Przegląd narciarskich regionów Włoch [cz. 4] Trentino czyli Trydent

Trentino to najpopularniejszy, gigantyczny region narciarski we Włoszech. Niewielu jest narciarzy w Polsce którzy przynajmniej nie słyszeli o Val di Sole czy Fiemme. W sezonie zimowym 2011/12 na tygodniowy urlop przyjechało tu ponad 500 tysięcy turystów z Polski! (oficjalne dane departamentu turystki Trentino). Właśnie tu znajduje się słynna Dolina Słońca z Madonną Di Campiglio czy Andalo. W sumie 800 km tras, 235 wyciągów i 25 snowparków

Trentino to prowincja położona w północno-wschodnich Włoszech, na południe od Tyrolu Południowego. Jej stolicą jest Trento, a najwyższym szczytem Marmolada - Królowa Dolomitów o wysokości 3,343 m n.p.m. (stoki wokół Marmolady zaliczyliśmy do Veneto)

Najpopularniejsze ośrodki

Gwiazdą regionu jest niewątpliwie Madonna di Campiglio (na zdjęciu). Stacja narciarska słynąca ze słońca i przyjemnych tras dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania. Niegdyś bywała tu cesarzowa Sissi, teraz to wciąż kurort, w którym warto się pokazać . Ponieważ nie jest to wiedza tajemna, w sezonie musimy liczyć się tutaj ze stosunkowo dużym tłokiem na stokach i w sklepach.

Madonna jest dość droga, Polacy zazwyczaj decydują się na nocleg w innych miejscowościach w okolicy. Valle di Sole, obejmujące ośrodki Folgarida-Marilleva , Peio oraz Tonale, zawdzięcza swoją nazwę (Dolina Słońca) wyjątkowo dużej liczbie pogodnych dni w ciągu roku. Peio polecamy miłośnikom kąpieli termalnych.

Wysokie położenie tras - w Passo del Tonale i Peio nawet na wysokości 3 tys. m n.p.m., a w Madonnie di Campiglio na wysokości 2500 m n.p.m. sprawiają, że we wspomnianych stacjach jeździć można od listopada aż do późnej wiosny.

Val di Fiemme to 150 km tras zjazdowych oraz taka sama liczba tras biegowych. To właśnie tam znajduje się słynna trasa biegowa Marcialonga o długości 70 km.

Skipassy

Obszar Dolomiti Superski położony jest częściowo na terytorium Trentino. Znajduje się tu 350 km tras z ponad 1200 km, które obejmuje Skipass DS. Jego cena na 6 dni to ?237 (?166 Euro dla młodzików urodzonych po roku 1998 i ?214 dla seniorów urodzonych przed 1949 rokiem) jednak nie obejmuje on Val di Sole (Folgarida-Marilleva, Peio, Tonale i Madonny di Campiglio).

Jeżeli planujemy jazdę głównie w Trentino warto zakupić karnet SKIRAMA DOLOMITI Adamello Brenta. Obejmuje niemal 400 km tras i 150 wyciągów łączących słynne, położone w zachodniej części Trentino stacje: Madonna di Campiglio i Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Peio, Passo del Tonale, Andalo-Fai della Paganella, Monte Bondone i Folgaria-Lavarone. Co ważne, kupując jeden skipass możemy swobodnie przemieszczać się w granicach całego regionu.

Cena karnetu 1-dniowego: 48 Euro (sezon wysoki)/ 46 Euro (sezon niski)

Cena karnetu 6-dniowego: 263 Euro (sezon wysoki)/ 230 Euro (sezon niski)

Ceny karnetów w Madonna di Campiglio (1 dzień: 41 Euro/6 dni: 200 Euro)

Obowiązują zniżki dla młodzieży do lat 16 oraz dla seniorów, w Madonnie również dla dzieci.

Więcej informacji:

skirama.it/pl/ski-pass-skirama/ceny-karnetow/

campigliodolomiti.it/lang/

Dojazd z Polski

Z Warszawy do Trentino możemy dojechać samochodem przez Niemcy (ok. 1500 km), lub przez Czechy i Austrię (1350 km).

Aktualne ceny benzyny (stan na 17.10.2014, zawsze możecie sprawdzić ceny na tank24.org/pl ):

Czechy - ok. 1,3 Euro

Austria - ok. 1,4 Euro

Niemcy - ok. 1,6 Euro

Szwajcaria - ok. 1,35 Euro

Włochy - ok. 1,7 Euro

Warto więc zatankować, zanim wjedziemy do Włoch.

Jeżeli decydujemy się na podróż samolotem, możemy wylądować na międzynarodowych portach lotniczych Werony, Bergamo, Wenecji, Bolzano, Linate i Malpensa w Mediolanie i dojechać do Trydentu w ciągu jednej do trzech godzin, wynajmując samochód, korzystając z autobusu transferowego lub transportu kolejowego.

Madonna di Campiglio to rodzinne strony słynnego Alberto Tomby - "La Bomby". Żywej legendy narciarstwa alpejskiego. Aberto Tomba jedzie od siódmej minuty, ale wcześniej jest np. Ingemar Stenmark i Mark Girardelli. Zobaczcie sami: