Gastein - dużo więcej niż termy

Dolina Gastein w Wysokich Taurach od stuleci kusi amatorów wód termalnych. Położona w niej miejscowość Bad Gastein to największe austriackie uzdrowisko (17 gorących źródeł!). Mylą się jednak Ci, którzy zaszufladkują dolinę jako kurort, w którym można "przy okazji trochę pojeździć na nartach". Jako jeden z największych (220 km tras) z pięciu regionów Ski amade Gastein zaspokoi potrzeby narciarzy (i snowboardzistów) na każdym poziomie zaawansowania.

Region składa się z pięciu ośrodków narciarskich: Bad Gastein, Bad Hogastein, Dorfgastein, Graukogel i Sportgastein. Jeśli chodzi o mieszkanie, mamy do dyspozycji trzy pierwsze z powyższych. Najbardziej znane, pulsujące nocą Bad Gastein, nieco spokojniejsze i rodzinne Bad Hofgastein oraz położone u wlotu doliny Dorfgastein o rustykalnym charakterze.

Bad Gastein

Gwiazda całej doliny. Zobaczymy tam charakterystyczne wysokie, historyczne hotele, a oprócz wielu spa, trafimy na PUBy o bardzo międzynarodowym charakterze, ekskluzywne sklepy czy kasyna - niczym w Las Vegas. Czasem można zapomnieć, że jest się w Austrii - w sezonie narciarskim miejscowość jest bardzo popularna wśród Holendrów i Skandynawów. Co roku w lutym w Bad Gastein odbywa się bardzo widowiskowa impreza Red Bull PlayStreets

 

Bad Hofgastein

Przyjazna, spokojna miejscowość, która nocą zupełnie zamiera. Jest zarazem od swojego bardziej znanego sąsiada nieco tańsza. Tutaj również znajdziemy potężne Alpen Therme, gdzie oprócz gorących źródeł, czeka na nas kilkanaście różnych saun. Życie nocne? W miejscowości są dwa lokale do wyjścia wieczorem, a z ich zapełnieniem bywa różnie. Pozostaje nam liczyć na znajomych z hotelu czy apartamentu. Z tego powodu Bad Hoggastein wydaje się być idealne na wyjazd rodzinny, natomiast Bad Gastein zaspokoi potrzeby tych, którzy szaleć lubią nie tylko na stokach.

źródło: materiały promocyjne

Huśtawka narciarska Stubnerkogel-Angertal-Schlossalm

Niezależnie od tego, czy jako bazę wybierzemy Bad Gastein czy Bad Hofgastein, będziemy jeździć po tych samych stokach. Ośrodki są ze sobą połączone, do dolnych stacji dojeżdżamy Skibusami (w godzinach 8-18), albo samochodami, które można zostawić na bezpłatnych parkingach. Mi do gustu najbardziej przypadła dość stroma i bardzo długa czerwona trasa (numery B19 i B18), ale każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli przyjechaliśmy z osobami początkującymi, warto dojechać samochodem do Ski Centre Angertal. Tuż przy parkingu znajdują się tam zarówno kolejki wywożące na najtrudniejsze szczyty, jak i bardzo łatwy, ogrodzony park dla dzieci i początkujących narciarzy. Tym sposobem, każdy może jeździć tam, gdzie chce, a spotkanie na obiad czy krótką przerwę jest technicznie łatwe do wykonania. Z Bad Gastein możemy wybrać się również na szczyt Graukogel (2492 m.n.p.m.). Ilość tras nie jest przytłaczające, ale to właśnie tutaj odbyły się niegdyś mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim.

Dorfgastein - brama do Ski amade

Dorfgastein to przyjemna miejscowość o rustykalnym charakterze położona u wlotu do doliny. Bezpośrednio przy niej znajdują się stoki góry Fulseck (2033 m. n.p.m.), a po drugiej stronie jest miejscowość Grossarl (kolejna dolina-region Ski amade). Bardzo popularna miejscowość w lecie, w zimie przegrywa rywalizację z wyższymi stacjami. Z drugiej strony, jeśli podczas pobytu w Ski amade chcemy zwiedzać różne regiony, położenie Dorfgastein jest do tych celów zdecydowanie najbardziej korzystne.

Sportgastein - raj dla Freeride'rów

Sportgastein to stacja, w której nie można mieszkać, ale którą zdecydowanie warto odwiedzić. Najwyższa z całej miejscowości (szczyt Kreuzkogel 2686 m. n.p.m.) gwarantuje dobre warunki śniegowe nawet w porze wiosennej. Jeśli zdecydujemy się na dojazd własnym autem, natrafimy po drodze na szlaban. Droga jest prywatna, ale skipass sprawia, ze przejazd pozostaje bezpłatny.

Oferta Sportgastein jest skierowana przede wszystkim do miłośników jazdy poza trasami, choć zaawansowani, trasowi narciarze również nie będą rozczarowani. Na szczycie znajduje się centrum informacji lawinowej, uradzenie do sprawdzenia działania detektorów lawinowych oraz oznakowane tereny do jazdy poza trasami.

Gastein, Ski amadeGastein, Ski amade źródło: gastein.com źródło: gastein.com

Dużymi literami ostrzega się również o kosztach, jakie ponoszą ratowani w przypadku jakiegoś zdarzenia. Zjeżdżanie poza trasami bez odpowiedniego, freeride'owego ubezpieczenia (artykuł redakcyjny) jest potencjalnie bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Przy dolnej stacji wyciągu znajdziemy dodatkowo lawinowe centrum treningowe, gdzie każdy może bezpłatnie przetestować, jak sprawnie posługuje się swoim sprzętem lawinowym.

Więcej informacji na  www.gastein.com

Tekst: Franek Przeradzki

Narty w Austrii Na narty.sport.pl na FB

Copyright © Agora SA