Przegląd narciarskich regionów Włoch [cz. 7] Dolina Aosty

To najmniejsza i najbardziej górzysta prowincja Włoch - dolina leżąca u stóp Montblanc, Monte Rosa i Matterhorn. Ponad 60% terytorium regionu leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m., a 30% to tereny chronione - rezerwaty i parki przyrody. Dolina Aosty to piękne alpejskie widoki i 800 km tras narciarskich o rożnych stopniach trudności. Jednocześnie region nie jest jeszcze tak popularny jak Trentino czy Dolomiti Superski, co ucieszy ceniących sobie spokój.

Ośrodki

Breuil - Cervinia -156 km tras leżących na południowym stoku Matternhornu (po włosku zwanym Cervinią). Ośrodek połączony jest ze szwajcarskim Zermatt, a lodowiec Plateau Rosa jest czynny cały rok. Możliwość jazdy po obu stornach granicy czyni z ośrodka miejsce zdecydowanie godne uwagi.

La Thuile/La Rosiere - stacja znana z heliskiingu. Helikopter zabiera narciarzy na lodowiec Rutor (3.486 m n.p.m.) lub Miravidi (3.051 m n.p.m.) skąd przewodnik prowadzi grupę dziewiczymi trasami. Poza tym ośrodek oferuje 80 tras zjazdowych o łącznej długości 160 km.

Skipassy

Breuil - Cervinia + Zermatt 1 dzień - 41 Euro | 6 dni - 216 Euro

Więcej informacji: http://www.cervinia.it/pages/Giornalieri_plurigiornalieri_i_en/464

La Thuile/La Rosiere 1 dzień - 40 Euro | 6 dni - 210 Euro

Więcej informacji: lathuile.it/

Zniżki dla małych dzieci do lat 8, dla dzieci do lat 14 oraz dla seniorów (po 65 roku życia).

Dojazd

Do doliny Aosty blisko nie jest. Samochodem dojedziemy do Aostatal przez Niemcy i Szwajcarię lub przez Czechy i Austrię. Z Warszawy długość obu tras wynosi ok. 1700 km.

Aktualne ceny benzyny (stan na 17.10.2014, zawsze możecie sprawdzić ceny na tank24.org/pl ):

Czechy - ok. 1,3 Euro

Austria - ok. 1,4 Euro

Niemcy - ok. 1,6 Euro

Szwajcaria - ok. 1,35 Euro

Włochy - ok. 1,7 Euro

Warto więc zatankować, zanim wjedziemy do Włoch.

Dolina Aosty jest dobrze połączona siecią dróg z włoskim regionem Piemont, Francją i Szwajcarią. Najbliższe lotniska to Turyn, Mediolan (lotniska Malpensa i Linate), Bergamo oraz Genewa.