Pociągiem na narty do Austrii

Samochodem, autokarem, samolotem czy pociągiem? Każdy sposób dostania się na narciarskie stoki ma swoje wady i zalety. Austria jest krajem z dobrze rozbudowaną siecią kolejową, a do Wiednia jeżdżą bezpośrednie pociągi z Warszawy przez Katowice, oraz z Krakowa. Co więcej, bez przesiadki możemy dojechać z Polski niemalże do dolnej stacji kolejki w Villach (Karyntia).

Lubisz takie teksty? Polub nas na Facebooku .

Połączenia

EC 103 Polonia, EC 105 Sobieski, D 407 Chopin oraz D 402 Silesia to najważniejsi przyjaciele wypraw pociągowych w austriackie Alpy. Z Warszawy podróż ekspresem do Wiednia trwa niecałe osiem godzin, a z Katowic nieco ponad pięć. W soboty wyjeżdżając Polonią z Warszawy o 6.30, stając w Katowicach o 9.17, dojeżdżamy do Wiednia o 14.24. Pozostaje wtedy dużo czasu na transfer do wybranego kurortu narciarskiego. Jeśli zaś naszym celem jest Karyntia , Polonia dowiezie nas przez Klagenfurt, aż do Villach - miasta leżącego u podnóża dużego ośrodka narciarskiego.

Alternatywą dla Polonii jest Sobiesk i, który wyjeżdża z Warszawy o 12.35 i jest w Wiedniu o 20.17. Przy takim układzie ma sens albo nocowanie i zwiedzanie stolicy Austrii, albo wypożyczenie samochodu, którym można kontynuować podróż niezależnie od późnej pory.

Lepszym rozwiązaniem mogą okazać się dwa nocne pociągi do Wiednia. Chopin , który wyrusza z Warszawy (odjazd 20.56, przyjazd 6.17), oraz Silesia z Krakowa (odjazd 22.04, przyjazd 6.17).

Ceny biletów

Wisienką na torcie oferty PKP są bardzo konkurencyjne ceny. W promocji "SparDay" za bilet do Wiednia zapłacimy już od ?29, a do Villach ?39. Nocne pociągi objęte są promocją "SparNight" - bilety w atrakcyjnych cenach już od 29 euro w wagonach z miejscami do siedzenia (tylko pociąg Chopin ), od 39 euro w kuszetkach i od 59 euro w wagonach sypialnych.

Warunki promocji SparDay i SparNight można pobrać w formacie PDF ze strony PKP Intercity .

Przesiadka w Wiedniu

Jeśli interesują nas ośrodki narciarskie poza Karyntią, konieczna będzie przesiadka w Wiedniu. Stamtąd do austriackich ośrodków narciarskich jeździ wiele pociągów. Narciarze mogą skorzystać z obszernej oferty pakietu SparSchiene Austriackich Kolei ÖBB. Jeśli podróżujemy z dziećmi warto pamiętać, że przesiadka może być znacznie bardziej czasochłonna niż by się mogło wydawać. Planując podróż warto zatem uwzględnić ewentualne opóźnienia oraz czas na zmianę pociągu.

Jak kupić bilet na pociąg w Austrii

To proste: sprawdź rozkład jazdy na anglo- i niemieckojęzycznej stronie oebb.at i wybierz "Bilety i ceny" dla wybranego odcinka (np. Wiedeń - Linz). Otrzymasz listę wszystkich połączeń możliwych w danym dniu wraz z dostępnymi ofertami z pakietu SparSchiene. Podróż można rozpocząć na dowolnym dworcu ÖBB w Austrii, cel podróży do wyboru! Co ważne: trzeba skorzystać z co najmniej jednego pociągu dalekobieżnego ÖBB lub z autokaru ÖBB Intercitybus i przejechać odcinek dłuższy niż 150 km. Warto również zwrócić uwagę na linię WestBahn . Bilet na pociąg relacji Wiedeń-Salzburg kosztuje tu około ?24.

Strona główna ÖBBStrona główna ÖBB sport.pl

Wady i zalety podróży pociągiem w góry

Jazda pociągiem na narty ma wiele zalet. Nikt nie musi prowadzić auta, podróż jest bezpieczna, przystępna cenowo i mniej męcząca niż jazda samochodem. Znudzone dzieci mogą chodzić po pociągu, istnieje możliwość zjedzenia ciepłych posiłków w dowolnym momencie. Poza tym, nie ma żadnych dodatkowych opłat za przewóz nart. Z drugiej strony, dla własnej wygody, wielu podróżnych decyduje się wypożyczać sprzęt na miejscu. O wadach i zaletach takiego rozwiązania pisaliśmy w artykule "Narty: wypożyczać czy kupować?" .

Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest natomiast trudność z dotarciem bezpośrednio do ośrodka narciarskiego. Sensowne jest zatem wybieranie miast położonych bardzo blisko terenów narciarskich, jak wspominane już Villach czy Salzburg, z którego autobusem możemy z łatwością dojechać do jednego z wielu ośrodków Salzburger SportWelt. Warto też wziąć pod uwagę wypożyczenie samochodu na miejscu. Takie rozwiązanie może okazać się tańsze, niż na przykład podróż w Alpy w dwie osoby własnym autem.

Lubisz takie teksty?  Polub nas na Facebooku .

Artykuł o Karyntii w serwisie Na narty.sport.pl | Baza ośrodków narciarskich w Austrii

Copyright © Agora SA