Stubai - lodowiec usłany tyczkami

Tereny narciarskie Stubaiu mają wiele twarzy. Jesienią lodowiec to miejsce treningów drużyn narciarskich z całego kontynentu. Zimą, bezkresne tereny narciarskie w czterech ośrodkach, a wiosną słoneczny plac zabaw dla miłośników jazdy poza trasami. Obok siebie ćwiczą tu młodzi zawodnicy z lokalnych klubów narciarskich i największe gwiazdy Pucharu Świata. Nie ma wiele miejsc, w których na kilku stokach można zobaczyć aż tylu świetnych narciarzy.

fot. Franek Przeradzki

Dolina

Dolina Stubaiu zaczyna się tuż przy Innsbrucku. Ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg. Większość turystów decyduje się na zakwaterowanie w pierwszej z nich. W Neustift znajdziemy wszystko, czego potrzeba po nartach: sklepy, restauracje, kościół, bary, basen czy wypożyczalnie sprzętu. Zaledwie w 20 minut możemy też dojechać do Innsbrucka. Z Neustift do dolnej stacji kolejek na lodowiec jest około 18 kilometrów. Możemy przejechać je własnym samochodem (ośrodek udostępnia potężny, bezpłatny parking) albo kursującym często skibusem.

Nanarty.sport.pl - Poluba nas na FB

Tereny narciarskie

 

Stubaital to tak naprawdę cztery ośrodki - Lodowiec Stubai, Schlick 2000, Serles (Mieders) oraz Elfer (Neustift). Dwa ostatnie to niewielkie stacje, idealne do stawiania pierwszych kroków na śniegu czy jazdy z dziećmi. Schlick jest już większym zimowym ośrodkiem, alternatywą na wypadek złej pogody na lodowcu. Wszystkie trzy pozostają jednak w cieniu Stubaier Gletscher.

źródło: Tourismusverband Stubai Tirol

Znajdziemy tutaj 35 tras i 26 wyciągów. Oczywiście jesienią nie wszystkie są otwarte, jednak gwarancję, że pojeździć się da, mamy w ośrodku od października aż do czerwca (na początku października 2013 działało 12 wyciągów i 8 tras). Późną wiosną i jesienią najlepiej jest zmobilizować się do wczesnego wstawania i jazdy od 8 do 12-13. W zimie mamy do dyspozycji wszystkie trasy mniej więcej do godziny 16.

W sezonie 2013/14 otwarto nową trasę Bildstöckljoch, przeznaczoną dla wymagających narciarzy. Wiedzie ze stacji Wildspitz położonej na wysokości 3210 n.p.m. aż do trasy nr 1 - Eisjochferner. Prawdziwym wyzwaniem jest zjazd z Daunjoch - czarny szlak Daunhill jest najbardziej stromą trasą w ośrodku, a jego nachylenie sięga nawet do 60%. Przy stokach znajdziemy wiele mniejszych i większych restauracji czy miejsc z leżakami. W większości z nich funkcjonują bezpłatne hotspoty WiFi.

Freeride

źródło: Tourismusverband Stubai Tirol

Podobnie jak w innych rejonach Austrii, na Stubaiu coraz bardziej dynamicznie promuje się freeride czyli jazdę poza trasami. W sezonie 2013/14 Lodowcowy Powder Department proponuje 15 linii freeride'owych, w tym 5 nowych. W ośrodku możemy znaleźć odpowiednie mapy (niestety tylko w języku niemieckim), a na użytkowników smartfonów czekają odpowiednie namiary GPS do bezpłatnego pobrania. Przy górnej stacji Eisgrat znajduje się Checkpoint dla detektorów lawinowych, a przy Gamsgarten zorganizowano park treningowy Piepsa, na którym można bezpłatnie potrenować poszukiwania lawinowe. Sezon Freeride'owy na dobre rozkręca się zazwyczaj w grudniu i trwa do kwietnia.

CZYTAJ (I OGLĄDAJ) WIĘCEJ O JEŹDZIE POZA TRASAMI

Freestyle

Moreboards Stubai Zoo Snowpark to duży i nagradzany snowpark, konkurujący przede wszystkim z Hintertux o tytuł najlepszego miejsca, by przygotować się do kolejnego sezonu widowiskowych lotów. Linie są zadbane i regularnie shape'owane. Oprócz snowparku znajdziemy tu też tor do Boarder crossu czy Kinderland z przeszkodami dla dzieci.

Dzieci

Stubai jest regularnie nagradzany jako ośrodek przyjazny dzieciom. W 2013 roku po raz czwarty z rzędu organizacja ADAC SkiGuide przyznała dolinie tytuł "najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach". Oprócz szeregu udogodnień na stokach i wyciągach, ułatwienia dla siebie mali narciarze znajdą też w łazienkach czy pokojach hotelowych. Miejscowe szkoły zatrudniają instruktorów z Polski, dlatego możliwe jest wykupienie lekcji prowadzonych po polsku. Nowością w tym sezonie będzie funpark BIG Family Funslope Eisjoch oferujący dobrą zabawę dla całej rodziny (otwarcie planowane jest na grudzień 2013 r.).

Co po nartach

Wczesną jesienią dolina wciąż pozostaje zielona i nie rzadko po zejściu ze stoku można wciąż prażyć się na leżaku w ciepłym słońcu. Przy drodze wiodącej na lodowiec ciągną się trasy spacerowe, znajdziemy tam też plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami, huśtawkami, tratwą i innymi atrakcjami. Jeśli wybieramy się na Stubai na początku grudnia warto zobaczyć procesje "Tuifllaufen". Młodzi mężczyźni nakładają na siebie wtedy skóry zwierząt oraz drewniane maski diabła, a następnie wędrują przez wsie w dolinie Stubai. Popularną, zimową atrakcją jest także Krippenmuseum (Muzeum Szopki) w Fulpmes (otwarte przez cały rok), gdzie można zobaczyć bożonarodzeniowe szopki wykonane przez dawnych mistrzów, jak i współczesnych artystów. Zawsze też można wybrać się na popołudniową wycieczkę do tętniącego życiem Innsbrucka.

Imprezy okolicznościowe

Lodowiec Stubai gości Oktoberfest, Moreboards Stubai Zoo Premiere oraz SportScheck Gletscher Testival, podczas którego - jak zwykle - będzie można wypróbować sprzęt sportowy. Można tu także przejść szkolenie lawinowe SAAC (Snow & Avalanche Awareness Camps) lub SPORT OKAY, a także kurs freeride'u przygotowany przez Powder Department. W Schlick 2000 odbywa się otwarcie sezonu oraz regularne nocne show m.in. z trikami freestylowców oraz pokazem ogni sztucznych. Smakosze mogą spędzić noc na degustacji w ramach Dine & Wine na lodowcu lub też zaopatrzyć się w lokalne produkty na targu w Neustift. Gry, zabawy i wiele niespodzianek dla dzieci przygotowano na imprezę BIG Family Snow Festibal na lodowcu oraz na BIG Ron's Kinderfest w ośrodku Schlick 2000.

Informacje praktyczne

Ceny skipassów

Za sześciodniowy skipass ważny w czterech ośrodkach dorośli zapłacą w sezonie 2013/14 ?198. Narciarze poniżej 10 roku życia mogą jeździć bezpłatnie w towarzystwie dorosłych. Z kolei na dzieci w wieku 10-14 za 6 dni jazdy wydamy ?99, a na młodzież w wieku 15-18 ?129. Warunkiem takich stawek jest posiadanie Stubai Guest Card, którą powinni wystawić nam gospodarze, jeśli zatrzymamy się w dowolnym hotelu lub gasthausie w dolinie.

Dojazd

Z centralnej i północnej Polski najlepiej jechać do Niemiec, a tam na Norymbergę, Monachium, Innsbruck i Brenner do zjazdu w Schönberg. Z południa przez Czechy lub Słowację na Wiedeń, a dalej Salzburg i Innsbruck. Tam też znajduje się najbliższe lotnisko i duża stacja kolejowa. Za sprawą dobrze zorganizowanej publicznej sieci transportowej, Stubai to miejsce, do którego z łatwością można się wybrać nie tylko własnym autem, ale też pociągiem czy samolotem.

Nawigacja: Dolna stacja wyciągów znajduje się pod adresem Mutterberg 2, 6167 Neustift im Stubaital

Więcej informacji: www.stubai.at.

Pytania lub uwagi odnośnie ośrodka? Piszcie w komentarzach, my spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Nanarty.sport.pl - Polub nas na FB