MP Amatorów: mistrzowskie tytuły rozdane

Aż 136 zawodniczek i zawodników wystartowało w Kluszkowcach w finale Mistrzostw Polski Amatorów PZN. Piątkowe zawody były uwieńczeniem cyklu dziesięciu imprez adresowanych do wszystkich alpejczyków-amatorów.

Wiosenna pogoda nie przeszkodziła ekipie odpowiedzialnej za stan stoków w stacji narciarskiej Czorsztyn - Ski dobrze przygotować arenę zawodów. - Uważam, że obsługa tras narciarskich stanęła na wysokości zadania, trasa przygotowana jest naprawdę nieźle. Przy tak licznym gronie zawodników to duża sztuka. Trasa nie jest łatwa, kilka dziewczyn z mojej grupy wiekowej wypadło ze slalomu - mówiła jedna z uczestniczek imprezy Anna Rakocińska.

Adam Wójtowicz w dwóch poprzednich sezonach triumfował w finale cyklu Mistrzostw Polski Amatorów. Nie inaczej było w tym roku. Narciarz z Gliwic wygrał wszystkie edycje eliminacji, w których wystąpił a na koniec zgarnął tytuł mistrzowski. - Mój sezon na pewno mogę zaliczyć do udanych, cieszy mnie szczególnie regularność z jaką dojeżdżałem do mety podczas swoich startów - niewiele razy zdarzyło mi się wypaść ze slalomu. Udało mi się także zwyciężyć w Akademickim Pucharze Polski w slalomie gigancie, a w slalomie zdobyć w tych zawodach drugie miejsce. Lekki niedosyt pozostaje jedynie po Akademickich Mistrzostwach Polski, ale to impreza z bardzo silną obsadą czołówki polskich zawodników - podsumowywał obrońca mistrzowskiego tytułu w najmłodszej grupie wiekowej 18 - 35 lat.

Mistrzostwa Polski Amatorów PZNMistrzostwa Polski Amatorów PZN Fot. Tomek Gola

Najlepszy czas wśród wszystkich pań uzyskała Agnieszka Leonowicz z Krakowa, absolutnie deklasując pozostałe zawodniczki w swojej grupie wiekowej. - W przeszłości trenowałam narciarstwo alpejskie i byłam reprezentantką Polski. Pamiętam więc jak się jeździ na nartach tak aby wygrywać, a obecnie przekazuję tę wiedzę dzieciom - żartowała zwyciężczyni.

Oprócz tytułów mistrzowskich we wszystkich kategoriach wiekowych przyznano także tytuły Super Mistrzyni i Super Mistrza Tauron. Była to klasyfikacja ogólna, gdzie uwzględnieni zostali wszyscy zawodnicy bez względu na wiek. Porównanie ich czasów było możliwe dzięki specjalnej formule przeliczeniowej autorstwa Andrzeja Bachledy - Curusia, pomysłodawcy projektu Tauron Bachleda Ski. - Cały czas staram się doskonalić ten system, ale wydaje się on być już teraz bardzo sprawiedliwy. Możemy dzięki niemu ułożyć ranking zawodników niezależnie od kategorii wiekowej w jakiej startują - mówił najsłynniejszy polski narciarz alpejski. Super Mistrzynią została Agnieszka Leonowicz a Super Mistrzem Jan Listwan.

Przez cały sezon w cyklu Mistrzostw Polski Amatorów PZN wzięło udział niemal 1000 zawodników i zawodniczek! Tak wysoka frekwencja to niewątpliwie dobra wróżba na przyszłość dla całego polskiego narciarstwa alpejskiego.

Wyniki:

Kobiety grupa K1:

1. Zuzanna Podgórna 2. Jadwiga Gołda

Kobiety grupa K2:

1. Agnieszka Leonowicz 2. Małgorzata Kotańska 3. Barbara Jezierska - Krupa

Kobiety grupa K3:

1. Magdalena Góra 2. Beata Zuba 3. Aleksandra Libera - Cichy

Kobiety grupa K4:

1. Katarzyna Ślimak 2. Hanna Głowacka 3. Magdalena Stańco

Mężczyźni grupa M1:

1. Marcin Soboński 2. Adolf Kunkiewicz 3. Jan Listwan

Mężczyźni grupa M2:

1. Wojciech Stojanowski 2. Roman Rafa 3. Józef Gudzelak

Mężczyźni grupa M3:

1. Zdzisław Talik 2. Tadeusz Makuch 3. Piotr Słowik

Mężczyźni grupa M4:

1. Marcin Zembowicz 2. Adam Kasiarz 3. Jarosław Pruszowski

Mężczyźni grupa M5: 1. Adam Wójtowicz 2. Marek Skrzypczyński 3. Krzysztof Kania

Dołącz do nas na Facebooku