Top 5 najlepszych miejsc w Polsce na deskę

W zimie kierujemy się tam, gdzie ośnieżone szczyty pozwalają na snowboardowe szaleństwa. Przedstawiamy top 5 najlepszych miejsc w Polsce na deskę.

Polska może poszczycić się 65 kolejami linowymi i ponad 700 wyciągami narciarskimi, a liczby te rosną z roku na rok. Nowe ośrodki wyrastają w całym kraju jak grzyby po deszczu. Narciarstwo i snowboard można, wbrew pozorom, uprawiać nie tylko na południu, ale także w Polsce centralnej, a nawet na północy.

Amatorzy szaleństw na desce mogą wybierać wśród stoków i tras o różnym stopniu trudności. Te łatwiejsze znajdują się na przykład w Białce Tatrzańskiej. Są więc idealne dla rodzin z dziećmi. Nieco trudniejsze znajdziemy w Jaworzynie Krynickiej lub Ustrzykach Dolnych, a zaawansowane, dla wprawnych i zarazem wymagających narciarzy i snowboardzistów, mieszczą się w Zakopanem.

Warto wiedzieć, że polskie stoki są ewenementem na skalę europejską, ponieważ nie tylko są sztucznie naśnieżane i ratrakowane, ale też w większości oświetlone. Po godzinie 16.00 większość tras europejskich jest już zamknięta. W Polsce zaś zabawa dopiero się rozkręca. Wyciągi często czynne są aż do godziny 22.00.

1. Zakopane - Nosal i Kasprowy Wierch

Nosal I to bardzo trudny wyciąg krzesełkowy dla zaawansowanych. Sztucznie ośnieżony, oświetlony, z serwisem narciarskim i wypożyczalnią. Przy wyciągu działa też gastronomia. Początkujący nie muszą się obawiać - dla nich przygotowano łatwą, 30 metrową trasę, zwaną Nosal II . Godziny otwarcia: 10:00 - 18:00; ceny w okresie grudzień - luty wahają się od: 1,50 do 4 zł za przejazd.

Zobacz cennik

Królem wyciągów w Zakopanem jest oczywiście Kasprowy Wierch . Tutaj znajdziemy znakomite warunki do uprawiania naszego ulubionego sportu. Oprócz kolei kabinowej funkcjonującej przez cały rok, narciarze i snowboardziści do dyspozycji mają dwie koleje krzesełkowe w Kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym. Koszt przejazdu koleją linową w sezonie to wydatek 32 zł.

Zobacz rozkład jazdy

2. Białka Tatrzańska - Bania, Kaniówka, Kotelnica

To najlepsze miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam wszystko, czego snowbordziście potrzeba do szczęścia: miejsca noclegowe, wypożyczalnie, szkoły narciarskie, a nawet baseny termalne. Godziny otwarcia: 9:00 - 22:00;

Cennik: w Białce Tatrzańskiej funkcjonują terminowe karty przejazdów

3. Wisła - Stożek

Stożek to jeden z najważniejszych szczytów otaczających perłę Beskidów - Wisłę. Na jego północno - wschodnim zboczu usytuowany jest Ośrodek Narciarski Stożek, który jest wymarzonym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów o różnych stopniach wtajemniczenia. Urozmaicone trasy pozwalają rozkoszować się wspaniałymi widokami ze szczytu, a przy dobrej pogodzie można ze szczytów podziwiać panoramę samych Tatr. Od sezonu 2004/2005 trasy ośrodka obsługuje 2-osobowy wyciąg krzesełkowy. Tutaj też znajduje się bezpłatny raj dla snowboardzistów: snowpark z railami oraz skoczniami. Godziny otwarcia: od 8:00 do zmroku; karta terminowa to wydatek od 35 zł za dwie godziny do 280 zł za 7 dni.

4. Góry Świętokrzyskie - Niestachów

W Niestachowie narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji spore zbocze z czterema wyciągami. Trasy są szerokie (stok ma 90 m szerokości) i bardzo łagodne, z obydwu stron otoczone lasem. Wszystkie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu, bar, a parkingi i toalety są bezpłatne. Cena za 1 przejazd: od 1,50 zł do 2,50 zł.

5. Mazury - Rybno

Na koniec propozycja dla tych, którzy mieszkają na północy Polski. Dla miłośników białego szaleństwa powstała Stacja Narciarska RYBNO. Znajduje się ona tuż obok Łomży, a z Warszawy dzieli nas od niej tylko 138 km. Trasy są naśnieżane i oświetlone, o łącznej długości 1500 m oraz różnicy wzniesień 40 m. W tym roku działają cztery wyciągi niskiego prowadzenia liny, wyposażone w profesjonalny system elektronicznego dostępu (karnety punktowe). Stacja posiada także bogato wyposażoną wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, ski-serwis, instruktorów do nauki jazdy. Jest tu bezpłatny parking na ok. 60 samochodów. Z Łomży możemy dojechać tam miejskim autobusem linii 4. Przy budynku z kasami oddany został do użytku duży namiot z kominkiem i punktem gastronomicznym, serwującym gorące posiłki oraz napoje. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 14:30-20:30, w weekendy od 10:30 do 20:30.

Artykuł pochodzi z serwisu traveladvisor.pl