Freeride World Tour Austria - wyniki

Po Courmayeour i Chamonix przyszła kolej Austrię. Tutaj odbył się trzeci przystanek z cyklu Swatch Freeride World Tour by The North Face - największych na świecie zawodów freerideowych, czyli w narciarstwie ekstremalnym. Z powodu niesprzyjającej pogody i lawiny, która zeszła po trasie planowanych zawodów, rywalizację przeniesiono z Fieberbrunn do odległego o trzy godziny drogi Kappl.

Po odwołaniu pierwszych zawodów w Revelstoke, oraz dwóch europejskich przystankach w okolicach masywu Mt. Blanc, przyszła kolej na Austrię. Do Tyrolu zjechali tam najlepsi freeriderzy z całego świata by zmierzyć się ze szczytem Quellspize (2720 m.n.p.m.) w mało znanej miejscowości Kappl. O kulisach przeniesienia zawodów można przeczytać w ciekawym artykule autorstwa Drew Tabke, zeszłorocznego zwycięzcy serii ( powdermag.com, po angielsku ).

Wyniki

Wśród mężczyzn w Kappl najlepszy okazał się Nowozelandczyk Sam Smoothy, wyprzedzając Nicolasa Salencon z Argentyny i Richarda Amackera ze Szwajcarii. Południowa półkula ma się z czego cieszyć. Zwycięzca dwóch poprzednich edycji, Francuz Loic Collomb Patton, zaryzykował bardzo odważny skok, jednak wywrócił się przy lądowaniu i wypięło mu narty. Mimo to, zdołał utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Austriaczka Nadine Wallner, przed Amerykanką Francescą Pavillard-Cain i druga Austriaczką, Lorraine Huber. Szwedka Matilda Rappaport była czwarta i po zsumowaniu punktów prowadzi w całej serii wśród narciarek.

Zastanawiasz się, czy byś zjechał? Sprawdź  relację z pierwszej ręki z przystanku w Chamonix 2014 - nasz reporter był na miejscu i zmierzył się z tą samą górą, po której zjeżdżali zawodnicy.

Freeride World Tour - kryteria oceny

Już dostanie się do grona zawodników Freeride World Tour jest wielkim prestiżem, jednak są to zawody sportowe, a wynik jest ważny. Wyczyny śmiałków sędziowie oceniają na podstawie pięciu kryteriów:

1. Line, czyli dobór trasy.

2. Air&style, czyli styl jazdy i ewolucje w powietrzu.

3. Fluidity, czyli płynność przejazdu.

4. Control, czyli panowanie nad nartami i deską.

5. Technique, czyli technika jazdy.

Lubisz takie rzeczy? Polub  Na narty sport.pl na FB, tam jest więcej!