Jasna - Chopok

Największa, najnowocześniejsza i najbardziej znana arena narciarska na Słowacji, posiadająca doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Ośrodek znajduje się dokładnie w środku Słowacji, na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 m n.p.m.).

Dzięki ogromnym inwestycjom na przestrzeni ostatnich paru lat ośrodek stał się rajem dla każdego narciarza i snowboardzisty. Umożliwia on szusowanie po wszystkich rodzajach tras, od najłatwiejszych, niebieskich tras, aż po trudne - czarne trasy zjazdowe. Znajdują się tutaj również specjalne, wyznaczone strefy freeride'owe, nieistniejące po polskiej stronie Tatr. Ta różnorodność czyni z ośrodka Jasna - Chopok doskonałe miejsce zarówno dla zaawansowanych narciarzy i freeriderów jak i dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi.

Chcesz być na bieżąco? Dodaj Na narty.sport.pl na Facebooku

JASNÁ TATRY NISKIE to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji. Oferuje ponad 45 km przygotowanych tras, a nowoczesny system naśnieżania o długości ponad 26 km gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Sezon zimowy z reguły trwa od początku grudnia do końca kwietnia. Na dwóch oświetlonych trasach zjazdowych istnieje możliwość wieczornego szusowania. Na szczycie Chopok działają 29 wyciągi i kolejki linowe, które są w stanie przetransportować 30 744 osób na godzinę.

Skipassy

Nowością jest komfortowy system bramek z bezdotykowymi karnetami. Wielodniowe karnety obowiązują również w innych ośrodkach w Tatrach Wysokich i w Aquparku Tatralandia (ośrodki sportów zimowych Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica , Štrbské Pleso , Starý Smokovec - oddalone zaledwie o godzinę drogi samochodem, Tatralandia - największy aquapark na Słowacji, oddalony o 20 min. drogi samochodem). W ośrodku Jasna - Chopok honorowany jest również Slovakia Super Skipas - wspólny karnet 7 największych ośrodków sportów zimowych na Słowacji (108 km tras zjazdowych)

Freeride

Miłośnicy dzikiej jazdy wyszaleją się w najbardziej znanych na Słowacji 5 strefach freerideowych, oraz w nowoczesnym snow parku na Otupnym. Dla najbardziej doświadczonych są tu wyzwania w postaci stromych żlebów Chopoka, Derešovai i Dżumbiera, gdzie swoje potrzeby realizują miłosnicy ski-alpinizmu i jazdy poza trasami (zawody na Chopoku są częścią freeride tour WFT) . Można także spojrzeć na wszystko z lotu ptaka korzystając z zimowego paraglidingu, poszaleć na Skifoxie, Snowscooterze, Snowbiku, Kitewingu, czy w parku linowym lub na paintballu.

Dzieci

Specjalnie dla dzieci stworzono Maxiland na Bielej P ti - największy ośrodek zimowy dla dzieci na Słowacji zajmujący powierzchnię ponad 4 tys. m2 z trzema wygodnymi ruchomymi bieżniami, ciekawym programem animacyjnym i całodzienną profesjonalną opieką nad dziećmi. Rodziny z dziećmi mogą zakosztować zjazdu z wysokości 1670 m n.p.m. po niezbyt wymagającej trasie Turystycznej o długości ponad 4 km. W ośrodku znajduje się już prawie 10 km niebieskich tras ze sztucznym naśnieżaniem. Pierwszą restaurację na stoku stworzoną dla dzieci, pełną bernardynów możecie odwiedzić w Jasnej w ośrodku Otupné.

Infrastruktura

Jedną z usług gwarantujących zadowolenie klienta są darmowe parkingi. W tym sezonie inteligentny system parkingowy poszerzył się o nowy parking w ośrodku Lucky, który pomieści kolejne 350 samochodów. Wypożyczalnie i serwisy nart tuż przy stacjach kolejek zapewniają wysoką jakość i szeroką ofertę nart freeride i freestyle. W pełni zautomatyzowany serwis codziennie przygotuje narty zgodnie z aktualnym warunkami śniegowymi oraz wymaganiami klienta. Narciarze chwalą także możliwość wymiany sprzętu w ciągu dnia w zależności od nastroju - narty, snowboard, albo freeride.

Bezpośrednio na stokach czekają na narciarzy i snowboardzistów dwie restauracje z widokiem na panoramę Tatr, jedna restauracja z tarasem i nocną dyskoteką, cztery bary Apres ski z dobrą muzyką, jeden snack bar. Ten, kto wieczorem szuka dobrej kuchni bezpośrednio na stoku, może skorzystać z atrakcyjnego wieczoru wrażeń (kulinarnych i nie tylko) połączonego z jazdą ratrakiem i kolacją w restauracji Von Roll na Łukowej na wysokości 1670 m n.p.m. w zaadaptowanej, starej stacji kolejki linowej na Chopok.

Artykuł o nowościach w ośrodku Jasna-Chopok w sezonie 2012/2013

Artykuł o nowościach narciarskich na Słowacji w sezonie 2012/2013

Wyciągi narciarskie - 29

wyciągi krzesełkowe - 7

wyciągi kabinowe - 4

wyciągi orczykowe - 18

przepustowość ponad 30 700 os./godz.

Trasy zjazdowe - 39

długość 45 km, trudne (16%), średnio trudne (40%), łatwe (24%)

część tras sztucznie naśnieżanych (26 km) oraz oświetlonych (2)

5 stref Freeride'owych (jazda poza przygotowanymi trasami)

Snowpark Chopok północ Otupné

Informacja turystyczna: telefon: +421 907 88 66 44, e-mail: info@jasna.sk

Chcesz być na bieżąco? Dodaj Na narty.sport.pl na Facebooku