajęli w klasyfikacji generalnej 7., 8. oraz 10. miejsce.

W konkurencji rails pierwszy był Norweg Ulrik Hopp, przed Edvardsem Lansmanisem z Łotwy i Robertem Szulem z Polski. Szul jako jedyny zdołał nawiązać walkę z dominującymi w tej konkurencji zawodnikami z zagranicy (głównie z Finlandii).

Nagrody dla najlepszych zawodników The North Face Polish Freeskiing Open ufundowały firmy The North Face, Rexona, GoPro, Red Bull Mobile, Armada Skis i Aprilia.

Następne PFO już za rok! | Dołącz do nas na Facebooku - Na narty.sport.pl instagram.com/pfopen

fot. Franek Przeradzki