Na narty.sport.pl na FB - dajemy się lubić.
Region Pitztal do tak naprawdę trzy ośrodki narciarskie: Hochzeiger (maks. 2450 m. n.p.m.) , Pitztaler Gletscher (maks. 3440 m. n.p.m.) oraz Rifflsee (maks. 2800 m. n.p.m.). Dwa ostatnie usytuowane są obok siebie i nie trzeba się między nimi przemieszczać samochodem czy skibusem, Hochzeiger jest położone bliżej wjazdu do doliny, 30 km wcześniej.
Dolina
Dolina Pitz nie ma jednego dużego miasteczka, które byłoby centrum życia z wieloma sklepami i barami. Zamiast tego są małe miejscowości rozsiane wzdłuż krętej, górskiej drogi. Dookoła majestatyczne skały i skupiska gasthausów. Jest ich po 5-10 w jednym miejscu, mają rodzinny charakter i oferują zakwaterowanie w przytulnych apartamentach. Wśród gospodarzy popularne jest budowanie małych placów zabaw dla dzieci, możemy więc liczyć na trampoliny czy zjeżdżalnie w pobliżu naszego zakwaterowania. Oprócz tego zawsze znajdzie się bar, sklep spożywczy i przystanek skibusa w okolicy. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd jesienią lub wiosną, znajdziemy tu też nieskończoną liczbę szlaków do górskich wędrówek po nartach.
Lodowiec i Rifflsee
W sezonie 2012/13 na Pitztaler Gletscher uruchomiona została najwyższa kolejka linowa w Austrii, przenosząca pasażerów z poziomu 2840 m na 3440 m w ciągu sześciu minut. Na szczycie narciarzy oczekuje niesamowity widok, rozciągający się z zawieszonego nad skałami tarasu, a "kawiarnia 3440" jest najwyższym takim lokalem w Austrii. Wysokość wysokością, ale natura przy małym wsparciu konstruktorów dołożyła wielu starań, by widok rzeczywiście zapierał dech w piersiach. Oprócz kawiarni i tarasu widokowego obok górnej stacji kolejki wybudowano też platformę widokową. Przydaje się, jeśli chcemy sfotografować... kawiarnię.
fot. Franek PrzeradzkiZe szczytu prowadzi jedna szeroka trasa podzielona dla porządku na cztery numery: 26-27-28-29. Jesienią w dużej części jest zarezerwowana na trening drużyn z całej Europy. Trasa jest wyjątkowa stroma jak na lodowiec (oznaczono ją kolorem czerwonym), ale mimo treningów, dla "zwykłych ludzi" przeznaczony jest wciąż bardzo przyzwoity kawałek zmrożonej, twardej trasy. Stając w połowie możemy podglądać trening zawodników, którzy później rywalizują w Pucharze Świata.
fot. Franek PrzeradzkiCi, których takie atrakcje nie interesują, mogą po prostu wjechać i zjechać kolejką, zobaczyć widok ze szczytu, a narty wpinać poniżej, na znacznie łatwiejszych stokach. Oprócz tej największej trasy, wczesną jesienią na lodowcu działa też długi orczyk o umiarkowanym nachyleniu, "niebieskie" krzesło i długa kolejka linowa podzielona na dwa odcinki. W jej przypadku na początku sezonu jazda odbywa się tylko na wyższym odcinku, aczkolwiek sytuacja zmienia się dynamicznie. Teren na lodowcu jesienią nie jest zatem bardzo duży. Pitztaler Gletscher ma charakter znacznie bardziej kameralny niż Hintertux czy nawet Stubai. Trasy są jednak doskonale przygotowane, a tłoku na stokach brak. Jedynie wyciąg, którym wjeżdżamy na lodowiec kursuje co pół godziny i tam trzeba swoje odczekać.
Zdjęcie z kamery na stoku 12.10.2013Trasy w ośrodkach
W połowie września otwierają się tylko najwyższe trasy na lodowcu. Im bliżej zimy, tym większe tereny narciarskie udostępniane są odwiedzającym. Na początku grudnia możemy być już niemalże pewni, że wszystkie trasy i wyciągi będą otwarte.
Pitztal-Rifflsee to w sumie 68 kilometrów zróżnicowanych tras (15 km niebieskich, 40 km czerwonych i 13 czarnych), obsługiwanych przez 12 wyciągów. Wysokość pomiędzy 1700 a 3400 metrów n.p.m. gwarantuje dobre warunki narciarskie aż do późnej wiosny.
W Pitztal znajduje się również kilka obszarów freeride'owych z najwyższej półki. Odbywają się tutaj ekstremalne zawody Pitztal Wild Face, ale oczywiście nie brakuje stoków dla mniej zaawansowanych miłośników jazdy poza trasami. Jeśli decydujemy się na takie narciarstwo, trzeba pomyśleć o odpowiednim przeszkoleniu (CZYTAJ WIĘCEJ O JEŹDZIE POZA TRASAMI ) i ubezpieczeniu. Różne rodzaje tych, przeznaczonych dla narciarzy omawiamy w oddzielnym artykule o ubezpieczeniach .
źródło: materiały promocyjne PitztalHochzeiger
54 kilometry tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Wysokość pomiędzy 1450 a 2450 metrów n.p.m. sprawia, że w zimie nie ma tutaj problemów ze śniegiem, choć oczywiście sezon zaczyna się później niż na lodowcu. Hochzeiger przyciąga w większości bezdrzewnymi trasami, zboczami pokrytymi głębokim śniegiem, lasami limbowymi i górskimi schroniskami.
9 wyciągów (1 gondola, 4 krzesła i 4 orczyki)
18 tras o łącznej długości 52km, głównie dla średniozaawansowanych narciarzy.
żródło: Hochzeiger.comInformacje Praktyczne
Skipassy
W "niskim" sezonie 2013/14 (czyli między innymi druga połowa stycznia) sześciodniowe skipassy na Lodowiec i Rifflsee kosztują:
?188 Dorośli ,
?112 dzieci urodzone miedzy 1998 a 2007 rokiem.
Młodsze dzieci jeżdżą za darmo
W "wysokim" sezonie ( 14.10.13 - 08.12.13 , 23.12.13 - 12.01.14 , 03.02.14 - 27.04.14 ) ceny to odpowiednio ?209 i ?125. .Ponadto przy zakupie minimum 6-cio dniowych skipassów mamy możliwość jazdy przez dwa dni na Kaunertal i w Fendels. Skipassy na cały region kosztują około 7% więcej.
Dojazd
Z centralnej i północnej Polski najlepiej jechać do Niemiec, a tam na Norymbergę, Monachium, Innsbruck i w stronę Bregenz do zjazdu na Imst-Pitztal. Z południa przez Czechy lub Słowację na Wiedeń, a dalej Salzburg i Innsbruck. Tam też znajduje się najbliższe lotnisko i duża stacja kolejowa.
Nawigacja: Kolejka na Lodowiec i dolna stacja wyciągów Rifflsee znajduje się w miejscowości Mittelberg. Dolna stacja wyciągów Hochzeiger znajduje się w miejscowości Kaitanger.
Więcej informacji: www.pitztaler-gletscher.at i www.hochzeiger.com.
Pytania lub uwagi odnośnie ośrodka? Piszcie w komentarzach, my spróbujemy na nie odpowiedzieć.
Na narty.sport.pl na FB - dajemy się lubić.
Na deser krótki klip ze szczytu lodowca