Szczyrbskie Jezioro - Słowacja

Oceń ośrodek na Forum>>>

Informacje ogólne

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) to najwyżej położona miejscowość w Wysokich Tatrach. Leży na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie, skąd roztacza się urzekająca panorama Kotliny Liptowskiej i Popradzkiej oraz Niżnych Tatr. Osada ta ma status uzdrowiska klimatycznego i jest jednocześnie znanym ośrodkiem sportów zimowych. Przy okazji organizacji Narciarskich Mistrzostw Świata FIS w miejscowości została rozbudowana infrastruktura sportowa, dlatego można tu dziś podziwiać m.in. dwie skocznie narciarskie (K-90 i K-120), korzystać ze stadionu zimowego oraz tras do slalomu i zjazdów. Inne atrakcje to udział w kuligu albo jazda na łyżwach, zwłaszcza na Szczyrbskim Jeziorze i Nowym Szczyrbskim Jeziorze. Można uprawiać tu również sporty ekstremalne: paralotniarstwo albo skiring, czyli jazdę na nartach za galopującym koniem. Warto wybrać się do Popradu, gdzie znajduje się kompleks AquaCity, lub do aquaparku Tatralandia w Liptowskim Mikułaszu (Liptovský Mikuláš).

Dojazd

Do Szczyrbskiego Jeziora jedzie się tak jak do Łomnicy Tatrzańskiej: najlepiej skorzystać z przejścia granicznego Łysa Polana-Tatranská Javorina, a po przekroczeniu granicy drogą nr 67 dotrzeć do Kotliny Tatrzańskiej. Niecałe 2 km za tą miejscowością należy skręcić w prawo na drogę nr 537 prowadzącą przez Łomnicę Tatrzańską i Smokowce do Szczyrbskiego Jeziora, które znajduje się ok. 55 km od granicy. Na zmotoryzowanych czeka tu ok. 1000 miejsc na parkingach bezpłatnych oraz płatnych i strzeżonych.

Narty

Narciarze mają do dyspozycji sześć tras o łącznej długości 5,3 km. Najdłuższa, Solisko I, ma 2300 m długości, a najkrótsza, Interski II, tylko 80 m. Wszystkie nartostrady są naśnieżane, na żadnej nie ma jednak sztucznego oświetlenia. Stoki są przeznaczone głównie dla średnio zaawansowanych, a tylko jeden (nr 6) nadaje się dla początkujących. Funkcjonuje tu pięć wyciągów: dwa krzesełkowe i trzy orczyki. Karnety są ważne na wszystkich wyciągach w Szczyrbskim Jeziorze, na miejscu warto zapytać także o inne rejony, w których można jeździć bez dodatkowych opłat. Narciarze biegowi mogą korzystać z tzw. stadionu zimowego - znajduje się tam 42,5 km przygotowanych tras. W okolicach można uprawiać także skialpinizm.

Snowboard

Wyciągi przystosowane są do przewożenia snowboardzistów. Niestety, ośrodek Szczyrbskie Jezioro nie ma snowparku, więc miłośnicy deski nie znajdą tu specjalnych atrakcji.

Wyciągi

Trasy

Szkoły narciarskie i snowboardowe

Ski school

tel. +421 (52) 449 22 30

JMG Travel Agency - Ski School s.r.o.

tel. +421 (52) 449 25 82

Wypożyczalnie sprzętu, serwis

Crystal ski

tel. +421 (52) 772 28 89

T-ski

tel. +421 (52) 478 15 01

Kontakt

Park Snow Vysoké Tatry

www.parksnow.sk/tatry

059-85 Štrbské Pleso

Vysoké Tatry

tel. +421 (52) 449 23 43