Štrbské Pleso

Štrbské Pleso (1400-1840 m n.p.m.) znany i atrakcyjny ośrodek narciarski o znaczeniu międzynarodowym leży nad jeziorem o tej samej nazwie, na początku Doliny Mlynickiej, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Štrbské Pleso jest jedną z kilku miejscowości, które tworzą administracyjny kompleks o nazwie Vysoké Tatry, a do którego należy m.in. Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec. Štrbské Pleso, Starý Smokovec i Tatranská Lomnica są połączone tatrzańską kolejką wąskotorową. Štrbské Pleso jest sławnym i głównym ośrodkiem klasycznych dyscyplin narciarskich, biegów i skoków. W 1970 r. było miejscem Mistrzostw Świata w Dyscyplinach Sportowych. Corocznie odbywają się tu zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS oraz liczne imprezy i zawody na śniegu.

W ośrodku są 3 tereny narciarskie - Es~eko, Solisko i Interski z 8 trasami zjazdowymi (sztucznie zaśnieżanymi i oświetlonymi), trasami do uprawiania narciarstwa biegowego, wyciągami narciarskimi, trasami przygotowanymi do jazdy na snowboardzie i do freeridingu. W sezonie 2008/2009 przygotowaliśmy trasę zjazdową na Solisku/ Furkota. Trasa ma długość aż 1800 m, z czego pierwsze 1250 m jest oznaczone na czerwono (trudna), kolejne 650 na niebiesko (średnio trudne).

Po Štrbskim Plesie, na trasie od dworca kolejowego do ośrodka narciarskiego, kursuje bezpłatny turystyczny eko-pociąg, który cieszy się dużym powodzeniem, podobny rozwozi narciarzy także w Tatrzańskiej Łomnicy. Jedną z większych atrakcji jest Park Snow Štrbské Pleso, który oferuje różnego rodzaju rozrywki sportowe. Po całodziennym szusowaniu na nartach, czy chodzeniu po górach, bardzo dobrym relaksem jest kąpiel w gorącej termalnej wodzie leczniczej w Termalnym Parku Wodnym Aquacity w Popradzie (www.aquacity.sk). Ze Štrbskiego Plesa jest niedaleko do kolejnego aquaparku - Tatralandia koło Liptowskiego Mikulasza (www.tatralandia.sk). U podnóża góry Ostervy (1984 m n.p.m.) ponad jeziorem Štrbské Pleso znajduje się symboliczny cmentarz ludzi gór. Artykuł o nowościach narciarskich na Słowacji w sezonie 2012/2013

Wyciągi narciarskie - 6

6-osobowa kolej krzesełkowa

4-osobowa kolej krzesełkowa

3-osobowa kolej krzesełkowa

trzy wyciągi orczykowe

przepustowość 5900 os./godz.

Trasy zjazdowe - 9

długość 7,2 km, trudne i średnio trudne

wszystkie trasy są sztucznie zaśnieżane

Trasy biegowe

długość 16 km

Dwie skocznie narciarskie K-90 i K-120

Nowość

Nowa wielkopowierzchniowa samoobsługowa restauracja Slalom Club zaraz obok stoku Interski

Usługi

szkoła narciarska dla dorosłych i dla dzieci

szkoła jazdy na snowboardzie, szkoła narciarstwa biegowego

wypożyczalnie sprzętu narciarskiego

bezpłatny skibus

serwisy narciarskie

pogotowie górskie, lekarz, apteka

parkingi dla 925 samochodów oraz 38 autobusów

kantor wymiany walut, poczta, przechowalnia bagażu

sklepy, restauracje, kawiarnie, winiarnie, dyskoteki

kryte baseny, fitness club

dziecięcy MILKA funpark

snowpark K2

snowrafting, snowtubing, śnieżna kula

program rozrywkowy na stoku

bilety obowiązują na terenach ośrodków Starý Smokovec-Hrebienok; Tatranská Lomnica oraz Ždiar-Bachledova dolina.

Noclegi

Rezerwacja zakwaterowania: Info Štrbské Pleso

tel. (+421) 52 449 2455, e-mail: info@infostrbske.sk