Tauron Energy Ski Cup: poznaliśmy najlepszych młodych alpejczyków

Stok na Nosalu w Zakopanem był w piątek areną finałowych - ostatnich w tym sezonie zawodów Tauron Energy Ski Cup. Rywalizację najlepszych młodych polskich alpejczyków podziwiał m.in. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

Tak jak i w zawodach eliminacyjnych cyklu, tak i tym razem najbardziej obiecujący narciarze po przebrnięciu przez eliminacje rywalizowali w parach. Najlepszą z dziewcząt w kategorii Junior C okazała się Justyna Sikora z Zakopanego. - Wygrać jak zwykle nie było łatwo, trasa na początku była twarda, potem jednak śnieg trochę rozmiękł, ale ogólnie warunki były niezłe. Na razie muszę jeszcze sporo potrenować ale dzisiejsze zwycięstwo na pewno sprawi, że będą myślała coraz poważniej o swojej narciarskiej przyszłości - powiedziała zwyciężczyni.

Najlepszą Juniorką B była po raz kolejny okazała się Katarzyna Wąsek, która zdominowała konkurencję damską w całej serii Tauron Energy Ski Cup - wygrała wszystkie edycje zawodów. - Recepta na sukces jest chyba zawsze ta sama - ciężka praca i wiele treningów. Myślę o tym aby swoją przyszłość związać ze sportem wyczynowym - mówiła po zawodach jedna z czołowych alpejek młodego pokolenia.

Tauron Energy Ski CupTauron Energy Ski Cup Fot. Tomek Gola

W kategorii Juniorów C wśród chłopców zwyciężył Piotr Habdas z Zarzecza, który po raz drugi już stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach z tej serii. - Narciarstwo alpejskie to moja największa pasja, chciałbym jeździć jak najdłużej i ile tylko się da. Moim marzeniem jest występ w Pucharze Świata i na Mistrzostwach Świata - snuł plany Piotrek.

W konkurencji Juniorów B znów najszybszy był Paweł Jaksina. Co ciekawe triumfator pochodzi z mało narciarskiej Gdyni. - W cyklu Tauron Energy Ski Cup startowałem przy okazji startów w Pucharze Polski, tym bardziej cieszę się z aż dwóch zwycięstw w pojedynkach w slalomie równoległym. To bardzo dobra konkurencja, można poćwiczyć refleks na starcie - ocenił Paweł.

Narciarzom bacznie przyglądał się Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - W zakresie narciarstwa klasycznego radzimy sobie naprawdę świetnie. Natomiast, mimo że w Polsce narciarstwo alpejskie uprawia ok. 5 milionów ludzi, to nadal nie mamy znaczącego sukcesu sportowego. Dlatego pracę należy zacząć od podstaw. Bardzo cieszę się że taki autorytet jak Andrzej Bachleda-Curuś podjął się tego zadania. Praca rozpoczęta z zawodnikami w wieku 12-16 lat jest kwestią absolutnie niezbędną - powiedział Prezes PZN.

Już wkrótce ogłoszone zostaną nazwiska najbardziej obiecujących młodych zawodników, którzy objęci zostaną programem treningowym Tauron OlimpijSki. Dzięki tej inicjatywie narciarze będą mogli trenować w warunkach porównywalnych do tych w jakich szkolą się ich rówieśnicy z krajów alpejskich.

Wyniki:

Juniorki C

1. Justyna Sikora 2. Paula Tylek 3. Zuzanna Czapska 4. Kinga Tabaczewska

Juniorzy C

1. Piotr Habdas 2. Paweł Pyjas 3. Mikołaj Żółcik 4. Alex Chyc

Juniorki B

1. Katarzyna Wąsek 2. Aleksandra Malinowska 3. Katarzyna Jankowska 4. Dorota Wysowska

Juniorzy B

1. Paweł Jaksina 2. Alan Kacica 3. Jakub Zastawny 4. Grzegorz Śliwa

Dołącz do nas na Facebooku