Polacy lubią się ścigać!

Za nami weekend pełen emocji związanych z kolejnymi zawodami z cyklu Mistrzostw Polski Amatorów i AZS Winter Cup. Jak pokazuje frekwencja w czasie imprez zorganizowanych w Zawoi i Czarnej Górze, sportowa rywalizacja na stoku cieszy się rosnącą popularnością wśród narciarzy z naszego kraju.

Miniony weekend na polskich stokach należały bez wątpienia do miłośników sportowej rywalizacji na dwóch deskach. Ośrodek Mosorny Groń u stóp Babiej Góry ugościł studentów ścigających się w Akademickim Pucharze Polski, a Czarna Góra na Dolnym Śląsku stała się areną zmagań uczestników eliminacji do Mistrzostw Polski Amatorów.

Na starcie slalomu i slalomu giganta, rozgrywanych w ramach AZS Winter Cup (Akademicki Puchar Polski) stanęło blisko 100 reprezentantów uczelni z całego kraju. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Jakub Ilewicz, który zdeklasował rywali w obu konkurencjach. Wystarczy powiedzieć, że w slalomie gigancie jego przewaga nad drugim Wojtkiem Szczepanikiem wyniosła w sumie ponad 3 sekundy! Podobnie wśród kobiet, Dorota Kaczmarek nie dała najmniejszych szans innym zawodniczkom wygrywając obydwie konkurencje ze znaczną przewagą.

Cykl AZS Winter Cup także w tym roku objęty został patronatem akcji TAURON Bachleda Ski. W związku z tym na zawodnika lub zawodniczkę z największą liczbą zwycięstw czekają kluczyki do samochodu osobowego! Na półmetku zmagań liderką tej specjalnej klasyfikacji jest Dorota Kaczmarek, ale jak podpowiada doświadczenie z minionego sezonu emocjonująca walka potrwa do samego finału na Harendzie.

Na starcie 3. eliminacji Mistrzostw Polski Amatorów rozgrywanej w ramach Memoriału Andrzeja Ziemilskiego w Czarnej Górze, stanęło w sumie 170 zawodników i zawodniczek , którzy rywalizowali w 14 kategoriach! Najlepszy czas dnia osiągnął Maciej Komorowski, który stosunkowo długą trasę slalomu giganta pokonał w pierwszym przejeździe w nieco ponad 41 sekund, a w drugim w 42,2 sekundy.

Jak relacjonuje Kuba Chachulski, jeden z organizatorów zawodów w Kotlinie Kłodzkiej: "Ujemne temperatury sprawiły, że stok był twardy i dosyć wymagający. Niemniej zawodnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat przygotowania trasy i oprawy imprezy. Jako organizatorów cieszą nas świetne czasy i wspaniała atmosfera jaką stworzyli uczestnicy, którzy tak licznie stawili się w Czarnej Górze."

Nadchodzący weekend to kolejna porcja pozytywnej sportowej energii, tym razem na zawodach w Szczyrku, Przemyślu i Korbielowie. Na Śląsku i Podkarpaciu odbędą się kolejne eliminacje Mistrzostw Polski Amatorów. Szczególnie ciekawie zapowiada się impreza w Przemyślu rozgrywana na stoku zlokalizowany niemalże w centrum miasta. Na Pilsku powalczą z kolei pracownicy branży energetycznej w pierwszym w tym roku Pucharze Energetyków.

Wszystkie imprezy objęte zostały patronatem akcji TAURON Bachleda Ski. Jej główną ideą jest podniesienie poziomu sportowego zawodów i popularyzacja narciarstwa alpejskiego w Polsce. Projekt realizowany jest 3 rok z rzędu i jak pokazuje rosnąca frekwencja w czasie różnego rodzaju imprez oraz wyniki młodych sportowców wspieranych w ramach programu treningowego TAURON OlimpijSki, odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone działania przynoszą już teraz pozytywne efekty.

Dodatkowe informacje na www.tauronbachledaski.pl