Narty w krainie słońca i pizzy. Region CAMPIGLIO DOLOMITI DI BRENTA, czyli Val di Sole i Val di Renden

Ten włoski region cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Polaków, do tego stopnia, że w wypożyczalni sprzętu narciarskiego znajdziemy kar tkę "Nie zwracać opłata wypożyczenie? (obok wersji włoskiej i angielskiej - również nieco okaleczonej:). Na pewno są ku temu ważne powody - pizza, wino i 150 km tras (przygotowanych nawet w obliczu braku śniegu).

Region obejmuje miejscowości Madonna Di Campiglio, Pinzolo, Marillevę 900 oraz 1400 i Folgaridę, jednak najbardziej znanym i jednocześnie największym ośrodkiem jest Madonna. Pod koniec XIX wieku była popularną destynacją dla austriackiej i środkowoeuropejskiej burżuazji, od połowy ubiegłego wieku działa z wielkim powodzeniem jako jeden z najlepszych włoskich ośrodków narciarskich. Co roku rozgrywany jest tam slalom należący do Pucharu Świata - na jednym z dwóch przeciwległych stoków: 3Tre lub Monte Spinale. Ciekawostką jest, że w 1984 roku te zawody wygrała Polka - Dorota Tlałka-Mogore.

Madonna di Campiglio leży 1522 m n.p.m. w dolinie Val Rendena, pośród porośniętych lasem zboczy Dolomitów. Oprócz narciarstwa zjazdowego znajdziemy tam inne zimowe atrakcje: trasy do narciarstwa biegowego i wędrówek pieszych, lodowisko, baseny. Wieczorem można wybrać się do jednej z wielu restauracji, barów czy dyskotek. W okresie świątecznym warto obejrzeć tamtejsze szopki, które stoją nie tylko w kościołach, ale też w każdym włoskim domu.

Madonna CampiglioMadonna Campiglio źródło: italia.it źródło: italia.it

Pinzolo oferuje kameralny klimat górskiego miasteczka. Możemy tam znaleźć mieszkanie tańsze niż w Madonnie (wybór od pokoi po duże hotele) i kolejki do wyciągów będą mniejsze. Gratką dla miłośników sztuki jest średniowieczny kościół z pięknie zachowanymi freskami.

Marilleva 900 i 1400 to połączone gondolką miejscowości. Leżą na północnym zboczu Monte Vigo i są głownie skupiskami dużych hoteli.

Monte VigoMonte Vigo fot. DS fot. DS

Poza bazą noclegową i kilkoma pizzeriami nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji, noclegi są jednak znacznie tańsze.

Folgarida to miejscowość podobna do Marillevy. Główną zaletą noclegów w tych kurortach jest możliwość zjechania na nartach pod same drzwi hotelu.

8 dni słonecznych na każde 10 to świetny wynik, dodatkowo w regionie jest zazwyczaj bardzo dużo śniegu (w tym roku dopiero zaczął padać, ale trasy były przygotowane doskonale ze sztucznego puchu). Atutem okolicy są też dodatkowe atrakcje i możliwości wycieczek. W pobliżu znajduje się park narodowy Adamello Brenta i jezioro Garda (ok 60 km).

Trasy

W regionie czeka na nas 150 km tras (60 w Madonnie, 50 w Folgaridzie-Marillevie, 28 w Pinzolo i 13 w Pejo), 62 wyciągi o przepustowości 31 tyś. osób na godzinę. Działa też kilka snowparków, z których największy znajduję się na szczycie gondoli Groste.

Snow park na GrosteSnow park na Groste fot. DS fot. DS

Karnet Dolomiti Skirama Superski obejmuje dodatkowo Paso del Tonale, Andalo - Fai Paganella, Monte Bondone i Folgaria - Lavarone - Luserna. Daje nam dostęp do 380 km tras. Jeżeli jednak jedziemy na tydzień i jeszcze nie byliśmy w tym regionie Madonna i Pinzolo na pewno nam wystarczą.

Karnet na Dolomiti Skirama Superski kosztuje 268 Euro na 6 dni i 49 na jeden dzień.

Więcej informacji i kamerki: www.dolomitisuperski.com/en

Ceny na stoku:

Kanapka: 5 Euro Drugie danie: 15 Euro Napój: 3.50 Euro Duże piwo: 5 Euro Pizza w restauracjach w dolinie - od 6 do 9 Euro

Dojazd:

Region znajduje się 1450 km od Warszawy. Jeżeli wybieracie się tam samochodem, to polecamy drogę przez Katowice, Czechy i Austrię. Samolotem zaś dolatujemy do Bolzano lub Trydentu. PS. Aktualnie w regionie w końcu sypie śnieg! Warto zaplanować wyjazd np. na ferie.

źródło: Okazje.info