Wielka Racza - Słowacja

Oceń ośrodek na Forum>>>

Informacje ogólne

Ośrodek narciarski na Wielkiej Raczy (najwyższy szczyt Beskidów Kysuckich - 1236 m n.p.m.), przy granicy polsko-słowackiej, jest uważany za jeden z najlepszych w północnej Słowacji. W okolicy znajdują się trzy nowoczesne stacje: Dedovka, Marguška i Laliky, połączone trasami narciarskimi o łącznej długości 16 km i o różnym stopniu trudności (przeznaczone dla zaawansowanych, średnio zaawansowanych i początkujących narciarzy, a także dla rodzin z dziećmi). To również miejsce dobrze przygotowane dla miłośników snowboardu. Bazę wypadową stanowi Oszczadnica, duża wieś u stóp Wielkiej Raczy, w dolinie potoku Oszczadnica, ok. 10 km na wschód od Czadcy. Przy dłuższym pobycie w tej okolicy warto odwiedzić odległą o blisko 30 km Żylinę (Žilina) - jedno z większych miast na Słowacji, punkt wypadowy w Małą Fatrę i północną część Gór Strażowskich, miejscowość z wieloma zabytkami, restauracjami i dużym kompleksem sportowym, w którego skład wchodzą: kryty i otwarty basen, sauna, korty tenisowe i boiska.

Dojazd

Nalepsza trasa dojazdowa prowadzi przez Czechy. Po przekroczeniu granicy w Cieszynie należy trzymać się drogi nr 11 (E75), która wiedzie przez Mosty u Jablunkova na granicy czesko-słowackiej do Czadcy. Blisko 5 km dalej należy zjechać z głównej trasy na lokalną drogę do Oszczadnicy - jej dwa odgałęzienia prowadzą do ośrodków Laliky i Dedovka. W regionie jest ok. 1500 miejsc parkingowych. Do Czadcy można dotrzeć także przez przejście graniczne w Zwardoniu (drogą nr 487), ale warunki na tej trasie mogą być bardzo trudne.

Narty

Na Wielkiej Raczy udostępniono dla narciarzy czternaście zróżnicowanych tras zjazdowych o łącznej długości 16 km (w tym dwie czarne - Grunik i Strmá). Wszystkie są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a na odcinku 2,7 km także oświetlone (Košariská I i Košariská II w Margušce). Najdłuższa trasa ma ponad 3,5 km długości. Są tu trzy wyciągi orczykowe, trzy krzesełkowe i jedna kolejka mogące obsłużyć 9700 osób w ciągu godziny. Dla początkujących narciarzy przygotowano łączki do ćwiczeń i długie trasy niebieskie. W Dedovce działa szkoła narciarska. Trasy położone na północno-zachodnich stokach nie są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. W całym ośrodku obowiązuje jeden karnet (jednodniowa karta magnetyczna kosztuje 650-690 Sk, siedmiodniowa 3070-3260 Sk). Sezon na Wielkiej Raczy rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do 30 kwietnia.

Snowboard

Dla snowboardzistów przygotowano liczne trasy, wyciągi przystosowane przewożenia desek, snowpark, szkołę jazdy. W lutym na Wielkiej odbywają się mistrzostwa Słowacji w tej dyscyplinie sportowej.

Wyciągi

Trasy

Szkoły narciarskie i snowboardowe

NTC ŠPORT Velká Raca

tel. +421 902 925 750

Wypożyczalnie sprzętu

NTC ŠPORT Velká Raca - Dedovka

tel. +421 (41) 438 28 95

NTC ŠPORT Velká Raca - Laliky

tel. +421 (41) 438 24 58

Kontakt

SCR Velká Raca, a.s.

www.velkaraca.sk

Dedovka 40

023-01 Oscadnica

tel. +421 (41) 438 21 20,

438 29 59