Dachstein - natura i kultura docenione przez UNESCO

Dwa regiony narciarskie położone w sąsiedztwie masywu Dachstein: Dachstein-West oraz Krippenstein. Ponad 140 km przygotowanych tras, przepastne tereny freeridowe i krajobrazy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bad Goisern, Gosau, Hallstatt i Obertraun - cztery gminy regionu Dachstein Salzkammergut zapraszają na zimowy urlop. Masyw widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako część obszaru "krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut". Świadczy to o tym, że region  oferuje odwiedzającym wiele różnorodnych atrakcji. Z perspektywy narciarzy ważne są natomiast dwa ośrodki. Rodzinny teren narciarski Dachstein-West oraz coraz bardziej poularny wśród polskich freeriderów Krippenstein.

Dachstein-West

źródło: dachstein.at

Duży region narciarski, popularny zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, choć oczywiście nie tylko. Składa się na niego kilka stacji narciarskich, połączonych wspólnym skipassem. Najważniejsze z nich to Gosau, Russbach i Annaberg. Oprócz przygotowanych tras na narciarzy czekają takie dodatki jak trzy snowparki, slalom z pomiarem czasu, trasy z pomiarem prędkości, odcinki do snowcrossu z maszyną startową, trasy do jazdy po muldach i inne.

Wyciągi: 64

12 kolejek krzesełkowych

8 kolejek kabinowych

40 wyciągów orczykowych

4 taśm transportujących dla początkujących

Przepustowość wyciągów: 65.000 osób/godzinę

Zjazdy: 142 km z czego ponad 122 km naśnieżane

trudne: 12 km

średniotrudne: 96 km

łatwe: 34 km

Sztucznie oświetlone trasy: 3 km

Skipassy są ważne także w sześciu innych terenach narciarskich, do których można dotrzeć w krótkim czasie: Krippenstein Dachstein (opisany poniżej), Feuerkogel - Ebensee, Postalm, St. Martin am Tennengebirge, Lungötz i Karkogel - Abtenau. Karnety sezonowe są ważne również na wyciągach Zinkenliften w Dürrnberg.

Oprócz terenów zjazdowych i pozatrasowych, dostępnych jest tu również 215 km przygotowanych tras dla narciarzy biegowych. (Gosau: 45 km, Obertraun: 14 km, Postalm: 22 km, Abtenau: 60 km, Lungötz, St. Martin: 74 km)

Oficjalna strona Dachstein-West

Freesports Arena Krippenstein

źródło: krippenstein.com

Krippenstein to niewielki ośrodek jeśli chodzi o przygotowane trasy. Jest ich tutaj około 30 km i poza weekendami raczej świecą pustkami (co akurat stanowi dużą zaletę). Nie one uczyniły z Krippenstein stację popularną wśród narciarzy z całej Europy i nie tylko.  Region został wybrany przez magazyn SnowPlanet najgorętszym miejscem świata freeriderów, pozostawiając w tyle tak znane ośrodki, jak Cortina, St. Moritz czy Arlberg. Oprócz torów i cliff dropów "Stoa" - jak miejscowi z szacunkiem nazywają potężny Krippenstein - ma jeszcze w zanadrzu ciekawy program dla aktywnych, mocno oddalony od głównego nurtu.

Trzydzieści kilometrów oznaczonych zjazdów poza przygotowanymi trasami i doskonałe warunki narciarskie lodowca Dachstein sprawiają, że na freeride mają tu ochotę narciarze nie podejrzewające siebie o takie upodobania. Freesports Arena Krippenstein ma wiele alternatywnych tras, równie kuszących dla miłośników nart, jak i deski. Schönberg, Imisl i Eisgrube obfitują w wyboiste grzebienie skalne, urozmaicone zbocza i selektywne odcinki leśne. Wynosząca 1500 metrów różnica poziomów wymaga przygotowania, kondycji i koncentracji.

Oficjalna storna Krippenstein

Dojazd

DachsteinDachstein źródło: google earth

Do obu ośrodków można dotrzeć z Polski na kilka sposobów. Samochodem, przez Niemcy lub Czechy, samolotem (najbliższe międzynarodowe lotnisko jest w Salzburgu) oraz pociągiem .

więcej informacji na stronach austria.info

Austriackie ośrodki narciarskie w serwisie Na narty.sport.pl

Na narty.sport.pl na FB