Chopok - Jasná - Słowacja

Oceń ośrodek na Forum>>>

Informacje ogólne

Jasná to jeden z największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich na Słowacji. Położony jest w Dolinie Demianowskiej (Demänovská dolina), na północnych stokach Chopoka (2024 m n.p.m.), drugiego co do wysokości szczytu Niżnych Tatr. Niezależnie od stopnia zaawansowania każdy narciarz oraz snowboardzista znajdzie tu dla siebie odpowiednie trasy. Dzięki paralotniom można je podziwiać także z lotu ptaka. Po dniu spędzonym na stoku warto wybrać się do Bešeoovej, gdzie znajdują się kąpieliska termalne. W Liptowskim Mikułaszu (Liptovský Mikuláš) znajduje się aquapark Tatralandia. Godne odwiedzenia są również Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyna slobody), z ogromnymi kamiennymi wodospadami i perłami jaskiniowymi na dnie, oraz Jaskinia Lodowa (Demänovská l'adová jaskyna). W okolicach kurortu Jasná warto obejrzeć także kościół artykularny Świętego Krzyża (w miejscowości Svätý Križ) w całości zbudowany z drewna, mogący pomieścić nawet 6 tys. osób.

Dojazd

Stacja narciarska Jasná położona jest ok. 15 km na południe od Liptowskiego Mikułaszu. Najkrótsza trasa z Polski prowadzi przez przejście graniczne w Chyżnem, a następnie drogą nr 59 (E77) do Rużomberka (Ružomberok). Tam trzeba skręcić na wschód, by szosą nr 18 przechodzącą w autostradę D1 (E50) dotrzeć do Liptowskiego Mikułaszu, a dalej drogą nr 584 dojechać do Jasnej, gdzie kierowcy mają do wyboru parkingi bezpłatne oraz płatne i strzeżone (ok. 1000 miejsc).

Narty

Na narciarzy czeka osiemnaście tras o długości niemal 22 km w trzech rejonach: Záhradky, Jasná i Otupné. W każdym z nich jest sześć nartostrad o różnym stopniu trudności - od łatwych po bardzo trudne. Najdłuższa z nich (nr 11, z homologacją FIS) ma blisko 3,5 km długości. Prawie połowa tras jest sztucznie naśnieżana (12 km). Stoki góry Záhradky-Priehyba (1342 m n.p.m.) oraz Biela Put (1234 m n.p.m.) są oświetlone. Do dyspozycji narciarzy udostępniono piętnaście wyciągów: krzesełkowe, orczykowe i kolejkę gondolową. Dużym ułatwieniem jest możliwość używania wspólnego karnetu. W okolicy Doliny Demianowskiej przygotowano cztery trasy biegowe o długości od 5 do 10 km. Prowadzą one m.in. koło Jaskini Lodowej i Jaskini Wolności. Poza tym można skorzystać z okrężnych tras w ośrodku Jasná-Luková na Łączkach (Luekach). Dla ski-alpinistów wyzwaniem są strome żleby Dereševa, Dumbiera i Chopoka.

Snowboard

Snowboardziści mają do wyboru wyciąg lub kolejkę kabinową w rejonie Otupné. W Jasnej znajduje się snowpark, z którego korzystają także narciarze freestyle. Wyposażono go w dwanaście różnego rodzaju przeszkód typu rail oraz jeden średni funbox. Park jest podzielony na dwie części: jedna przeznaczona jest dla początkujących, druga - znacznie trudniejsza - dla zaawansowanych snowboardzistów.

Wyciągi

Trasy

Szkoły narciarskie i snowboardowe, wypożyczalnie sprzętu, serwis

Profesjonalna szkoła Snow & Sport Jasná

tel. +421 (48) 419 98 81

Kontakt

Jasná Nizke Tatry, a.s.

www.jasna.sk

Otupné 111

032-51 Demänovská Dolina

tel. +421 (44) 559 15 05,

559 16 06