Przegląd narciarskich regionów Włoch [cz. 2] Veneto

W świecie narciarskim Veneto nie plasowałoby się na szczycie popularności wśród włoskich regionów gdyby nie jedna, legendarna stacja - Cortina d'Ampezzo. W 2013 w prestiżowym rankingu World Ski Awards Cortina wygrała ona miano najlepszego ośrodka narciarskiego we Włoszech (w kolejnych latach ustąpiła Val Gardenie). Podczas minionego weekendu znowu głośno było o Cortinie z powodu kolejnej wygranej Lindsey Vonn - własnie w tym kurorcie.

Rosjanie, złoto i drogie samochody

Cortina to droga miejscowość, w której od lat dobrze jest być widzianym. Ku rozpaczy starej arystokracji, obecnie najchętniej bywają tu Rosjanie i czasem można zastanowić się, czy aby nie zabłądziliśmy do naszych sąsiadów zza wschodu. Jest złoto, drogie samochody, ekskluzywne hotele i sklepy z najdroższymi markami.

O ile narciarsko dół Cortiny nie oferuje nic specjalnego, o tyle trasy na szczycie (okolice góry Tofana) to dla ekspertów jedne z najbardziej stromych i najatrakcyjniejszych zjazdów w całych Alpach. Z pewnością warto odwiedzić je choć raz w życiu, podobnych widoków i stoków nie ma w wielu miejscach świata.

Marmolada i Sellaronda

W sumie Veneto to prawie 30 ośrodków narciarskich położonych w Dolomitach. Oprócz Cortiny olbrzymią popularnością cieszą się dwa połączone wyciągami ośrodki - Arabba i Marmolada (miejscowość Malga Ciapela).

Arabba jest częścią Sellarondy - narciarskiej karuzeli między 4 przełęczami - 40 km trasy do przejechania. Marmolada to co prawda najwyższy szczyt Trydentu (czyli Trentino, kolejnego regionu Włoch), ale stoki pod szczytem włącza się do obszaru Veneto.

Geografia geografią, a dla narciarzy ważne jest jedno. Czeka tu na nas olbrzymia ilość przygotowanych i słonecznych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Wisienką na torcie będzie 12-sto kilometrowy zjazd z Punta Rocca (3270 m. n.p.m.) po stoku Bellunese. Zarówno widoki jak i zmęczenie odbierają dech w piersiach. Zwłaszcza, jeśli spróbujemy zrobić to bez zatrzymania.

Ośrodkiem znacznie mniej oczywistym, ale z pewnością godnym uwagi, jest Sappada. 20 km tras na wysokościach pomiędzy 1250 a 2100 m.n.p.m. może nie powala na kolana, ale brak tłoku na stokach i niskie ceny zakwaterowania ucieszą wielu przyjezdnych.

Skipassy

Najważniejsze stacje narciarskie w regionie są włączone do terenu Dolomiti Superski. Możemy w nich jeździć na jednym skipassie. W sezonie 2014/15 cena Dolomiti Superski na 6 dni to 237 Euro (166 Euro dla młodzików urodzonych po roku 1998 i 214 Euro dla seniorów urodzonych przed 1949 rokiem). Za samą Cortinę i okolice zapłacimy odpowiednio 221, 154 i 199 Euro.

Szczegóły:

www.dolomitisuperski.com/pl/karnet-narciarski/ceny

www.skipasscortina.com/servizi/skipass-di-valle/prezzi-stagione

Dojazd

Z Warszawy do ośrodków w Veneto jest około 1250 km. Wciąż najszybciej jedzie się przez Czechy i obwodnicę Wiednia. Z Katowic jest w związku z tym o 300 km bliżej.

Aktualne ceny benzyny (stan na 25.01.2016, zawsze możecie sprawdzić ceny na: tank24.org/pl ):

Czechy - ok. 4,82 zł

Austria - ok. 4,41 zł

Niemcy - ok. 5,59 zł

Szwajcaria - ok. 5,23 zł

Włochy - ok. 6,35 zł

Warto więc zatankować, zanim wjedziemy do Włoch.

Cortina d'Ampezzo to tło jednej z najsłynniejszych ucieczek Jamesa Bonda. W 1981 Roger Moore pokazał, jak się jeździ (i skacze) na nartach.  Zobaczcie sami: