Rużomberk - Słowacja

Oceń ośrodek na Forum>>>

Informacje ogólne

Leżący w dolinie Wagu, w północno-wschodniej części Wielkiej Fatry, Rużomberk (Ružomberok) to miejsce polecane przede wszystkim jeżdżącym na nartach rodzinom. Skipark zajmuje zbocze góry Malinné Brdo (1209 m n.p.m.). Na jej szczyt można się dostać kolejką gondolową. Najlepsze warunki śniegowe panują tu od połowy grudnia do marca. W tym okresie również uruchamiana jest kolejka działająca w godzinach 8.30-16.30. Położenie ośrodka pozwala na jednoczesne podziwianie przy dobrej pogodzie wspaniałych panoram Tatr Zachodnich, Niżnych oraz Małej i Wielkiej Fatry. Po męczącym dniu warto zrelaksować się w czynnych cały rok kąpieliskach w pobliskich miejscowościach Bešenová i Liptowski Mikułasz (Liptovský Mikuláš). Dla żądnych wrażeń ciekawą propozycją może być wspinaczka na lodowej ściance, a dla dzieci snowtubing - szaleńcze zjazdy na oponach w lodowej rynnie. Baza noclegowa powinna zaspokoić potrzeby nawet wymagających turystów. Doskonała kuchnia słowacka oraz tradycyjne piwo to kolejne atuty tego miejsca.

Dojazd

Rużomberk położony jest na skrzyżowaniu głównych dróg Słowacji: nr 59 (E77), przecinającej kraj z północy na południe, oraz nr 18 (E50), wiodącej ze wschodu na zachód. Od przejścia granicznego w Chyżnem jest tu nieco ponad 60 km. Aby dostać się do ośrodka narciarskiego, należy wyjechać z centrum miasta w kierunku Żyliny (Žilina), a następnie skręcić w lewo na skrzyżowaniu przy stacji benzynowej Shell. Po 800 m dociera się do zabudowań stacji narciarskiej.

Narty

Ośrodek narciarski Rużomberk dysponuje kompleksem wyciągów o przepustowości około 8,5 tys. osób na godzinę. W skład kompleksu wchodzą: kolejka gondolowa, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy oraz osiem orczyków. Skipark oferuje siedem tras narciarskich o łącznej długości ponad 10 km. Cztery z nich są sztucznie naśnieżane. Żadna z tras nie jest oświetlona, za to wszystkie codziennie ratrakowane. Większość jest przeznaczona do nauki oraz jazdy rekreacyjnej. Dwie najkrótsze trasy wytyczono z myślą o najsprawniejszych narciarzach (mają homologację FIS). Na miejscu znajduje się serwis narciarski oraz szkoła narciarska i snowboardowa. Nad bezpieczeństwem zjazdów czuwa zespół miejscowych ratowników. Na górze, tuż pod szczytem Malinnégo Brda, znajduje się kilka punktów gastronomicznych i noclegowych.

Snowboard

Poza przystosowaniem wyciągów do przewożenia snowboardzistów ośrodek nie wyróżnia się szczególnymi atrakcjami (nie dysponuje snowparkiem). Miejscowość może być jednak odpowiednim miejscem do rozpoczęcia nauki zjazdów na jednej desce.

Wyciągi

Trasy

Szkoły narciarskie i snowboardowe

Ski & Snowboard school

tel. +421 908 862 055

Wypożyczalnie sprzętu, serwis

Ski serwis

tel. +421 (44) 432 26 06

Kontakt

Skipark Ružomberok

www.skipark.sk

Hrabovská cesta 1679/31

034-01 Ružomberok

tel. +421 (44) 432 26 06