Przegląd narciarskich regionów Włoch [cz. 6] Piemont

Wyjazdy na narty do Piemontu nie są zbyt popularne wśród Polaków z jednego, prozaicznego powodu. Z naszego kraju jest tam piekielnie daleko. Najbliższe stacje znajdują się w odległości ponad 1500 km od Warszawy. "Gwiazda" regionu, czyli Sestriere to już prawie 1800 km do pokonania. Piemont leży najbliżej Francji i taki też jest jego charakter. Bramą do zachodnich ośrodków jest Turyn - miasto w którym w 1899 roku powstała firma FIAT.

Ośrodki narciarskie

W Piemoncie jest ponad 50 mniejszych i większych ośrodków narciarskich. Za najważniejsze można uznać region Monte Rosa (4634 m.n.p.m. ) i Via Lattea. Pierwszy leży na granicy Piemontu i Doliny Aosty. Częścią piemoncką jest Alagna Valsesia - raj dla miłośników Freeride'u. Jeśli skorzystamy z helikoptera, możemy podczas jednego zjazdu pokonać ponad 3000 metrów przewyższenia! Cała Monte Rosa skupia 5 stacji narciarskich. Mieszka się na wysokościach od 1200 do 1900 m n.p.m., a (używając wyciągów) jeździ z niemalże trzech tysięcy m n.p.m.

Najsłynniejszym ośrodkiem narciarskim w Piemoncie jest Sestriere. Położone na wysokości ponad 2000 m. daje gwarancję śniegu zarówno w zimowe jak i wiosenne miesiące. Infrastruktura narciarska powstała początkowo za pieniądze koncernu Fiat. Miejscowość miała być miejscem wypoczynkowym dla pracowników fabryki w Turynie. Obecnie jest częścią obszaru Via Lattea, który w sumie oferuje około 400 km tras.

Samo Sestriere to teraz miejscowość w rodzaju Cortiny a'Ampezzo. Droga i prestiżowa. W okolicy oprócz mniej i bardziej wymagających tras znajdziemy również połacie dla miłośników freeride, osiągalne oczywiście helikopterem.

Skipassy

Za 6 dni jazdy w Monte Rosa zapłacimy ?216. W styczniu jest o ?20 taniej. Istnieje również możliwość kupienia karnetów na poszczególne stacje.

Więcej informacji: monterosa-ski.com

Za 6 dni jazdy w Via Lattea (czyli między innymi Sestriere) zapłacimy ?190. To stosunkowo niewiele, zważywszy na jakość infrastruktury narciarskiej.

Więcej: vialattea.it

Dojazd

Z większości miejsc w Polsce do Piemontu najbardziej opłaca się jechać przez Niemcy i Szwajcarię. Z Warszawy do Sestriere jest około 1800 km, Alagna Valsesia jest o 100 km bliżej.

Aktualne ceny benzyny (stan na 17.10.2014, zawsze możecie sprawdzić ceny na tank24.org/pl ):

Niemcy - ok. 1,6 Euro

Szwajcaria - ok. 1,35 Euro

Włochy - ok. 1,7 Euro

Warto więc zatankować, zanim wjedziemy do Włoch.

Najbliższe lotnisko znajdują się w Turynie i Mediolanie.